konfiguracja LinuxCNC do wypalarki plazmowej

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

konfiguracja LinuxCNC do wypalarki plazmowej

#1

Post napisał: przemyslaw2ar » 16 sie 2012, 16:40

Piszę tutaj ponieważ nie wiem gdzie to zamieścić, jeżeli zły dział to proszę o przeniesienie.

Po zbudowaniu pierwszej maszynki postawiłem na sterowanie za pomocą LinuxCNC (aktualna wersja 2.5.0)jednak pomimo iż udało mi się uruchomić maszynę to cały czas mam wrażenie że jest skonfigurowana pod frezarkę. W tym miejscu dodam że to moja pierwsza styczność zarówno z CNC jak i Linuksem ( Nie licząc krótkiej przygody z Mandrivą). Przejrzałem wiele tematów dotyczących podobnych problemów lecz albo jest to opis zaawansowanych użytkowników albo w j.angielskim którego nie znam (tzn. nie znam w piśmie albowiem dogadać się jakoś dogaduję)

Jest zapewne wielu użytkowników na forum którzy pracują LinuxCNC na wycinarkach i jeżeli byłby ktoś chętny pomóc to byłbym wdzięczny.
Sterownik mam zelrp 3 oś. i trafiłem na temat kol @tuxcnc ale nie kojarzę co to pliki HAL ?
Kolejną rzeczą jest podłączenie układu THC pod tenże program sterujący, albowiem mam układ od @prokopcio i chciałbym go wykorzystać

Ostatnią sprawą jest pisanie g-codów pod plazmę, znalazłem kilka konwerterów nawet jeden dość prosty i ciekawy B2G który konwertuje bmp* na g-kod lecz jak to zwykle bywa jest pod Windows oraz pisze program pod frezarkę :(

Jaki możecie polecić prosty program CAD który pozwoliłby szybko wykonać proste rys. 2D które następnie dało by się prze konwertować na g-cod. Jak na razie jedyny taki programik który udało mi się opanować to Google Sketchup 8

Trochę przydługi ten teks ale naprawdę szlak już mnie trafia, szukam i szukam ale krążę w kółko

Przemo



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 16 sie 2012, 18:02

Pierwszy w dziale Linuxcnc jest twój temat, drugi https://www.cnc.info.pl/topics54/dxf2gc ... t38730.htm .
Trochę się odechciewa Ci pomagać ...

.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#3

Post napisał: MlKl » 16 sie 2012, 18:04

Czytaj forum, zamiast pytać na starcie. Jest w tym dziale temat o pisaniu g-codu pod wypalarkę, jest o THC i halu pod układ Prokopcia. Jak czegoś nie rozumiesz - pytaj tam, a nie w kolejnych wątkach. Tu ci nikt tego od nowa nie będzie wypisywał, bo potem jest multum wątków na jeden temat, a w żadnym nie ma omówienia całości problemu.


Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#4

Post napisał: przemyslaw2ar » 16 sie 2012, 19:57

Ok .

@tuxcnc to nie jest tak że nie czytam tematów (wystarczy wejść na mój profil i zobaczyć ile czasu tu spędzam) ale... trudności sprawia mi tu sam system operacyjny którego ni hu... nie pojmuję (lata przyzwyczajenia do windy)

Jak na razie wyczaiłem że mogę ręcznie wprowadzać g-cod poprzez edycję w gedit (to już było dla mnie nowością a wy mi Hala każecie zmienić /nadpisać nie mając żadnej wiedzy jak to zrobić)

Co do zadawania "debilnych" pytań w wątkach rozwiniętych przez innych użytkowników to niejednokrotnie spotkałem się z syt. że autor sobie tego nie życzy więc asekuracyjnie założyłem własny temat błędnie sądząc że ktoś jednak postara się w miarę możliwości pomóc.

Oczywiście nie poddam się tak łatwo ale sprawdza się zasada że wszyscy chwalą linuksa że to otwarty sys i w ogóle ale jak gdziekolwiek się zapyta o pomoc to ciągłe odsyłki do zagruzowanych tematów (często angielskojęzycznych)...
a szkoda

...no nic mimo wszystko dzięki

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: tuxcnc » 16 sie 2012, 20:55

Pod jednym względem Linux jest taki sam jak inne systemy operacyjne - jak chcesz gotowe rozwiązanie pod własne potrzeby i upodobania, to musisz za to zapłacić.
Licencja GPL na której opiera się wolne oprogramowanie nakłada zasadniczo jeden obowiązek, mianowicie opublikowanie kodu źródłowego.
Już dostarczenie skompilowanego programu w wesji binarnej nie jest obowiązkiem, a jedynie dobrą wolą autora.

Ja właśnie zaczynam budowę plotera plazmowego.
Będę kompletował oprogramowanie linuksowe.
Może za miesiąc czy dwa opublikuję je na forum.
Tylko ja mam za mało czasu żeby swoim oprogramowaniem się zająć, to niby kiedy mam napisać twoje ?
I jakoś za bardzo motywacji nie widzę.
Z jakiego niby powodu mam uruchamiać pod Linuksem sprzęt którego nie mam i mieć nie zamierzam ?
Moja maszyna będzie zupełnie inna od twojej.

