Jaki CAD - projektowanie maszyn


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Jaki CAD - projektowanie maszyn

#1

Post napisał: strikexp » 16 wrz 2017, 21:21

Z racji że ukończyłem swój warsztat, teraz pora na biuro projektowe. Solidny komputer jako tako mam z racji zawodu programisty. Ale pozostaje kwestia oprogramowania.

Na studiach miałem AutoCAD, niezły program ale bardzo drogi jak na amatorski warsztat. Widziałem AutoCAD LT 2018 za 700zł na 3 miesiące, cena znośna ale to chyba licencja na używanie a nie same aktualizacje.
Jest jakiś program CAD jest wart uwagi, z licencją wieczną kosztującą tak do 1000zł?
Poza rysowaniem elementów do cięcia na laserze. Chciałbym też mieć możliwość szybkiego szkicowania maszyn z gotowych elementów (przekadnie, wałki liniowe, silniki itp). Już pełnią szczęścia byłoby tworzenie rysunków na frezarkę CNC.
Oczywiście wszystkie te opcje powinny być wygodne, podobnie jak w AutoCAD. Mam sporo darmowych programów CAD w Linux, ale daleko im do wygody pracy w AutoCAD.



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 16 wrz 2017, 21:29

Znasz, lubisz AC to zainteresuj się na początek Draftsight za free
https://www.3ds.com/products-services/d ... -download/
I don't like principles, I prefer prejudices


bartoszmista
Posty w temacie: 1

#3

Post napisał: bartoszmista » 16 wrz 2017, 21:39

Ciężko coś znaleźć o funkcjonalności i stabilności działania niż AutoCAD. Wypróbuj jeszcze DoubleCAD (ponoć dla małych firm jest darmowy), używają tego u mnie w pracy i powiem że daje radę. Jest jeszcze ZWCAD - bardzo podobny do AC zresztą, też na tym pracowałem i jest ok (licencja coś ok. 1200zł na rok - było przynajmniej). Większość firm wydaje teraz licencje czasowe (tylko trzeba dopytać dystrybutora o szczegóły umowy, czasami trzeba odpowiednio wcześniej wypowiedzieć umowę, inaczej przedłuża się niejako automatycznie). Dużo programów CAM (czy tych sterujących frezarką) ma też moduł CAD - i to całkiem przyzwoity. Do prostych rysunków na frezarkę się nadają, coś skomplikowanego ciężej narysować ale żeby dokonać jakiejś zmiany są wystarczające. Jest jeszcze LibreCAD - przechodząc z AutoCADa ciężko się przyzwyczaić, niektórych narzędzi brak, ale może wystarczyć.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#4

Post napisał: ak47 » 17 wrz 2017, 07:56

Fusion 360. Jest darmowy dla hobbystów. Ma wbudowanego CAMa i jest turbo prostym programem. Wady ? wymagany jest internet bo program działa w chmurze.

Pracuję w Solidworks i solidcam na co dzień. Fusion 360 zainstalowałem sobie tak, żeby zobaczyć co to za zwierz i z marszu zamodelowałem coś co przypominało zlew kuchenny. Warto moim zdaniem chociaż sprawdzić ten program bo autodesk tworząc go postawił na prostotę przede wszystkim.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: strikexp » 17 wrz 2017, 10:06

Wczoraj zdążyłem zainstalować tylko Draftsight i na początek zrobił dobre wrażenie. Jednak z czasem potestuję to co polecacie.


FTW
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 710
Rejestracja: 16 gru 2016, 10:44
Lokalizacja: śląsk

#6

Post napisał: FTW » 21 wrz 2017, 08:30

ak47 pisze:Fusion 360. Jest darmowy dla hobbystów. Ma wbudowanego CAMa i jest turbo prostym programem. Wady ? wymagany jest internet bo program działa w chmurze.

Pracuję w Solidworks i solidcam na co dzień. Fusion 360 zainstalowałem sobie tak, żeby zobaczyć co to za zwierz i z marszu zamodelowałem coś co przypominało zlew kuchenny. Warto moim zdaniem chociaż sprawdzić ten program bo autodesk tworząc go postawił na prostotę przede wszystkim.
Oraz jest darmowy dla firm nie mających rocznie obrotów większych niż 100 000 $. Trzeba go tylko zarejestrować jako licencja startup.

https://knowledge.autodesk.com/support/ ... n-360.html

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”