Czym jest LinuxCNC??

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Czym jest LinuxCNC??

#1

Post napisał: m.j. » 29 paź 2014, 09:59

Chciałbym na swej maszynce wykorzystać darmowy LinuxCNC. Już miałem instalować Linuxa na komputerze ale Ubuntu 14 się zbuntował i nie chciał się zainstalować - jakieś kernel paniki mi się pojawiły (Komputer na Intelu Pentium 4 z 3GB pamięci). Postanowiłem więc pościągać sobie różne dystrybucje i samego LinuxaCNC 2.6. Zobaczyłem na stronce linuxcnc.org, że ów linuxcnc jest zbudowany na podstawie Ubuntu 8.04 "Hardy Heron" LTS and Ubuntu 10.04 "Lucid Lynx" LTS.
Wychodzi więc na to, że jest to cały system operacyjny i mam go zainstalować jako system i rozumiem, że to będzie moja wersja Linuxa?? Przepraszam, że pytam o tak pewnie prostą rzecz ale jako użytkownik Windowsa jakoś jeszcze do końca nie łapię zagadnień i filozofii Linuxa. Czy mój komp podoła? Jak zainstalować go obok systemu Windows 98? Czy lepiej tylko LinuxaCNC??
Wielkie dzięki z góry za informacje :smile:


tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Tagi:


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: 251mz » 29 paź 2014, 10:01

m.j.,

Wystarczyło by przeczytać temat niżej:
https://www.cnc.info.pl/topics54/linuxc ... t61463.htm

Linux najlepiej sam , choć można obok.

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#3

Post napisał: jarenio » 29 paź 2014, 11:24

251mz pisze:Linux najlepiej sam , choć można obok.
e tam, nie ma to żadnego wpływu na pracę
m.j., jak nie wiesz co zrobić to przeczytaj manual, a żebys nie tracił czasu, to wejdz na linuxcnc.org , pobierz iso najnowszym wydaniem i postaw system z linuxcnc.
Oczywiście nie ma żadnego problemu, aby zainstalowac sam program na dowolnej dystrybucji, musisz tylko pamietać że linuxcnc działa na maszynie czasu rzeczywistego, a to wymaga odpowiedniego kernela. Tak wiec, jak nie zrozumiałeś choć jednej rzeczy ze zdania powyżej, postaw najnowsze wydanie z dedykowanego iso z debianem :) a zaoszczędzony czas wykorzystaj na przyjemniejsze rzeczy :)
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

#4

Post napisał: m.j. » 29 paź 2014, 11:51

Trudno niezorientowanemu człowiekowi wyłowić informacje z technicznego żargonu, a szczególnie informatycznego. Temat z podanego linku dotyczył instalacji z jakąś płytką. Zrozumiałem, że po prostu wypalam plik iso z linuxcnc i instaluję go jako system. To wystarczy do pracy? Jeśli tak to super.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#5

Post napisał: jarenio » 29 paź 2014, 12:03

http://linuxcnc.org/index.php/english/download
tutaj masz wszytko co niezbędne....
m.j. pisze: Zrozumiałem, że po prostu wypalam plik iso z linuxcnc i instaluję go jako system.
bo to jest system zoptymalizowany pod linuxcnc i zawierajacy w sobie linuxcnc
równie dobrze ktos mógłby wydac linuxa tylko z firefoxem dla komputerów w miejscach publicznych (swoja drogą taki linux istnieje :) )
m.j. pisze:To wystarczy do pracy? Jeśli tak to super.
oczywiście musisz jeszcze skonfigurować wejścia i wyjścia
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

problem z instalacją

#6

Post napisał: m.j. » 30 paź 2014, 11:01

Mam kurka problem z instalacją Linuxa na moim komputerze. Wersja Live czy instalka nie chcą pójść. Po wyborze w menu startowym opcji instalacji wyskakuje kilka stron tekstu i pokazuje się komounikat "kernel panic not syncing no init found i jeszcze kilka linijek kompletnie dla mnie niezrozumiałych komunikatów. Z Ubuntu 14.04 jest podobnie. Nie mogę wystratować żadnej wersji bootując zarówno z USB (odpowiednio przygotowanego wg. przepisu z linuxcnc.org) czy z płytki CD.
Naet utworzyłem na dysku obok windowsowych partycji partycję linuxową ext3, ale to też nie pomogło. Czytałem też kilka tematów na forach linuxowych ale nie rozumiałem owego żargonu. Cholercia chyba skończy się na płatnym MACH3 lub innym ustrojstwie bo do Linuxa chyba za głupi jestem :sad:
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów


micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 472
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: micro » 30 paź 2014, 21:46

Spróbuj z jeszcze inną dystrybucją, albo powyłączaj co możesz w BIOSle.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: pukury » 30 paź 2014, 22:04

witam.
z tzw. ciekawości wypaliłem 10.4lts i zainstalowałem .
ale .. na jednej płycie - ok , na drugiej - kicha , na jeszcze jednej - ok.
mam na myśli oczywiście mobo - a nie płytkę dvd :lol:
co ciekawe - jak instalowałem na integrze to RT nie pracowało - na karcie dołożonej ( dość kulawej ) - ok.
tak że - nie załamuj się i próbuj.
dodam że na linuxie nie znam się kompletnie - a przez jakiś czas przeglądałem sobie net - bez problemu.
aa - nie robiłem żadnych aktualizacji - tylko to co na iso z 10.4lts .
instalowałem na czystym dysku - tylko linux .
w ten sposób udało mi się uniknąć różnych problemów.
chyba lepiej kupić starego kompa za 200pln i mieć tylko do cnc.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik

Zagadka rozwikłana

#9

Post napisał: m.j. » 31 paź 2014, 08:21

Udało mi się w końcu uruchomić Linuksa. Poczytałem trochę zagraniczne i polskie fora i pośród niezrozumiałych dla mnie wpisów było kilka, które sugerowały szukanie przyczyny sprzętowej. Okazało się, że miałem dwie kości pamięci 2GB i 1GB. Po wyjęciu jednej problem ustąpił i "panika kernela" minęła :wink: Co ciekawe na Windowsie98 chodziło wszystko bez problemu tzn na 3GB.
Co prawda Linux potrafi mi się zwiesić, ale na szczęście na razie nie powiesił się na LinuxCNC, na którym rzecz jasna mi najbardziej zależy. Już na sucho sobie odpaliłem i oswajam się z wyglądem LinuxCNC.
Rozumiem, że na LinuxCNC mogę testować działanie swoich programów, z czego bardzo się cieszę bo jestem w tej materii zielony i dobrze będzie poćwiczyć zanim odpalę maszynkę.
tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”