Programy na Ubuntu 10.04.

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
titleDe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 171
Rejestracja: 09 lip 2010, 18:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Programy na Ubuntu 10.04.

#1

Post napisał: titleDe » 22 cze 2013, 21:33

Cześć,
z racji takiej iż wyszukiwarka forum wykazała ponad 30 tysięcy tematów spamu a szukam już od bardzo długiego czasu, zamieszczam ten temat.
Oto parę pytań:
- Szukam sposobu na zainstalowanie QCAD (wersja używana dotychczas na windows to 2009) na Ubuntu 10.,04. Zaznaczę, że wersja zawarta w Centrum oprogramowania i Synaptic, nie instaluje się.

- Na ten sam system szukam kompilatora plików dxf na gcode oraz jeśli dodatkowo ktoś wie jak z JPG uzyskać gcode/ same linie i ew. wypełnienie ciemnych obszarów?

- Wskazówka do sposobu zainstalowania też bardzo mile widziana, czy to ruszy na poleceniu:
np. sudo apt-get install czy sudo dpkg -i czy jeszcze coś innego?

Dzięki i pozdrawiam.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7877
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Programy na Ubuntu 10.04.

#2

Post napisał: tuxcnc » 22 cze 2013, 21:47

titleDe pisze:wersja zawarta w Centrum oprogramowania i Synaptic, nie instaluje się.
Co znaczy "nie instaluje się" ?
Poza tym to przejdź na LibreCAD.

.


Autor tematu
titleDe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 171
Rejestracja: 09 lip 2010, 18:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: titleDe » 04 lip 2013, 09:38

Wrzuciłem do LibreCAD dowolny obraz JPG w celu jego obrysowania, jednak nie mogę tego zrobić.
Krawędzie obrazu obiega żółta linia i nie mogę pociągnąć linii bezpośrednio po obrazie.
Jak należy to zrobić?

Dodatkowo, jak zainstalować DXF2GCODE?
Nigdy do tej pory nie udało mi się zainstalować tego programu, poczynając od informacji z tego forum po oficjalną stronę, wikipedię, standardowe polecenia apt-get czy dpkg.


Mateusz-M
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 341
Rejestracja: 20 gru 2009, 13:28
Lokalizacja: lubelskie

#4

Post napisał: Mateusz-M » 04 lip 2013, 14:19

Witam.
Co do libreCad nie pomoge, ale dxf2gcode ściągamy (instalowac nic nie trzeba) plik "dxf2gcode_v01.py" ustawiamy zezwolenie na wykonywanie pliku jako programu i to wszystko. Ma działać, też na początku sie nad tym głowiłem :mrgreen:
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7877
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: tuxcnc » 04 lip 2013, 20:08

Co do dxf2gcode, to jest to skrypt w pythonie i nie wymaga żadnej instalacji, jak to powyżej zostało powiedziane.
Dość ciekawą cechą takiego skryptu jest to, że łatwo dokonywać w nim zmian, bo jest w postaci czytelnej dla człowieka.
Wszelkie zmiany nie wymagają żadnej kompilacji, zaczynają działać po ponownym uruchomieniu programu.
Oczywiście trzeba znać podstawy programowania, ale wcale nie trzeba być mistrzem żeby bardzo użyteczne zmiany wprowadzić.

