Strona 1 z 3

LinuxCNC i sterownie przez USB lub ethernet

: 06 gru 2019, 20:18
autor: drzasiek90
Napadł mnie pewien szalony pomysł i zanim poświęcę czas i pieniądze aby go zrealizować, chciałbym się skonsultować czy warto. Z linuxCNC korzysta wielu, ja stosunkowo od niedawna. Jednak niemal zawsze jak się spotykam z tym tematem, każdy korzysta ze sterowania po porcie LPT. Problemem z linuxCNC jest właśnie ów port równoległy, którego współczesne komputery raczej już nie miewają. O ile na chwilę obecną nie brak komputerów używanych za kilkadziesiąt zł na których linuxCNC śmiga bez problemu, to za kilka lat może ich brakować albo będą już naprawdę w kiepskim stanie. Istnieje jeszcze jeden problem. O ile do maszyn używanych lub wykonywanych dla siebie można dać nawet używany podniszczony komputer, to do maszyn nowych już się to robi problemem (tu nowa maszyna a tu stary komputer do niej).
Istnieją na rynku karty ethernetowe np MESA 7i96 ale jakoś temat ten jest mało aktywny na polskich forach. Mam pytanie, czy rozwiązanie to jest u nas popularne? Jak się sprawuje? Jakie ma wady/zalety.

Ja mam pomysł jak wykonać urządzenie które pozwoli sterować maszyną CNC za pośrednictwem LinuxCNC z komputera nie posiadającego portu LPT. Narazie jest pomysł, rzeczywistość może go zweryfikować. Natomiast pytanie, czy warto brnąć w ten temat?

Re: LinuxCNC i sterownie przez ethernet

: 06 gru 2019, 20:40
autor: szatri
A to się może o to rozchodzi?
linuxcnc-i-ethercat-poczatki-t97128.html#p670097

Re: LinuxCNC i sterownie przez ethernet

: 06 gru 2019, 20:56
autor: adam Fx
wydaje mi się że jest mało popularne bo nie ma video poradników krok po kroku "a skoro działa na LPT to co mi więcej potrzeba" myślę że wielu tak myśli. np. jeśli silnki gubi mi już kroki na LPT (mimo że mogę podać więcej Hz) to po co mi karta o większej wydajności.
No i brak (chyba) obytego dystrybutora PL takiego który odpowie i podpowie w razie problemów.
ja na przykład gubię się na ich stronie (pewnie bo jest po angielskie oraz dlatego że się nie wczytywałem) nie wiem które karty z czym się da spiąć która kart po co i jakie ma możliwości i nawet niech ma 1000 I/O to jak to ożenić z funkcjami w linuxcnc mało kto potrafi coś sobie dopisać po za użyciem kreatorka do ogólnej konfiguracji.

Re: LinuxCNC i sterownie przez ethernet

: 06 gru 2019, 21:04
autor: drzasiek90
Nie chodziło mi o EtherCat ale o zbudowanie własnego rozwiązania.

Re: LinuxCNC i sterownie przez ethernet

: 06 gru 2019, 21:12
autor: adam Fx
drzasiek90 pisze:Nie chodziło mi o EtherCat ale o zbudowanie własnego rozwiązania.
Czyli karta MMM? (MesaMachMaker) - taki dobry jesteś żeby ogarnąć taki projekt? chociaż w sumie PIKO dał radę zrobić cos własnego
jak by co zrzekam się praw do nazwy MMM jest Twoja ;)

Re: LinuxCNC i sterownie przez ethernet

: 06 gru 2019, 21:26
autor: drzasiek90
adam FX myślę że ta ironia jest tutaj zupełnie niepotrzebna. Pisalem, że jest pomysł ale rzeczywistość może go zweryfikować i może się okazać że w trakcie realizacji wyjdą problemy których nie będę w stanie ominąć. Temat rozpocząłem aby rozpoznać czy wogole jest taka potrzeba.

Re: LinuxCNC i sterownie przez ethernet

: 06 gru 2019, 21:35
autor: tuxcnc
drzasiek90 pisze:
06 gru 2019, 20:18
O ile na chwilę obecną nie brak komputerów używanych za kilkadziesiąt zł na których linuxCNC śmiga bez problemu, to za kilka lat może ich brakować albo będą już naprawdę w kiepskim stanie.
Są karty LPT na PCI i na PCIe.
Ostatnio trafiłem LPT PCIe za tak śmieszne pieniądze, że kupiłem od razu pięć.
Nowoczesne komputery też potrafią mieć mały jitter, w ramach prób postawiłem Linuxcnc na totalnej nowości - Ryzen 5 3400G i płyta Gigabyte A320M-S2H, i się da sterować maszyną.
To mój pomysł z Ryzenem jest szalony, twój niestety należy do innej kategorii - rzeczy pozbawionych sensu.
Chcesz po prostu wydać kupę kasy i włożyć masę pracy w coś, co da efekt porównywalny z kartą za kilka- kilkanaście złotych ...

Re: LinuxCNC i sterownie przez ethernet

: 06 gru 2019, 22:04
autor: drzasiek90
Rozwiązanie z lpt nawet na PCI nadal posiada pewne ograniczenie - nadal jest to lpt i brakuje wejść/wyjść. Pewnie macie rację , może nie warto. Będę to musiał jeszcze przemyśleć.

Re: LinuxCNC i sterownie przez ethernet

: 06 gru 2019, 22:25
autor: mineque
Jeśli chodzi o I/O to masz przecież karty mesa i w wersji ethernet i z dużą ilością wejść. a jak nadal mało to podłącz PLC pod modbusie lub ethercacie

Re: LinuxCNC i sterownie przez ethernet

: 06 gru 2019, 22:57
autor: tuxcnc
drzasiek90 pisze:
06 gru 2019, 22:04
Rozwiązanie z lpt nawet na PCI nadal posiada pewne ograniczenie - nadal jest to lpt i brakuje wejść/wyjść.
Określ jasno problem.
Jeśli jest to brak portu LPT, albo za mało pinów, to właściwym rozwiązaniem są karty na PCI lub PCIe. Możesz ich zamontować tyle, ile masz gniazd na płycie głównej.
Natomiast jeśli problemem jest brak funkcjonalności której port LPT z zasady nie jest w stanie obsłużyć, no to nie ma wyjścia i trzeba szukać innych rozwiązań.
Na przykład jeśli na wrzecionie tokarki założysz enkoder 2000 cpr, to żaden LPT Ci tego nie obsłuży.
Natomiast w większości przypadków LPT wystarczy z zapasem, tylko ludzie sami sobie robią problemy, na przykład ustawiając wariacki mikrokrok ponad możliwości mechaniki.