E-stop jak skonfigurować LinuxCNC by zadziałał przekaźnik

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

E-stop jak skonfigurować LinuxCNC by zadziałał przekaźnik

#1

Post napisał: adam Fx » 25 maja 2013, 13:22

Witam.

Konfiguruję w wizardzie wejście E-stop na pin11 a wyjście na pin16 (na którym jest przekaźnik) chciałbym aby po wbiciu "grzyba" zadziałał ten przekaźnik. Jak to zrobić ?
Obecnie gdy wbije grzyba to LinuxCNC reguluje prawidłowo ale przekaźnik włącza dopiero gdy kliknę czerwony krzyżyk w lewym górnym rogu a ja bym chciał by włączenie przekaźnika było bezpośrednim następstwem wbicia grzyba .. tak jak wyłączenie chłodziwa i wrzeciona


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 25 maja 2013, 14:56

W przycisku masz dwa rodzaje styków NO i NC. Może pójść w tę stronę i wykorzystać nieużywane styki do załączenia przekaźnika.


micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 473
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: micro » 25 maja 2013, 16:42

A może prościej i skuteczniej- samopodtrzymanie przekaźnika ? .

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 25 maja 2013, 19:30

No właśnie nie bardzo wiadomo co kombinujesz.
Jak ma działać tylko po przyciśnięciu ESTOP, to podłącz fizycznie pod ten sygnał jakiś przekaźnik.
Tak jak kombinujesz, to tracisz jeden pin LPT i do tego jeszcze masz problem z zatrzymaniem programu, a zatrzymany program z definicji ma NIC nie robić, to trudno żeby zmieniał stan wyjść.
Może to by się dało jakoś uruchomić, tylko nie bardzo wiadomo po co.

.

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 25 maja 2013, 20:38

ezbig pisze:W przycisku masz dwa rodzaje styków NO i NC. Może pójść w tę stronę i wykorzystać nieużywane styki do załączenia przekaźnika.

niestety wszystkie grzyby są NC
tuxcnc pisze:a zatrzymany program z definicji ma NIC nie robić, to trudno żeby zmieniał stan wyjść.
nie testowałem tego bo byłem przekonany że tak jest - gdy włączę E-stop to powinien zatrzymać sie program (czyli ruchy osi maszyny) ale i również inne rzeczy włączone z programu np. wrzeciono (a aby je włączyć używa się przekaźnika) pomyliłem się? na podstawie tego stwierdziłem iż w Wizardzie OUT E-stop biedzie załączać właśnie w chwili zadziałania E-stop jakiś wybrany pin

całość miała chodzić inaczej ale niestety przez kabel z wędki nie mogę zamknąć wszystkich grzybów w jeden szereg gdyż z niej od grzyba Idze tylko jeden przewód a drogi idzie w wędce do masy. tak to by nie było tematu- grzyby zbijały by stycznik wrzecion a przy okazji na wolnej linii nastąpiło by zamkniecie GND do pinu sterownika i w ten sposób zatrzymanie również linuxCNC

w załączniku naszkicowałem jak miało wyglądać i jak wygląda
Załączniki
podłaczenie.pdf
(465.16 KiB) Pobrany 241 razy
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: tuxcnc » 25 maja 2013, 21:09

adam Fx pisze:niestety przez kabel z wędki nie mogę zamknąć wszystkich grzybów w jeden szereg gdyż z niej od grzyba Idze tylko jeden przewód a drogi idzie w wędce do masy. tak to by nie było tematu- grzyby zbijały by stycznik wrzecion a przy okazji na wolnej linii nastąpiło by zamkniecie GND do pinu sterownika i wten sposób zatrzymanie również linuxCNC
Nie bardzo rozumiem.
Jeżeli w wędce grzyb zwiera sygnał do masy, to trzeba grzyby połączyć równolegle, żeby też zwierały ten sam sygnał do masy.
Wyłączenie dowolnych przekaźników też można zrealizować zmianą stanu wysokiego na niski.
Chyba się zasugerowałeś jakimś rozwiązaniem i dlatego nie widzisz rozwiązań alternatywnych.

.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#7

Post napisał: MlKl » 25 maja 2013, 21:27

Nie wiem, jakiego ty grzyba używasz, ale ja w swoim mogę założyć nawet 9 czy 12 modułów NO lub NC - w dowolnej kombinacji. W wędce będzie trudno tyle zmieścić, ale w jednym rzędzie wchodzą trzy.

Problem jest inny - E-Stop jest wyzwalany i odwoływany takim samym stanem. Tymczasem grzyb albo zwiera, albo rozwiera. Musiałbyś pokombinować z dodatkowymi stycznikami, żeby wbicie grzyba powodowało np stan wysoki i jego natychmiastowe odwołanie, i dokładnie tak samo musiałoby się dziać przy jego wyciąganiu.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: tuxcnc » 25 maja 2013, 21:39

MlKl pisze:Problem jest inny - E-Stop jest wyzwalany i odwoływany takim samym stanem. Tymczasem grzyb albo zwiera, albo rozwiera. Musiałbyś pokombinować z dodatkowymi stycznikami, żeby wbicie grzyba powodowało np stan wysoki i jego natychmiastowe odwołanie, i dokładnie tak samo musiałoby się dziać przy jego wyciąganiu.
Coś Ci się popieprzyło.

.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#9

Post napisał: MlKl » 25 maja 2013, 21:51

@tuxcnc - E-stop symuluje zadziałanie klawisza F1 z klawiatury. Dlatego wbicie grzyba zatrzymuje program, ale jego wyciągnięcie nie wznawia programu. Trzeba uzyć F1, albo kliknąć ikonkę mu odpowiadającą. A AdamFX chce, żeby mu program stawał na wbicie grzyba i sam ruszał jak go wyciągnie.

Nie wiem, czy podanie po raz drugi odpowiedniego stanu na wejście E-stopa zadziała tak samo jak uzycie ponownie F1, ale raczej powinno.

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#10

Post napisał: adam Fx » 25 maja 2013, 22:04

tuxcnc pisze:Chyba się zasugerowałeś jakimś rozwiązaniem i dlatego nie widzisz rozwiązań alternatywnych.
oczywiście bo sam miałbym problem to ogarnąć gdyż wiedzą elektryczno elektroniczną dysponuje słabą.
MlKl pisze:Nie wiem, jakiego ty grzyba używasz, ale ja w swoim mogę założyć nawet 9 czy 12 modułów NO lub NC
takie tam po parę złoty ( monolit bez pod czepów pod moduły) w wędce mam na moduły ale to nic nie daje bo musiał bym kabel nowy podciągnąć

OK pomijając wszystko ... da się zrobić tak że jak użyje E-stop wyłączy się przekaźnik wrzeciona ? ( ja sądzę że tak to powinno działać

[ Dodano: 2013-05-25, 22:08 ]
MlKl pisze:A AdamFX chce, żeby mu program stawał na wbicie grzyba i sam ruszał jak go wyciągnie.
Nie wiem, czy podanie po raz drugi odpowiedniego stanu na wejście E-stopa zadziała tak samo jak uzycie ponownie F1, ale raczej powinno.
nie o to chodzi ... chce aby wbicie grzyba zatrzymało program i wyłączało przekaźnik a reakcja jest taka że program owszem staje ale przekaźnik reaguję dopiero gdy na wbitym grzybie nacisnę czerwony krzyżyk w lewym górnym rogu co jest be sensu bo co mi że osie nie idą a wrzeciono nadal się kręci
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”