Pytanie o CNC i różne linuxy

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

Pytanie o CNC i różne linuxy

#1

Post napisał: habit_m_ » 28 lis 2012, 12:32

Mam pytanie, czy Linux CNC można zainstalować na innych linuxach niż ubuntu 10.04? Interesowało by mnie Ubuntu_12 04_LTS oraz Lubuntu-12.10-desktop.

Pozdrawiam

habit_m


Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"

Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 28 lis 2012, 12:47

http://buildbot.linuxcnc.org/

Tu są paczki pod Precise Pangolin ( 12 ).
Z opisu wynika, że to tylko Sim - do symulacji.
Rdzenia RT jeszcze widocznie nie ma. Oznacza to, że nie ma gwaracji, że odpowiednie sygnały będą przesyłane na czas przez port LPT.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#3

Post napisał: MlKl » 28 lis 2012, 13:52

tuxcnc kompilował sobie jądro RT pod Precise. Ale IMHO gra nie warta świeczki.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 28 lis 2012, 17:54

Kompilowałem pod 12.04 64-bitowy kernel 2.6.38-8, bo to najnowszy z obsługą Rtai.
Zrobić sie da, ale pożytek niewielki.
LinuxCNC w podstawowej wersji oczywiście działa, ale z dodatkami są już problemy.
Przykładowo camview instaluje się pod 10.04 przez apt-get i działa, pod 12.04 trzeba kompilować ze źródeł, naprawiać mnóstwo zależności, a działać nie chce.
Ludzie kombinują też na jądrze RT jakiegoś Debiana, w tej chwili nie pamiętam i pewnie efekt podobny tylko kernel nowszy, bo 3.cośtam.

Czyli podsumowując, jeśli wystarczy Ci goły LinuxCNC bez żadnych dodatków, to możesz go postawić zapewne na dowolnym Linuksie.
Trzeba załatać źródłą kernela Rtai albo RT, skompilować, zainstalować kernel, skompilować LinuxCNC i zainstalować.
Jeśli potrzebujesz większej użyteczności, jak chociażby wspomniany camview, to daj sobie spokój, czasu kupę zmarnujesz a zadowolony nie będziesz.

.

Awatar użytkownika

tanifon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 22 lis 2008, 13:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

Re: Pytanie o CNC i różne linuxy

#5

Post napisał: tanifon » 29 lis 2012, 05:41

habit_m_ pisze:Mam pytanie, czy Linux CNC można zainstalować na innych linuxach niż ubuntu 10.04? Interesowało by mnie Ubuntu_12 04_LTS oraz Lubuntu-12.10-desktop.

Pozdrawiam

habit_m
Kolega się najwyrażniej nudzi ;)
Skaner 3D, gigantyczne rzeźby, piła motorowa..


Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: habit_m_ » 29 lis 2012, 21:43

Nie nie nudzę ;D W sumie i tak okazała się jedna wielka du** na instalacji linuxa na moim sprzęcie do CNC. Jakoś nie chcą współpracować ze sobą, lubuntu 12.04 podczas instalacji czy uruchomienia z liveCD wyłącza naprzemiennie monitor z sygnału i włącza i tak bez końca, ubuntu 12.10 wypisuje ze nie może /cdromu odłączyć nawet jak go nie ma i instaluje z pendriva (unebotin) (jak instaluje z live cd to to samo).

Ubuntu 10.04 z przygotowanym LinuxCNC (emc2) też się nie instaluje poproawnie bo obraz na monitorze jest w totalnej kaszanie.

Niestety na moim sprzęcie CNC tylko dobrze windows xp dobrze śmiga, ale niestety potrzebuję teraz tego komputerka jako dodatkowego na chacie do internetu przeglądania i pisania dokumentów, więc muszę na nim coś linuxowego zainstalować.

Teraz już nie ma znaczenia czy będzie obsługa cnc z poziomu linuxa, poprostu musze zainstalować linuxa aby być legalnym, a na moim sprzęcie narazie ubuntu chodzi tylko w live CD ale nie chce się zainstalować na dysku, lubuntu - na niego najbardziej liczyłem wogóle nie mogę ani odpalić ani zainstalować bo coś jest nie tak ze zintegrowaną grafiką na płycie, Slax mi idzie bezproblemowo ale to nie jest system na dysk twardy, kolejne testy teraz będą z innymi linuxami, może któryś da się zainstalować na moim sprzęcie.

Teraz będę testował Mandrive, a mój sprzęt to płyta ECS K7SEM ze zintegorwanym Duronem pro 1300 (pewnie 950 mhz), grafika zintegrowana na tej płycie sis730.

Może polecacie jeszcze jakiegoś linuxa do takiej maszyny? Lubuntu mi się najbardziej widział i szybko śmigał (testowałem liveCD na laptopie) ale du** jest.

maciek
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#7

Post napisał: MlKl » 29 lis 2012, 21:59

Włóż mu jaką Rivę zamiast tej integry, ustaw w biosie, i pójdzie.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: tuxcnc » 29 lis 2012, 22:06

habit_m_ pisze:mój sprzęt to płyta ECS K7SEM ze zintegorwanym Duronem pro 1300 (pewnie 950 mhz), grafika zintegrowana na tej płycie sis730.
Najgorsze gówno dla Linuksa.
Grafika nie obsługuje OpenGL, będzie się cięło i wieszało jak użyjesz programowej emulacji, która się ustawia domyślnie.

