Kilka niewyjaśnionych zachowań po instalacji 2.6

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Kilka niewyjaśnionych zachowań po instalacji 2.6

#1

Post napisał: adam Fx » 27 lis 2013, 10:14

Witam
Zainstalowałem wersje 2.6 linuxCNC i już przy pierwszych testach napotkałem komplikacje:
- Suwak posuwu % nie działa dla funkcji G00 (to raczej bez sensu bo to na szybkich przejazdach można wyrządzić największe szkody w razie błędu w prog.)
-Gdy dam "uruchom od tego miejsca" i wybiorę pierwszy blok to w ogóle nie da się zatrzymać programu pauzą
-Sytuacja jak wyżej z tym, że uruchamiam np. w środku prog. na pojedynczym bloku to bloki z G00 i tak wykonuje z automatu nie zatrzymując się po każdym z nich

To zaobserwowałem w czasie 1,5h pewnie jest więcej niuansów. czy to tylko u mnie tak źle działa czy to tak ma być i trzeba to naprawiać gdzieś w configach ?

Jako dodatkowe pytanie (bo nie umie znaleźć na forum)-> Jak wyłączyć okno zmiany narzędzia? chciałbym aby po bloku w programie w którym podaje nr. narzędzia program przyjął korekcje z tablic ale by się nie zatrzymywał w celu potwierdzenia wymiany.


sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Kilka niewyjaśnionych zachowań po instalacji 2.6

#2

Post napisał: kamar » 27 lis 2013, 11:25

adam Fx pisze:> Jak wyłączyć okno zmiany narzędzia? chciałbym aby po bloku w programie w którym podaje nr. narzędzia program przyjął korekcje z tablic ale by się nie zatrzymywał w celu potwierdzenia wymiany.
W .ini wykomentuj linie:
[EMCIO]
EMCIO = io
CYCLE_TIME = 0.100
TOOL_TABLE = lathe.tbl
#TOOL_CHANGE_POSITION = 1 0 1
TOOL_CHANGE_WITH_SPINDLE_ON = 1


micges
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 291
Rejestracja: 08 sty 2010, 02:04
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: micges » 27 lis 2013, 11:40

Co do suwaka posuwu niedziałającego przy G0 to jest to celowa zmiana.
Prawdopodobnie zostanie dodana opcja w ini kontrolująca zachowanie feed override podczas G0.

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 27 lis 2013, 12:54

kamar pisze:TOOL_CHANGE_WITH_SPINDLE_ON = 1
to dało tyle że jak sam nazwa wskazuje wrzeciona nie zatrzymywało w czasie zmiany :sad: ale po nitce do kłębka https://www.cnc.info.pl/topics54/jak-zm ... t40045.htm tuxcnc kolejny raz ratuje mi życie :mrgreen:
micges pisze:Co do suwaka posuwu niedziałającego przy G0 to jest to celowa zmiana.
:cry: na jednej maszynie w robocie mamy podobnie ale tam przynajmniej jak się program puści na rapidzie to można manipulować posuwem ale wtedy wszystkie g01 też są na Fmax. 99% maszyn jednak działa prawidłowo czyli można przy g00 posuw skręcić i zobaczyć czy odjedzie na Z+ a nie wiedzie w uchwyt bo się chochlik :twisted: wkradł i jest Z- :neutral:
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#5

Post napisał: kamar » 27 lis 2013, 13:15

adam Fx pisze:
kamar pisze:TOOL_CHANGE_WITH_SPINDLE_ON = 1
to dało tyle że jak sam nazwa wskazuje wrzeciona nie zatrzymywało w czasie zmiany ::
Miałeś już wykomentowane toś poleciał do linijki z wrzecionem :)

[ Dodano: 2013-11-27, 13:26 ]
micges pisze:Co do suwaka posuwu niedziałającego przy G0 to jest to celowa zmiana.
.
I bardzo dobrze ! Zdarza się przesunięcie suwaka na np. 300% w czasie roboty i przy przejazdach się nie wyrabiał.
Chociaż niekoniecznie :) Przestanie tez działać przypisanie małych prędkości do klawiszy ?


micges
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 291
Rejestracja: 08 sty 2010, 02:04
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: micges » 27 lis 2013, 16:58

Poniżej feedoverride jest suwak maksymalnej prędkości maszyny i nim można zmniejszyć prędkość G0.
Co do klawiszy wolnych prędkości to zostanie to bez zmian.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”