Strona 1 z 1

Problem z dokładnością maszyny

: 29 sie 2019, 23:34
autor: kronikary
Witam,

W ostatnim czasie zabrałem się za konfigurowanie maszyny. Problem jaki się pojawił został przedstawiony w filmiku poniżej.

Oś Z wykonuje ruch w dół o 5mm z dokładnością ~0,01mm, natomiast gdy oś Z przemieści się w dół ze skokiem 1mm zauważalny jest znacznie większy błąd. Czy może być to wina maszyny czy jednak źle skalibrowałem parametry w .ini? Dodam że skok śruby wynosi 5mm.

Pozdrawiam

Re: Problem z dokładnością maszyny

: 30 sie 2019, 13:41
autor: jasiu...
Mnie to wygląda na tanią śrubę o pływającym skoku. Po przejściu 5 mm (obojętnie po milimetrze, czy od razu) masz wymiar dokładnie 5 mm. Czyli jeśli śruba zrobi obrót o 360 stopni, to masz dokładny skok. Jeśli robi obrót o 360/5 czyli o 72 stopnie, to wyniki masz różne, ale powtarzalne. Powtarzalność może świadczyć o błędzie śruby.

To może wynikać z bicia, niedokładnego nacięcia gwintu. Czasem bijąca śruba w niektórych położeniach jest hamowana i wówczas masz niedojechanie do wymiaru, albo wymiar przelatuje (luz).

Re: Problem z dokładnością maszyny

: 30 sie 2019, 15:27
autor: Avalyah
Może być aż tak duża różnica w skoku? Kulki nie powypadają albo się nie poblokują? tutaj mamy 0,1mm odchyłki na 1mm, to chyba dużo.

Re: Problem z dokładnością maszyny

: 31 sie 2019, 22:12
autor: senio
@kronikary

Moja rada to wyłącz ADHD w tej maszynie, ustaw po ludzku i zrób normalny test.

Re: Problem z dokładnością maszyny

: 01 wrz 2019, 14:01
autor: Bronsonboss
senio pisze:
31 sie 2019, 22:12
Moja rada to wyłącz ADHD w tej maszynie, ustaw po ludzku i zrób normalny test.
dokładnie, do testów mniejsza prędkość ale zmniejsz przyśpieszenia na osiach, bo jak ciężkie to zbyt duże przyśpieszenie może powodować dziwne wyniki pomiarów..
jak przeniesione masz napędy na osie??? jeśli paskami to masa osi + za duże przyśpieszenie może się tak objawiać chyba..

Re: Problem z dokładnością maszyny

: 01 wrz 2019, 16:33
autor: adam Fx
Jaka śruba? jaki mikrokrok?
przeciwwaga ? Jakie bloki i łożyska w nich? Luz osiowy skasowany?

I to co koledzy radzą

Re: Problem z dokładnością maszyny

: 01 wrz 2019, 21:49
autor: kronikary
Taką prędkość posuwu dałem tylko dla zobrazowania problemu. Na mniejszych prędkościach jest to samo. Napęd jest przeniesiony bezpośrednio przez sprzęgło kłowe. Śruba kulowa o średnicy 16mm i skoku 5mm, podział kroku na 32. Luz na nakrętce kulowej nie jest kasowany sprzętowo, jedynie ustawiony został backlash. Sprawdzę jutro luzy.

Re: Problem z dokładnością maszyny

: 01 wrz 2019, 22:41
autor: adam Fx
kronikary pisze:Śruba kulowa o średnicy 16mm i skoku 5mm
ale jaka? hiwin czy jakaś najtańsza bez nazwy znana jest jej kasa dokładności?
co z przeciwwagą jak jet to jak jak niem to dlaczego?
kronikary pisze:jedynie ustawiony został backlash
tu cos może być (masz bazowanie na krańcówce?)
kronikary pisze:Sprawdzę jutro luzy.
luz może być ukryty (miałem tak że śruba się niby trzymała w łożyskach i luz był skasowany nakrętką ale coś podeszło pod gwint i tak naprawdę łożysko mogło sobie nie lekko ale jednak przesuwać się po czopie)
jakie łożyska w oprawach? takie https://youtu.be/gwhnxldWikg? a może jednak takie https://youtu.be/EoJexT9rEd8 ?

Re: Problem z dokładnością maszyny

: 24 wrz 2019, 14:20
autor: drzasiek90
Ja tu bym podejrzewał bardziej czujnik zegarowy. Większość amatorów posiada amatorski tani czujnik. Wystarczy zobaczyć jak taki czujnik jest zbudowany i już od razu wiadomo, że wszelkie nieliniowości pomiaru spowodowane są z pewnością tanim czujnikiem. Czujnik nie będzie miał luzu, bo dociąga go sprężynka. Ale mała niedokładność w wykonaniu zębatek wewnątrz czujnika ma ogromny wpływ na liniowość pomiaru/
Dla większości zastosowań nawet tani czujnik wystarcza, bo głównie badamy czy pomiar się powtarza. Jeśli wskazówka wraca w pozycji A i pozycji B jest na tej samej pozycji to pomiar jest ok. Natomiast jeśli chcemy uzyskać dokładną wartość odległości pomiędzy pomiarem A i pomiarem B to najpierw należy zainwestować w porządny czujnik :)