Co do obrysowywania zdjęć w LibreCAD, to na pewno da się to zrobić.
Kiedy pierwszy raz uruchomiłem QCad, to stwierdziłem że ten program jest tak popieprzony, że się go nie da używać.
Dopiero później załapałem o co chodzi w jego interfejsie i polubiłem go za jego logiczność.
Cóż, w LibreCAD wszystko robi się inaczej niż w innych programach i trzeba się tego najzwyczajniej nauczyć.
Natomiast LibreCAD jest przede wszystkim do rusunku technicznego.
Do robienia prac "artystycznych" są lepsze programy, na przykład Inkscape.
Tam się wszystko robi podobnie jak w Corelu.
Inkscape oprócz narzędzi do krzywych Beziera i edycji węzłów, ma też fajny moduł do wektoryzacji bitmap.
Poza tym jest nawet plugin do bezpośredniej generacji g-kodu.
Nigdzie to nie jest napisane, ale przed Inkscape trzeba zainstalować pstoedit, dzieki temu uzyskamy możliwość zapisu prac w formacie *.dxf R12, który z kolei można wczytać do dxf2gcode.
Bez zainstalowanego pstoedit w oknie wyboru formatu zapisu pliku, najzwyczajniej *.dxf (R12) nie będzie.
A formatu *.dxf R14 dxf2gcode nie czyta.

Zasadniczo pod Linuksem programy są na licencji GPL, więc można je instalować i ich używać praktycznie bez ograniczeń.
Dlatego można sobie pozwolić na zainstalowanie wielu programów i używać ich tylko do tego co robią najlepiej, albo nam jest najłatwiej.
Ostatnio robiłem profil zimnogięty do projektu we FreeCad.
Przekrój profila zrobiłem w LibreCAD, zapisałem jako *.dxf, wczytałem do HeeksCAD, tam wyciągnąłem go w bryłę określonej długości i przyciąłem skosy, zapisałem w formacie IGES, a na koniec wczytałem do FreeCAD-a i użyłem w projekcie.
Na pewno taki profil da się zrobić od razu we FreeCAD, ale ja tego programu jeszcze nie znam i szybciej było tak jak opisałem niż się na wariata uczyć.

.


Autor tematu
titleDe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 171
Rejestracja: 09 lip 2010, 18:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

#6

Post napisał: titleDe » 08 lip 2013, 09:52

Chcąc wczytać wykonany przykład w .dxf do dxf2gcode, natrafiłem na taką przeszkodę:

Warning reading linepairs
Failure reading line stopped at line 24.
Please check/correct line in dxf file.

Plik nie został wczytany.

Jak sobie z nią poradzić?

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#7

Post napisał: jarenio » 08 lip 2013, 11:29

zapisz plik w starszej wersji dxf R12 i sprawdz
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
titleDe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 171
Rejestracja: 09 lip 2010, 18:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

#8

Post napisał: titleDe » 08 lip 2013, 15:10

Przy próbie zapisania pliku jako DXF w wersji R12, program (LibreCAD) zawiesza się, to samo dzieje się na każdym innym komputerze z systemem Windows czy Linux.
Wielkość pliku nie ma znaczenia.

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#9

Post napisał: jarenio » 09 lip 2013, 08:53

draftsight zainstaluj
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
titleDe
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 171
Rejestracja: 09 lip 2010, 18:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

#10

Post napisał: titleDe » 14 lip 2013, 21:36

Wykonałem prosty rysunek w QCAD/ LibreCAD, użyłem do tego narzędzia "Krzywa składana" i następnie "Na obiekcie", po czym wykonuje blisko siebie krótkie proste przechodzące w krzywe. Po zaznaczeniu rysunku krawędzie zaznaczone są niebieskimi znacznikami, których jest tyle ile zrobiłem "krótkich prostych", nie wiem czy jest to oczekiwany efekt i czy nie należy go w jakiś sposób przekonwerstować tak aby krzywa wykonana z "krótkich prostych" była jedną linią.
W efekcie po skonwertowaniu w DXF2GCODE mam Gcode o długości 60 000 wierszy i idzie to niesamowicie wolno.
Czy te "krótkie proste" to oczekiwany efekt i tak ma zostać czy należy to jeszcze jakoś przekonwertować?

Dodatkowo jak w takim programie CAD wyznaczyć dokładny wymiar? Jak wykonać prostą o długości np 100mm i zmniejszyć/ zwiększyć rysunek do żądanej wyskości/ długości bez "skalowania" o np: x1,1?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”