Ręczne przesuwanie osi maszyny z enkoderem following error

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

micges
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 291
Rejestracja: 08 sty 2010, 02:04
Lokalizacja: Toruń

#11

Post napisał: micges » 16 gru 2012, 17:50

LinuxCNC pozwala na przesuwanie osi przy wyłączonym enable i aktualizuje sobie wewnętrzną pozycję i nie powinien powracać po ponownym włączeniu. Jeśli się tak nie dzieje to albo znalazłeś jakiś nowy błąd albo jest problem w konfiguracji.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#12

Post napisał: tuxcnc » 16 gru 2012, 17:54

micges pisze:przesuwanie osi przy wyłączonym enable
Z tego co zrozumiałem, to przesuwanie jest na aktywnym E-stopie.

.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#13

Post napisał: qqaz » 17 gru 2012, 01:47

kamar pisze: czyżby przesiadka się szykowała ? :)
w życiu. Tak rozmawiacie o procedurach, dopisujecie usprawnienia, rózne kody, chwyty, a ja Machem robię co trzeba. Bo wiele jest na pokładzie a gdyby mi przyszło modyfikować to kod jest edytowalny, przykład zrobiony tylko lekko poprawić. I jakoś składnia oczywista nie budzi wątpliwości. A jeszcze tu na forum była lekcja z krzaczkami to czego więcej chcieć. Darmowego linuxa? szkoda czasu.
Właściwie dopóki kszty są proste -klocki. kółka, rowki czy co tam z elementarza to wizzard i do przodu a gdy coś bardziej koślawego to i tak linuxowymi prcedurkami nie poradzicie tylko CAMem - zobacz w galerii stempel. Napiszesz z palca lub jakąś procedurą?
Oczywiście linux darmowy. Ale czas poświęcony na poznanie linuxa i rozbudowę o narzędzia jest wiekszy niż robota która zrobiona i sprzedana pozwala na kilka Machów, Wind, nawet sterownika z Labu. Jak pisałeś - skoro słońce świeci to nie dlaczego świeci tylko jak się ogrzać

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#14

Post napisał: MlKl » 17 gru 2012, 05:05

qqaz - sądząc po galerii robisz głównie frezowanie faktycznie wymagające CAM-a. LinuxCNC też wykona kod z CAM-a nie gorzej od Macha.

Ino trzeba mieć potrzebę - a ani ja, ani kamar jej nie odczuwamy. Darmowy LinuxCNC nam zaspokaja wszelkie potrzeby, i pracuje stabilniej niż Mach. Procedury sobie piszemy dla ułatwienia życia - bez nich też się pracuje, wystarczy znać G-code. Z gotowymi procedurami nawet G-code znać nie trzeba.

Problem tkwi gdzie indziej - Mach jest płatny, więc początkującego odstrasza bariera wejścia. Pomoc w dziale Macha polega na doradzaniu, co do niego dokupić, żeby w ogóle móc pracować. Oczywiście - jak kogoś stać, kupuje sobie Macha ze wszelkimi protezami, i pracuje.

Większości użytkowników tego forum jednak na to nie stać, i właśnie dla nich LinuxCNC jest rozsądną alternatywą. Trzeba się trochę nauczyć na wejściu, za to potem nie trzeba się martwić o kasę na dokupowanie rozmaitych bajerków, bez których program jest bezwartościowy. A Mach w wersji podstwowej jest praktycznie bezwartościowy, dopiero ze sterownikami np od CS-lab i CAM-em stanowi narzędzie pracy.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 16242
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#15

Post napisał: kamar » 17 gru 2012, 05:31

qqaz pisze: w życiu. Tak rozmawiacie o procedurach, dopisujecie usprawnienia, rózne kody, chwyty, a ja Machem robię co trzeba.
Widać niektórzy mają większe potrzeby od standardowych :)
I muszę uwazać na słowa, bywają długo pamiętane :) A słońce faktycznie ma mnie ogrzewać ale z każdej strony a nie tylko tak jak ustawione.
Miki się chwalił jak wałeczek by zrobił, może pokaż i Ty ?
Trudno polecać procedurki komuś kto kuje ikonki w kamieniu ale przy normalnej obróbce zarabiają pewnie nie gorzej od machowych :) i na wszelakich obrabiarkach :)
Może znajdziesz mi gotowca z Macha do ostrzenia np. frezow. ?
MlKl pisze: Problem tkwi gdzie indziej - Mach jest płatny, więc początkującego odstrasza bariera wejścia. .
To może byc argument na początku drogi. Póżniej, jak się go już pozna, Mach nie ma szans, nawet za dopłatą :)
Na początku myślałem podobnie jak qqaz i zakupiłem wypasionego Macha. Po tygodniu okazał się sporo lepszy od TurboCNC ale nie do roboty :) I wylądował na dnie szuflady.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#16

