Pisanie G-code pod LinuxCNC

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#81

Post napisał: blasterpl » 06 lis 2013, 20:29

Ale się wam baran trafił :cry:
Załączniki
Niezapisany.txt
zzut z terminala
(337 Bajtów) Pobrany 248 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 37
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#82

Post napisał: MlKl » 06 lis 2013, 21:53

Toć podałem co trzeba zrobić, żeby sobie poustawiać prawa do plików i katalogów w trybie graficznym...

Obrazek


Twórcy Ubuntu mają nieco paranoiczne podejście do spraw bezpieczeństwa systemu, ale to tak naprawdę utrudnia życie jedynie laikom.

A w komunikacie masz dwie ścieżki połączone na sztywno - brak spacji może dla ciebie jest zrozumiały, ale komputer tak nie działa. Wbij spację między ścieżkami i zadziała.


blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#83

Post napisał: blasterpl » 07 lis 2013, 09:19

No ja jestem niestety tym laikiem i nie ogarniam.Po wstawieniu spacji udało się dodać plik ale teraz linuxcnc po starcie wywala komunikat o błędzie :evil: A we właściwościach linuxcnc nie mogę zatwierdzić zmiany uprawnień.Powoli zaczynam się zniechęcać do linuxa.

Proszę aby mi opisać krok po kroku jak niepiśmiennemu idiocie co mam zrobić abym mógł sobie poustawiać prawa do plików i katalogów w trybie graficznym :roll:Jestem zalogowany jako administrator-to nadal za malo :?:
Załączniki
anu-3.jpg
Ostatnio zmieniony 07 lis 2013, 09:42 przez blasterpl, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 37
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#84

Post napisał: MlKl » 07 lis 2013, 09:42

Linux jest systemem który z założenia ma mieć wielu użytkowników pracujących na jednym komputerze. W Windowsach jest tak samo, tylko tam nikt nie pracuje na koncie zwykłego użytkownika, wszyscy używają konta z uprawnieniami administracyjnymi.

Pod Windowsem konto administracyjne też ma swoje ograniczenia. Tylko dlatego ten system może pracować nawet jak go używa debil - nie pozwoli się popsuć. Ale też nie pozwala wykorzystać swoich możliwości, bo go te zabezpieczenia antydebilne ograniczają.

W Linuxie konto roota pozwala zrobić wszystko, włącznie z wykasowaniem całego systemu. Dlatego nie pracuje się będąc zalogowanym jako root - konsekwencje błędu są nieodwracalne. Ale też nikt nie zakłada, że użytkownik jest debilem, i poprzez komendę sudo można wykonać każde polecenie, po wpisaniu hasła superużytkownika, czyli roota.


blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#85

Post napisał: blasterpl » 07 lis 2013, 09:57

Powiem tak,na windows potrafię zrobić niemal wszystko(sam składam komputery,instaluje system i oprogramowanie itp) wiec nie jestem zupełnie zielony ale z Linuxem jak widać dramat.Co maja powiedzieć ludzie którzy potrafią tylko włączyć i korzystać z komputera :shock: .Niestety dla przeciętnego użytkownika Linux jest zbyt skomplikowany.Ale ja się zaparłem bo widzę potencjał w linuxcnc i mam nadzieje ze z wasza pomocą jakoś powoli to ogarnę :twisted: Z drugiej strony nie chce uczyć się nie wiadomo czego mi wystarczy abym w końcu uruchomił linuxcnc i go w pełni wykorzystywać.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#86

Post napisał: 251mz » 07 lis 2013, 10:06

blasterpl pisze:Niestety dla przeciętnego użytkownika Linux jest zbyt skomplikowany.
Co Ty za głupoty piszesz....

Zainstalowałem dziewczynie Ubuntu na laptopie i radzi sobie lepiej niż z głupawym XP...
Wszystko ma pod ręką , nic się nie sypie i jest bardzo zadowolona....