Jak będziesz miał jakiś konkretny problem, to spróbuję Ci pomóc.
Ale jeśli zaczynasz od nie wiem, nie umiem, nie znalazłem, nie potrafię, zrób to za mnie, to wybacz ale ani czasu ani ochoty nie mam.

.

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#6

Post napisał: jarenio » 17 sie 2012, 09:07

przemyslaw2ar, bardzo się cieszymy z nowego członka naszej małej pingwiniej społeczności :)
Co do samego programu to nie ma on jakiegoś specjalnego trybu plazmy
Jedyne co trzeba ustawić to przyśpieszenie około 1000 i Vmax 10-15m/min
Prywatnymi ustawieniami innych nie musisz sobie na razie zawracać głowy. Wszystkie niezbędne ustawienia (piny, przełożenia, prędkość i przyśpieszenie) zrobisz przez stepconfig (pisze z głowy ale chyba tak się ten moduł nazywa)



Gcode jak to gcode, każdy ma swoje wymagania, preferencje i przyzwyczajenia.
Programów na siłę też ci nie będziemy narzucać, a na wiki linuxcnc jest artykuł porównujący różne systemy cad i cam pod linuxa
przemyslaw2ar pisze: trudności sprawia mi tu sam system operacyjny którego ni hu... nie pojmuję (lata przyzwyczajenia do windy)
oj tam... okienka, klikania, ikonki, paseczki.... system jak system, co za różnica jak się nazywa :P
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#7

Post napisał: przemyslaw2ar » 17 sie 2012, 10:33

Sorry że dopiero teraz odpowiadam ale nie miałem dostępu do forum.
G-cody sobie mogę odpuścić albowiem nauczyłem się je pisać ręcznie (podstawy) ale mam inny problem.
Mianowicie G0 M3 S1 nie załącza przekaźnika na sterowniku zelrp, po części zapewne jest to spowodowane tym że mam zworki założone na JP2 (prąd silników wyłączany po rozwarciu obwodu E-stop) i JP1 w pozycji CH-P.(zezwolenie załączania przekaźników sygnałem dla pompy ładunkowej na pinie 17)
W stepkonfig czy jakoś tam mam ustawiony pin-out:
pin 1 -załączanie napięcia
pin 2 -krok X
pin 3 -kierunek X
pin 4 -krok Y
pin 5 -kierunek Y
pin 6 -krok Z
pin 7 -kierunek Z
pin 10 - E-stop
pin 11 -baza X
pin 12 -baza Y
pin 13 -czujnik Z (jeszcze nie podłączony i niewłączony)
pin 14 -załączanie pompy chłodziwa (zostawiłem do testów przekaźnika)
pin 17 -włączanie wzmacniaczy


dodam że jak zakładam zworkę na JP3 (użycie sygnału zezwolenia dla przekaźników [z pinu17] do załączania prądu silników) to na silnikach krokowych nie mam napięcia

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: tuxcnc » 17 sie 2012, 17:26

Po pierwsze zrób porządek z tymi zworkami, bo nigdy ładu nie dojdziesz.
Po drugie ściągnij mój plik zelrp.hal, pisałeś że znalazłeś ten wątek w którym jest w załączniku.
Plik hal może być jeden, albo kilka, wszystko zależy od wpisów w pliku ini.
Jak są wpisy, to Linuxcnc wczytuje wszystkie podane pliki przy uruchamianiu.
Dlatego można mieć osobny plik hal tylko z ustawieniami sterownika.
Jeśli użyłeś Stepconf, to masz jeden plik hal o nazwie odpowiadającej podanej nazwie konfiguracji, na przykład ~/linuxcnc/configs/moja-frezarka/moja-frezarka.hal .
Otwórz ten plik do edycji i znajdź takie wpisy jak w moim pliku zelrp.hal.
Wpisów od pompy ładunku nie znajdziesz, trzeba je dopisać.
Warto ustawić pompę ładunku, bo sterownik nie dostaje pierdolca przy włączaniu i wyłączaniu komputera.
Pozostałe wpisy powinny być identyczne, jak nie są to popraw.
Komentarze możesz sobie darować.
E-stop na razie sobie daruj, dodasz go jak już wszystko zadziała.
Krańcówki też możesz na razie sobie odpuścić, a potem dodawać po sztuce.
Trudno znaleźć przyczynę niedziałania jak się ma za dużo sygnałów wejściowych.

Ogólnie to masz ustawione właściwe piny, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

.


Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#9

Post napisał: przemyslaw2ar » 17 sie 2012, 19:02

Rady bardzo pomocne (punkty dodane)
Z tymi zworkami to chyba już doszedłem tzn zdjąłem zworkę z JP3 CH-P i przekaźniki działają ale jest tak jak mówisz przy odpalaniu komputera (i tym samym sterownika albowiem mam to w jednym) na chwilkę (ok 1sek.) załączają się przekaźniki. Co prawda plazma załączana do sieci jest ręcznie ale kto wie co tam będzie w przyszłości.
Jeżeli będę miał trudności z tymi plikami to będę pisał, żywię nadzieje że pomożesz w miarę możliwości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”