Problem z bazowaniem w trakcie działania programu

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
saymon5e
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 51
Rejestracja: 04 kwie 2014, 23:54
Lokalizacja: Polska

Problem z bazowaniem w trakcie działania programu

#1

Post napisał: saymon5e » 02 maja 2014, 21:29

Witam,
Jak już wcześniej w innym temacie pisałem składam sobie prostą giętarkę do drutu, do sterowania użyłem komputera z linux cnc https://www.cnc.info.pl/topics50/gietar ... t56981.htm

Wszystko było by ładnie, gdyby nie to, że przyciąłem się totalnie w jednym miejscu.
Przejrzałem forum, przeczytałem poradniki i http://linuxcnc.org/docs/html/gcode.html , niestety problem nadal jest nie rozwiązany.

Potrzebuję żebym maszyna wykonywała takie 2 działania:
1. po każdej sekwencji gięcia wykonywane jest bazowanie w celu sprawdzenia czy silnik nie zgubił kroku i ewentualnej korekty tego.
2. oś na której działa podajnik drutu za pomocą krańcówki bazującej znajduje jego początek i zeruje współrzędne (drut jest podawany w odcinkach, a nie z rolki).

Wszystko tak działa jak chciałem, ale tylko wtedy gdy używam przycisku bazuj oś.
Wykonanie tego samego za pomocą G-code nijak mi nie wychodzi, próbowałem w ten sposób https://www.cnc.info.pl/topics54/bazowa ... t54235.htm za pomocą komend G38.2, G38.3 czujnik sobie radośnie błyska, a wykonanie komendy kończy się komunikatem błędu, że nic nie wysondowało, albo kręci się w koło aż nie zatrzymam maszyny.
Płytę mam SSK-MB2, czujniki PNP NO (dają + na wyjściu przy zbliżeniu), czujniki podłączałem pod oś X, Y HMA+, HMA-, odwracałem sygnał, nic nie działa.
Nie wiem już czy to wina sprzętu, czy źle piszę G-cod, czy też źle podszedłem do sprawy, bo to tak nie zadziała?



Tagi:

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#2

Post napisał: jarenio » 07 maja 2014, 17:45

no właśnie tylko raczej taka opcja wchodzi w grę, czyli G38.
Niestety problem stanowi Twój brak wiedzy, podpowiem że trzeba dopisać linijke w pliku hal a czujnik materiały, czyli krańcówkę podłączyć do osobnego wejścia w lpt :)
albo masz gotowca
http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/wiki.pl?Touch_Probe
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
saymon5e
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 51
Rejestracja: 04 kwie 2014, 23:54
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: saymon5e » 07 maja 2014, 19:32

Problem już rozwiązałem, tylko zapomniałem się tym pochwalić, ale dzięki za chęci.
Po spędzeniu kilku dłuższych chwil z wkrętakiem w ręce i panelem Stepconf doszedłem w w niedzielę w końcu co i jak. Właśnie brak wiedzy (bo to moje pierwsze spotkanie z linuxcnc i G-code) spowodował że zwyczajnie przegapiłem opcje czujnika przy konfigurowaniu pinów wejściowych i uparcie próbowałem go zmusić do działania na wejściu krańcówki bazującej. Później niepotrzebnie próbowałem zmusić do działania czujnik typu NPN, co się udało tylko połowicznie (bazowanie tak, sondowanie nie). Na koniec okazało się, że wystarczy dać to co miałem na początku , czyli PNP NO, odwrócić sygnał i wszystko działa pięknie. Nawet udało mi się zrobić sondowanie i bazowanie na jednym czujniku, przełączając sygnał do odpowiedniego wejścia za pomocą przekaźnika znajdującego się na płycie. Na koniec stwierdziłem, że bazowanie wstępne jest jednak zbędne i w zupełności wystarczy G38 + G92, a bazowanie z przycisku po uruchomieniu programu będzie działać jak na maszynie symulowanej bez poruszania osiami.
Zaczynam powoli to wszystko jakoś ogarniać i zostanę przy tym programie, chociaż już miałem chwile zwątpienia i chęć zamontowania mikroindeksera, który jednak programuje się dużo prościej.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Problem z bazowaniem w trakcie działania programu

#4

Post napisał: kamar » 08 maja 2014, 08:10

saymon5e pisze:
1. po każdej sekwencji gięcia wykonywane jest bazowanie w celu sprawdzenia czy silnik nie zgubił kroku i ewentualnej korekty tego.
?
Nie bardzo rozumiem takie podejście. Skoro zakładasz z góry że będzie gubił kroki to po co pchasz się w krokowce ?


Autor tematu
saymon5e
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 51
Rejestracja: 04 kwie 2014, 23:54
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: saymon5e » 08 maja 2014, 18:03

Zakładam że gubić nie będzie. Jeśli się zatnie to operator zauważy, ale gdyby był jakiś mały przeskok, a operator nie zauważy, to wszystkie następne elementy wyjdą trochę krzywo, a ze sprawdzaniem tylko jeden. To są wstępne założenia, a jak to faktycznie wyjdzie to się okaże, może będzie na tyle pewnie działać, że odpuszczę do sprawdzanie.
Maszynkę muszę zrobić szybko i tanio, startuję od krokowców, ale możliwe że powstanie w przyszłości wersja udoskonalona.
Jeszcze przykład "firmówki" z takim działaniem


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#6

Post napisał: kamar » 08 maja 2014, 18:09

saymon5e pisze: Jeszcze przykład "firmówki" z takim działaniem
I są chętni do oPLCowania ? :)
saymon5e pisze:Maszynkę muszę zrobić szybko i tanio,
To może taką :)

[youtube][/youtube][/youtube]


Autor tematu
saymon5e
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 51
Rejestracja: 04 kwie 2014, 23:54
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: saymon5e » 08 maja 2014, 21:42

To może taką
Ale bajer, że też wcześniej tego nie znalazłem, pełne "czy de" i odwija z rolki, gdzie tam moja do niej, miałem się pochwalić, ale wstyd pokazać.
I są chętni do oPLCowania ?
Nie ma, bo i takiej konieczności też nie ma.


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#8

Post napisał: jacek-1210 » 09 maja 2014, 12:20

[quote="kamar"

To może taką :)

[/quote]



Z ciekawości zapytam: w czym tworzyć g-koda na takie 3D sprężynki ?
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”