Post napisał: qqaz » 17 gru 2012, 09:41

Ta argumentacja jest słuszna - skoro linux wygodniejszy to go stosować. Mi zwyczajnie wystarcza Mach - widać takie moje prymitywne potrzeby - freza też w Machem naoostrzę, napiszę z palca te parę linijek Gkodu i gotowe. Bo Mach ma mi osiami ruszać (choć robi to koślawo, trzęsie, przerywa, no jest jako sterowanie do du**)
Ale, widzisz kolego, mi się nie chce grzebać i uczyć. Naciskam i wychodzę, wolę nawet niech idzie 2 godz dłużej ale samo niż w ciagu 30min zrobić kilkoma narzędziami czyli stać i wymieniać.
Jak urzędnikowi nie pasuje to robi raban że złe ołówki są do pisania - ja swoje wiierszyki mogę gryzmolić byle czym.
Czy to co pokazałem na zdjęciach jest brzydkie (podzielnica, korpus przekładni zgrzewarki, raster ultradzwiekowy czy stempel)? Bo to przecież robione Machem.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 16242
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#17

Post napisał: kamar » 17 gru 2012, 09:53

qqaz pisze:. Naciskam i wychodzę, wolę nawet niech idzie 2 godz dłużej ale samo niż w ciagu 30min zrobić kilkoma narzędziami czyli stać i wymieniać.
.
Toś trafił jak kulą w płot :) Ja i stanie przy maszynie :)
W tym momencie pracuję na trzech ( toczę duże koło na porebie, graweruję cyferki na kółeczku i na duzej frezarce kawał zelaza sie obrabia) a ja przeglądam forum i projektuję koziołka :)
qqaz pisze:Bo Mach ma mi osiami ruszać (choć robi to koślawo, trzęsie, przerywa, no jest jako sterowanie do du**).
Ja muszę mieć pewność, że mi nie sp....artaczy jak nie patrzę :)

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#18

Post napisał: MlKl » 17 gru 2012, 10:39

qqaz - toć nikt nie mówi, że robisz brzydkie, czy złe wyroby. To jest naprawdę mało zależne od programu, jakim napędzasz swoje maszyny, dużo bardziej od tego co masz między uszami.

Jeżeli uznajesz, że narzędzie, jakim się posługujesz, cie zadowala - przecież nikt cię nie zmusza do zmiany. Pytanie padło, bo się od jakiegoś czasu zaktywizowałeś w tym dziale :)

O ile pamięć mnie nie myli, planujesz zrobić, czy przerobić tokarke na CNC. O ile w przypadku frezarki, zwłaszcza używanej artystycznie, Mach ma jakiś sens, o tyle w przypadku tokarki LinuxCNC na starcie zostawia go daleko w tyle. Oczywiście w zastosowaniach mechaniczno praktycznych, bo artystyczne wygibasy i na tokarce lepiej wspomóc CAM-em.

Niemniej i do tego ja bym szukał CAM-a współpracującego z LinuxCNC, a nie bawił się w cywilizowanie Macha. Jest dostępny ucywilizowany w CS-lab, i pewnie ty sie na tamto rozwiązanie skusisz. I nie ma w tym nic zdrożnego dla mnie - żyjemy w wolnym kraju, i każdy wydaje swoje pieniądze tak, jak chce :)


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#19

Post napisał: qqaz » 17 gru 2012, 10:49

MlKl pisze:.. Pytanie padło, bo się od jakiegoś czasu zaktywizowałeś w tym dziale
bo gdzie indziej wieje nuda...


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 16242
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#20

Post napisał: kamar » 17 gru 2012, 10:57

Oj tak, oj tak chyba że ktoś ma ochotę ma biedronę czy inne ręce opadają :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”