Teoretycznie da się Linuksa zainstalować, tylko nie bardzo wiadomo po co.
Sprzęt na którym Linux pójdzie bez problemów to koszt rzędu 100 zł za poleasingowego Della czy HP z Pentium4 i normalną grafiką.
Moim zdaniem szkoda zdrowia.

Co do samej metody instalacji, to opisywałem ją już kilka razy na forum, w tym dziale, chcesz to poszukaj.
A Slax daje się zainstalować na twardym dysku, zarówno skompresowane Live, jak i najnormalniej w świecie, czyli real jak każdy inny Linux.
Dawno temu miałem Slaxa postawionego na RAID 0.

Twoje problemy raczej nie dotyczą samego Linuksa, tylko instalatory wywalają się na gównianym sprzęcie.
Ostatnio w ramach testów postawiłem Ubuntu 10.04 z LinuxCNC na thincliencie HP, właśnie z grafiką SIS, tylko chyba 741 i nawet działa i dało by się maszynę wysterować.
Tylko AXIS używa OpenGL i podgląd tnie się fatalnie, a camview to już daje klatkę na piętnaście sekund, masakra totalna.

Podsumowując da się zrobić, ale lepiej tą płytę główną wyrzucić do śmieci.

.


Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: habit_m_ » 29 lis 2012, 22:24

Wiem wiem, ja wiem że to wina sprzętu i z tego wynikają problemy z linuxem. Ale ten komputerek do CNC został złożony z tego co było pod ręką za darmoszkę. Mam jeszcze jedną zapasową płytę Mercury coś tam też ze zintegorwaną grafika. Ja wiem że można kupić polisengowca della i to pójdzie bez problemu ale mi nie o to chodziło.

Ta płyta główna to jest microATX u mnie wepchnięty do slimowej obudowy od della gx620, w takiej samej obudowie mam cały sterownik zrobiony do tego mam 15 calowy lcd i wszystko jest na tyle lekkie i mobilne że mogę zabrać po skończonej pracy do samochodu, ja nie mam warsztatu narazie ani warunków, więc moje cnc jest hobby i od czasu do czasu w garażu. Dlatego właśnie takie rozwiązanie (kiedyś pisałem).

A płyta no cóż darmoszka, mach pod windowsem działa wysmienicie, chciałem tylko sobie narazie do domu bo potrzebuje (tymczasowo, bo laptopa mam poza domem) do internetu i worda zainstalować jakiegoś linuxa aby być a. legalnym, b.bezpiecznym przy korzystaniu z netu i tylko po to. Nie chodzi mi o konkretnego kompa do linuxa, poprostu coś na tym sprzęcie zainstalować aby działąło.

A z tym slaxem na hdd to jak? Może mi kolega to pokierować jakoś? Narazie robiłem tak że wypakowałem obraz na dysk przy pomocy unebotin ale dalej pozostaje to w sumie wiersja live bez zapisywania ustawień i instalacji dodatkowych programów przez moduły.


maciek

[ Dodano: 2012-11-29, 22:29 ]
ps. do tego internetu w domu to się chyba koledzy domyślają że windoza jest bez żadnych poprawek, ani aktualizacji ani żadnych antywirusów i innego podobnego sprzętu :twisted: aż strach się gdzieś zalogować na konto jakieś :oops:


maciek
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: tuxcnc » 29 lis 2012, 22:43

Ja dawno Slaxa nie instalowałem real, więc dokładnie nie opiszę.
Polega to na tym, że się uruchamia Live, robi partycję, formatuje, a potem wypakowuje na nią archiwa lzm, te z folderu Slax, o ile dobrze pamiętam.
Do wypakowania jest polecenia lzm2dir.
Na koniec trzeba zainstalować jakiś bootloader, Gruba albo nawet stare Lilo i odpowiednio skonfigurować.

Natomiast instalacja Live jest bardzo prosta, robi się bootowalną partycję DOS, kopiuje zawartość płyty i chyba poprawia plik konfiguracyjny od bootloadera.
Teraz nie pamiętam, ale chyba tam jest ldlinux.
Można zrobić autoexec.bat, albo normalnie poleceniem odpalać Slaxa, a DOSa używać też do innych celów.
Slax może mieć taki plik do zapisywania zmian i wtedy działa praktycznie jak instalacja real.
Nazwę tego pliku podaje się jako parametr programu rozruchowego.
Opis jest w którymś pliku tekstowym na płycie.
Co do spraw licencyjnych, to może być freeDOS.

Jak Ci bardzo zależy, to mogę sprawdzić dokładniej, bo mam jednego Slaxa gdzieś zainstalowanego Live.
Ale już nie dzisiaj, bo późno a jutro do roboty.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”