Jak zmienić kierunek wyświetlanego narzędzia bez przejazdu?

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

Jak zmienić kierunek wyświetlanego narzędzia bez przejazdu?

#1

Post napisał: MlKl » 10 paź 2012, 15:17

Sposób wyświetlania noża tokarskiego w wizualizacji zmienia się przez komendę TxM6, gdzie x jest numerem zdefiniowanego w tabeli narzędzi narzędzia. W tejże tabeli ustawia się kierunek działania noża - można wybrać jedną z ośmiu pozycji.

Mój problem polega na tym, że nie muszę nic zmieniać, zmianę narzędzia osiągam przez zmianę układu odniesienia - każdy nóż mam w osobnym imaku, i nie chcę, by mi gdzieć suport zjeżdżał i wymuszał "wymianę" narzędzia - chciałbym móc przypisać do konkretnego układu odniesienia konkretną wizualizację noża.

Dajmy na to chcę mieć w G54 pozycję nr 2, a w układzie G55 pozycję nr 8. Da się to zrobić?
Ostatnio zmieniony 18 lis 2012, 14:34 przez MlKl, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#2

Post napisał: MlKl » 18 lis 2012, 13:27

Obrazek

Na fotce widać dwa imaki - pierwszy pracuje w układzie odniesienia G54 i obrotach wrzeciona M3, drugi w układzie odniesienia G59 i obrotach wrzeciona M4. Ten pierwszy wykonuje operacje toczenia i planowania czoła, drugi odcina i wykonuje rowki.

Dziś nijak nie mogę tej informacji przekazać do LinuxCNC bez całkowicie zbędnej operacji ręcznej zmiany narzędzia, i związanej z tym jazdy do punktu wymiany narzędzi i konieczności potwierdzenia wykonania zmiany.

LinuxCNC pracuje poprawnie bez tej zmiany, ale wizualizacja się nie zmienia, i co ważniejsze - nie zmienia się korekta narzędzia, co powoduje przekłamania kształtu pomiędzy zaprogramowanym, a wykonanym przedmiotem.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8104
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: tuxcnc » 18 lis 2012, 14:17

Nie wiem czy powinienem promować tak niebezpieczne pomysły, ale wystarczy napisać własny zmieniacz narzędzi, który ... nic nie będzie robił.

Czyli manualtoolchange.hal :

Kod: Zaznacz cały

unlinkp iocontrol.0.tool-change
unlinkp iocontrol.0.tool-changed
net tool-change-loop  iocontrol.0.tool-change  iocontrol.0.tool-changed
I w pliku ini zakomentować

Kod: Zaznacz cały

#TOOL_CHANGE_POSITION = 
I oczywiście zmienić na :

Kod: Zaznacz cały

HALFILE = manualtoolchange.hal
Na pewno zmienia się narzędzie w podglądzie, pewnie offsety też, ale tego już nie sprawdzałem, bo nie chcę za dużo mieszać w swoich konfiguracjach.

A G54 itd zostaw do tego, do czego je wymyślono.

.

Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#4

Post napisał: MlKl » 18 lis 2012, 14:33

Działa :) Teraz muszę to przetestować w boju. Powiązać G5x z odpowiednim nożem mogę w pliku .ngc bez problemu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”