jak przygotować plik do grawerowania po krawędzi

grawerowanie po krawędzi


Autor tematu
twojachoinka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 13 mar 2017, 10:21
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

jak przygotować plik do grawerowania po krawędzi

#1

Post napisał: twojachoinka » 21 mar 2019, 22:52

Witam

Mam problem z przygotowaniem pliku do grawerowania. Chciałbym aby ploter wygrawerował mi tak jak na n/w zdjęciu:

Obrazek

Proszę Was o pomoc jak to stworzyć w Corelu aby było z krzywych i nadawało sie do grawerowania po krawędzi/linii. Mając takie zdjęcie mogę przejechać po linii np narzędziem - linia b-sklejana ale będę miał linie a potrzebuje hmmm chyba kontur aby ploter mi wygrawerował środek. Proszę o pomoc.



Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: jak przygotować plik do grawerowania po krawędzi

#2

Post napisał: pitsa » 22 mar 2019, 06:33

W Corelu nadajesz grubości linii, która cię interesuje i zamieniasz ten kontur w obiekt (jest tak opcja w menu). Tworzy się obiekt o zerowej grubości linii i wypełnieniu jak kolor linii. Wyłącz wypełnienie i włącz linię dla tego obiektu i będziesz widział że to jest to czego potrzebujesz do grawerowania.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: jak przygotować plik do grawerowania po krawędzi

#3

Post napisał: lajosz » 22 mar 2019, 16:52

@twojatechnika
@pitsa

No tak prosto to nie będzie, bo:

Jeśli chcesz narysować linie środkiem kontura, to będzie to najłatwiejsze do wyfrezowania, ale wtedy wszystkie linie będą miały jednakową grubość.

Natomiast rysując po obrysie (ciemne pola z zdjęciu) można od biedy uzyskać w miarę satysfakcjonujący efekt, ale trzeba użyć kilku narzędzi lub .... jednego (np. frez stożkowy 60 stopni) i frezować nim kieszeń z bardzo małym skokiem.

Można również (i moim zdaniem należy) skorzystać z jakiegoś cama (tu polecam Artcam albo Vectric Aspire) i wybrać obróbkę zwaną V-Carving. Wtedy wszystkie narożniki będą ostre, a ponadto uzyskamy efekt 3D.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: jak przygotować plik do grawerowania po krawędzi

#4

Post napisał: pitsa » 22 mar 2019, 20:46

To jest grawerowanie laserem. :-)
Prosty laser do grawerowania potrzebuje bitmapy dwukolorowej lub wektorowych obiektów zamkniętych.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: jak przygotować plik do grawerowania po krawędzi

#5

Post napisał: lajosz » 22 mar 2019, 21:12

@pitsa

No ja widzę że laserem, ale ..... termin "grawerowanie" kojarzy mi się z ..... frezowaniem.
Myślałem więc, że chodzi o grawerowanie w dosłownym tego słowa znaczeniu, czyli wybieranie materiału jakimś narzędziem fizycznym, a obrazek był tylko przykładem :)

Tak czy siak, w załączniku DXF
Może komuś się przyda.
Załączniki
aniol.dxf
(301.45 KiB) Pobrany 421 razy

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: jak przygotować plik do grawerowania po krawędzi

#6

Post napisał: pitsa » 23 mar 2019, 19:31

Ładny aniołek. Jak zrobiony?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: jak przygotować plik do grawerowania po krawędzi

#7

Post napisał: lajosz » 23 mar 2019, 21:40

@pitsa

Najnormalniej jak tylko można, czyli ..... po prostu obrysowany ręcznie :)

Takie rzeczy robię codziennie przez 8 godzin (taka praca) w Artcamie, więc .... nie sprawiło mi to szczególnej trudności i obrazek powstał w jakieś 8-10 minut.


Autor tematu
twojachoinka
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 13 mar 2017, 10:21
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: jak przygotować plik do grawerowania po krawędzi

#8

Post napisał: twojachoinka » 23 mar 2019, 23:35

@pitsa
@lajosz

dzięki za pomoc i za przesłanie gotowego pliku ;)
Generalnie pomocne okazały się dla mnie rady pitsa odnośnie użycia narzędzia - przekształć kontur w obiekt. Dzięki temu narzędziu odrysowałem sobie ręcznie narzędziem linia b-sklejana na obrazku jpg po tych pogrubionych liniach (ale tylko przez środek jedną linią), następnie zwiększyłem szerokość konturu, i użyłem w/w narzedzie. Później musiałem jeszcze użyć narzędzie kształtowanie - spawaj z aby połączyć ze sobą elementy. Troche zabawy z tym jest ...

hmmm tak sie zastanawiam czy istnieją jakieś inne szybsze sposoby aby przygotowac taki plik vektorowy pod ploter dysponując zdjęciem jpg? Jakieś inne pomysły? Czy jednak jedyny sposób to taka reczna robota - obrysowanie...

Jedyne co mi jeszcze przychodzi na myśl to użycie narzędzi:
- przekształć w mapę bitową (tryb kolorów czarno biały)
- Trasuj mapę bitową
Ale w tym przypadku trzeba mieć dobrej jakosci zdjęcie i nie zawsze takie trasowanie daje nam dobry jakościowo wektor...

Ps. lajosz dzięki za gotowy plik, jest idealny, wszystko równo jak na zdjęciu, duża precyzja ;) czy Ty obrysowałeś to ręcznie kazdą linię czy program jakoś Ci pomógł bo na prawde jest to dokładnie zrobione ;)


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: jak przygotować plik do grawerowania po krawędzi

#9

Post napisał: lajosz » 24 mar 2019, 12:39

pitsa pisze:
22 mar 2019, 06:33
W Corelu nadajesz grubości linii, która cię interesuje i zamieniasz ten kontur w obiekt (jest tak opcja w menu). Tworzy się obiekt o zerowej grubości linii i wypełnieniu jak kolor linii. Wyłącz wypełnienie i włącz linię dla tego obiektu i będziesz widział że to jest to czego potrzebujesz do grawerowania.
To prawda, ale ..... wtedy mamy rysunek złożony z linii JEDNAKOWEJ GRUBOŚCI i wtedy takie rysunki jak przedmiotowy anioł będą wyglądały "technicznie" , a chyba nie o to chodzi ? :)
Poza tym, jeśli już robić coś takiego, to (moim zdaniem oczywiście) lepiej narysować całość jak leci środkiem linii (tej widocznej na bitmapie) i zgrupować wszystko, a do nadawania grubości użyć narzędzia "Obrys".
Mamy wtedy kontrolę nad narożnikami, czyli czy mają być ostre, zaokrąglone czy ścięte.
Po wykonaniu obrysu rozłączmy grupę obrysu i mamy jeden obiekt będący wcześniej obrysem i grupę obiektów będącą wypełnieniem.
Teraz wystarczy zaznaczyć wszystko i wybrać narzędzie "Przytnij" .
Zostanie sam obrys z nadaną na początku grubością i grupa obiektów jako wypełnienie, którą to grupę można (i należy) po prostu usunąć.
W efekcie otrzymujemy prawie (prawie robi dużą różnicę :) ) to samo co w metodzie przekształcania kontura w obiekt, ale z takimi narożnikami jakie chcemy.
Ponadto, po wykonaniu obrysu mamy możliwość skalowania obiektów z zachowaniem grubości obrysu co może być przydatne.

===========
Nie zmienia to jednak faktu, że (tu zaś moja opinia) najlepsze rezultaty (i dokładnie takie jak chcemy) uzyskamy TYLKO obrysowując bitmapę ręcznie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CorelDraw”