Jak doinstalować EMC2 do linuksa 10.04 LTS

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

Jak doinstalować EMC2 do linuksa 10.04 LTS

#1

Post napisał: przemyslaw2ar » 21 cze 2012, 13:09

Witam szanowne grono użytkowników Linuksa.
Zainstalowałem na PC Linuksa jak w temacie ale niema w nim Emc2. Jest zainstalowany z oryginalnej płytki 10.04 LTS Desktop Edition ponieważ mam tak kiepskie łącze że pobranie z linuxcnc.org mogło by trwać wieczność. W związku z powyższym mam pytanie czy da się doinstalować to oprogramowanie i jak to zrobić (z linuksem miałem wcześniej kontakt ale po latach używania windy umysł mi się stępił )> przeglądałem wiele tematów ale albo opisują obsługę zintegrowanego programu z systemem albo językiem bardziej biegłym od mojego, ja wiem tylko co to terminal ;) :oops: jednak nie wiem jak dokładnie wpisywać komendy.
Linux CNC chciałbym użyć do pracy przy plazmie ale słyszałem ze są jakieś problemy z obsługą THC czy to prawda?

Z góry proszę o nie odsyłanie do wyszukiwarki bo to nic mi nie daje.
Angielskiego też nie znam na tyle dobrze aby rozczytać co i jak w tematyce linuksowej.

Pozdrawiam Przemo



Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#2

Post napisał: MlKl » 21 cze 2012, 14:25

Nie poradzisz sobie z postawieniem jądra czasu rzeczywistego. Jak nie możesz z domu, to idź do kafejki netowej, czy do kogoś z dobrym łączem i ściągnij obraz z linuxcnc.org

Dużo prościej i zdrowiej.

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#3

Post napisał: jarenio » 21 cze 2012, 15:26

eeeeee
ściągnij http://linuxcnc.org/install-scripts/luc ... install.sh na dysk, nadaj prawa do uruchamiania po czym uruchom
niestety skrypy i tak musi pobrać z Internetu jądro czasu rzeczywistego, sam program i co tam będzie jeszcze chciał
mi linuxcnc steruje plazmą :]
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#4

Post napisał: przemyslaw2ar » 21 cze 2012, 20:43

Q*wa poległem ;) wszystko było git, ściągnąłem ten dodatek co to link podesłał @jarenio zainstalowałem wszystko ale po restarcie jest du** blada, miesza coś w tym dysku, na ekranie co chwila odwołania do jakichś błedów itp. Początkowo myślałem że to wina dysku i postawiłem system na nowym ale efekt ten sam. Wychodzi na to że @MIKI miał rację. Złożyłem broń :), jutro postawię na tym kompie windę i zainstaluje demo Step2cnc bo chyba to najtańsza alternatywa dla LinuxCNC choć ma swoje wady. Dlaczego taka decyzja? ano dlatego że nawet jak uda mi się ściągnąć tego linuksaCNC to będę miał kolejne problemy z podpięciem THC od @prokopcio a tak biegły w elektronice nie jestem aby robić jakieś obejścia "przez ogródek".
Szkoda że i tym razem winda wygrała :evil: :cry:
Pozdrawiam i za pomoc wciskam PM

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#5

Post napisał: jarenio » 22 cze 2012, 09:47

nie wiem jak to możliwe, u mnie 2 maszyny chodzą na systemie 10.04 LTS z ubuntu.pl + skrypt ze strony, z tego co pamiętam to u kamara chodzi tak cały park maszyn, a ma ich sporo...

problem z THC trzeba rozwiązać raz a dobrze, niestety samo się to nie zrobi a doba ma tylko 24h
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#6

Post napisał: przemyslaw2ar » 22 cze 2012, 11:15

Witam chyba to wina sprzętu albowiem po ściągnięciu iso. z linuxcnc.org w ogóle się nie instaluje wygląda mi to na błąd komunikacji w samym sprzęcie. Muszę rozbebeszyć tego PC-ta i dokładnie przetestować jak nic nie da to mam jeszcze kilka innych niestety już bardziej leciwych. Konfiguracja jaka jest teraz też ni powala ale do CNC powinna być ok:
Proc Pentium D 2 x 2,6 GHz
Ram 1024Mb
Grafika Nvidia 7300LE 256Mb
Zasilacz 350W Fox... coś tam (dobry)
Dysk SATA 670Gb
Jeszcze popróbuje i dam znać co się dzieje. (czy chipset może powodować błędy w komunikacji Dysk/Napęd > procesor, pytam bo coś mi tam nie pasuje)


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: G3d » 22 cze 2012, 15:41

To ze leciwy to nie problem, a przynajmniej nie wielki.

Ja niestety wlasnie NIE zmieniam kompa, bo...
10.04 ma problemy [smiertelne, randomowe zawiechy Xow] ze zintegrowana grafika intela, a i z nvidiami bywaja cyrki.

Co ciekawe wlasnie P4 chyba 3.0 - jitter 6000, C2D 2,4 - 41000 ;)


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16213
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#8

Post napisał: kamar » 22 cze 2012, 18:05

jarenio pisze: to u kamara chodzi tak cały park maszyn, a ma ich sporo...
I wszystkie na wypasionych, polizingowych dellach na pentium 3 i 4 :)


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: G3d » 22 cze 2012, 18:22

kamar pisze:
jarenio pisze: to u kamara chodzi tak cały park maszyn, a ma ich sporo...
I wszystkie na wypasionych, polizingowych dellach na pentium 3 i 4 :)
To dokladnie jak u mnie maszynka :)


Autor tematu
przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#10

Post napisał: przemyslaw2ar » 22 cze 2012, 19:47

Odniosłem swój mały sukces jak i porażkę zarazem. Po postawieniu na kompie windy i za instalowaniu Macha silniki chyba ożyły tzn. Dało Się sterować osią Y i X (tu po zmianie pinologi albowiem kabel mam chyba jakiś trafiony) niestety gdy już udało mi się skonfigurować macha i odpaliłem pierwszy program to zachciało mi się polskiej nakładki i po instalacji wszystko h&% strzelił.Dodam tylko że na sterowniku zelpr-owskim silniki pracowały bardzo płynnie i cicho (żadnych trzasków,pisków i tym podobnych objawów)
Po tych niespodziankach zaryzykowałem i raz jeszcze instalację linuksa cnc na innym kompie i o dziwo się zainstalowało, ale jako że linuks mnie mniej lubi to potrzebuję pomocy w konfiguracji pod ten zelpr-owski sterownik na razie tak aby tylko działało albowiem silniki jeszcze pracują na sucho na biurku ;) a trzeba się dokształcać.
Pytanie co to jest ten jiter / albo inaczej która to wartość w teście, jeżeli pierwsza to u mnie słabiutko bo ok 4800 a innym razem25043 ?

Uruchomiłem linux cnc skonfigurowałem LPT i silniki tak aby w miarę to płynnie pracowało, choć ni obyło się bez zgrzytów. Mimo iż moja przygoda z CNC dopiero się zaczyna to już pewne porównania mam i wydaje mi się że pod Machem silniki pracują ciszej /płynniej w Linux cnc miałem spore problemy z ustawieniem silników (nadal wymagają ustawienia albowiem program nie startuje) Tu pytanie do was koledzy czym się kierować w konfiguracji i ponawiam pytanie co to ten jitter i jak się go ustawia (znaczy się wiem gdzie wpisywać wartości z tego testu ale nie rozumiem tego).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”