Nie licząc już tego ,że zamiast instalować jej XP i górę sterowników przez 3h to linuxa postawiłem włącznie z najpotrzebniejszymi programami w 30 minut....


blasterpl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 13
Posty: 1863
Rejestracja: 13 sty 2012, 18:49
Lokalizacja: jelenia gora

#87

Post napisał: blasterpl » 07 lis 2013, 10:22

No tak jak instalowałem linuxa to tez bylem zadowolony ,szybko i bez durnych pytań.Ale teraz jak widać już tak nie jest,od 2 dni próbuje dodać plik do katalogu i nie mogę tego zrobić bo nie mam jakichś durnych uprawnień i nie potrafię ich zmienić :evil:
Ostatnio zmieniony 07 lis 2013, 10:24 przez blasterpl, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#88

Post napisał: markcomp77 » 07 lis 2013, 10:23

Zainstalowałem dziewczynie Ubuntu na laptopie i radzi sobie lepiej niż z głupawym XP...

Wszystko ma pod ręką , nic się nie sypie i jest bardzo zadowolona....



Nie licząc już tego ,że zamiast instalować jej XP i górę sterowników przez 3h to linuxa postawiłem włącznie z najpotrzebniejszymi programami w 30 minut....
a te zaoszczędzone 2h30minut spędziłeś rozsądnie, z wdzięczną dziewczyną ;)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm

Awatar użytkownika

Autor tematu
MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 37
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#89

Post napisał: MlKl » 07 lis 2013, 10:40

blasterpl pisze:No tak jak instalowałem linuxa to tez bylem zadowolony ,szybko i bez durnych pytań.Ale teraz jak widać już tak nie jest,od 2 dni próbuje dodać plik do katalogu i nie mogę tego zrobić bo nie mam jakichś durnych uprawnień i nie potrafię ich zmienić :evil:
Dwa razy zapodałem sposób, by te uprawnienia móc pozmieniać w trybie graficznym, jak nauczenie się poleceń pisanych w konsoli sprawia ból. Ale mimo wszystko w tej konsoli trzeba wpisać dwa słowa, które uruchamiają menadżer plików w trybie administratora. Jak nie potrafisz wpisać dwóch słów w konsoli, to faktycznie Linux nie jest dla ciebie.


hecza
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 403
Rejestracja: 06 mar 2012, 13:25
Lokalizacja: Częstochowa

#90

Post napisał: hecza » 07 lis 2013, 11:16

blasterpl pisze:No tak jak instalowałem linuxa to tez bylem zadowolony ,szybko i bez durnych pytań.Ale teraz jak widać już tak nie jest,od 2 dni próbuje dodać plik do katalogu i nie mogę tego zrobić bo nie mam jakichś durnych uprawnień i nie potrafię ich zmienić :evil:
Gdybyś pół tego czasu poświęcił na nauczenie się, tego co Ci proponowałem – PODSTAW ( prawa dostępu do nich należą ), to obecnie sam byś z siebie się pośmiał, że takie jęki urządzasz.
Każdy ma swoje przyzwyczajenia – ja np. pierwsze co robię po zainstalowaniu systemu to:
- w konsoli (terminalu) wydaję komendę

Kod: Zaznacz cały

sudo passwd root
….......................................
- następnie ….......................................
- instaluję Midnight Commandera

Kod: Zaznacz cały

apt-get install mc
Do szukania / kopiowania używam MC, do edycji nano, do zmiany uprawnień komendy chmod, … itd.
To wszystko jest w poradnikach internetowych.
To jest forum dotyczące CNC, a nie podstaw Linux-a.
Skoro ja, prawie 60-latek nadążam, to i ty kolego powinieneś – podobno dzieci łatwiej przyswajają wiedzę.
Nie bierz wszystkiego zbyt dramatycznie – często opierniczenie kogoś jest najlepszą formą pomocy.
Linux nie jest trudny dla laika, ale trzeba zaznajamiać się z nim po kolei.

Życzę powodzenia w nauce ( tylko z głową – nie z jękami ), bo warto.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”