Strona 1 z 1

podstawowe pytania pierwszaka

: 10 wrz 2014, 10:25
autor: lookdi
jeszcze nie mam maszyny, ale zanim ją dostanę chciałbym wiedzieć więcej, w corelu jestem dobry i szybki i znam go na wylot więc wybór corela jest dość oczywisty, tym bardziej, że chcę wycinać głównie płytki 2mm grubości w 2D

mam kilka podstawowych pytań

1) jaki program najlepiej współpracuje z plikami corela lub wygenerowanymi przez niego dwg czy dxf, ja zauważyłem, że eksport w najstarszej wersji DWG (nie DXF) przy skalowaniu w mm daje właściwe linie, również krzywe przy imporcie zwrotnym, osobiście generowałbym DWG, ale otworzyć muszę w innym programie by grafika nadawała się do wycinania, programem sterującym będzie zapewne mach3 bo płyta główna jest pod ten program przygotowana, płyta XHC na USB

2) jak określić w corelu po której stronie linii ma iść frez?
gdzieś czytałem, że jest program, który rozumie kolorystykę linii nadanych w corelu, różne kolory, chyba niebieski i czerwony (jakie kolory dokładnie, CMYK, RGB) określają po której stronie linii ma iść frez - czy to prawda i jaki program do tego użyć

3) jak określić która linia ma być pierwsza, druga i kolejne - czytałem coś o warstwach, wycinanie w kolejności od góry? a co jeśli linie są na tej samej warstwie?

4) przy wycinaniu wielokrotnym tych samych elementów - czy należy zrobić projekt jednej sztuki w corelu a powielić elementy w innym programie czy od razu ustawić wszystkie elementy w dokumencie corela?

czy jest ktoś w okolicach Piaseczna by udzielić mi odpłatnie podstawowego szkolenia

: 16 wrz 2014, 12:51
autor: narvf
ad 3. Chodzi o kolejność na stosie (Rozmieść -> Kolejność) im obiekt wyżej na stosie to od niego będzie zaczynana obróbka - takie są moje domysły - ja używam Inkscape i tak to działa tam - więc podejrzewam, że tutaj jest podobnie.

ad2. W Inkscape nie da się tego określić ale możesz samemu powiększyć/zmniejszyć obiekt używając do tego Obrysu, przynajmniej na początku taka opcja jest wystarczająca :)

ad4. Ja rozmieszczam w corelu/inkscape, a później wczytuję do programu w którym wycinam (LinuxCNC) - tam nie ma możliwości rozkładania elementów na obszarze roboczym.

: 22 wrz 2014, 04:45
autor: bh91
Ja w pikoCNC eksportuje z corela do dxf i dwg - dla mnie bez różnicy - wszystko jest ok. Laser natomiast lepiej trawi pliki z Adobe illustratora (*.ai)

Robiąc plik na maszynę musisz uwzględnić offset dla narzędzia - frez idzie po lini centralnie.
Najlepiej użyć funkcji obrys w corelu (przesunąć o połowę średnicy freza). W pikoCNC używam opcji offset i samo się tworzy :)

W starym programie miało znaczenie ustawienie na stosie w corelu - pliki eksportowałem do hpgl i miało też znaczenie ustawienie kolorów lini - metoda archaiczna - obecenie korzystam z PikoCama, freeCADa i heeksCNC - polecam.

Ja mam warsztacik w piasecznie - jeśli kiedyś będę miał czas i pogadam z szefem u którego trzymam swoje maszyny to zaproszę :wink: odezwij się na pw