Program do zarządzania produkcją w małej firmie


bartoszmista
Posty w temacie: 1

Re: Program do zarządzania produkcją w małej firmie

#11

Post napisał: bartoszmista » 13 sie 2017, 21:05

einstein pisze:Fajnie jak by był moduł do wykonania wycen.
Chodzi mi głównie o to, że 1 osoba wpisuje co jest do zrobienia i ile to powinno zająć i na jakich maszynach powinno być robione, a pracownicy logują się i sprawdzają co maja na bieżąco robić.
Niby każdy ERP, ale... to w zasadzie 3 różne programy:
1. Wycen ERP nie robi. Jedynie liczy koszty produkcji (wg zasad rachunkowości, po zakończeniu produkcji - czyli do wyceny się nie nada). W małej firmie szybciej to zrobisz w Excelu właśnie.
2. "1 osoba wpisuje co jest do zrobienia" - tylko że przy produkcji jednostkowej (gdzie każde zlecenie jest inne) dużo czasu by zajęło wpisywanie danych (struktura BOM, technologia, marszruta). No ale efekt super (z obciążeniem stanowisk włącznie).
3. "a pracownicy logują się i sprawdzają co maja na bieżąco robić" - kolejny program (moduł), a mianowicie MES (razem z raportami o stanie produkcji).

Typowo do małej firmy nie ma takiego systemu. Możesz zlecić wykonanie takiego systemu według własnych potrzeb firmie informatycznej (spotkałem się z takim rozwiązaniem, nie pamiętam nazwy firmy wdrażającej niestety).

Chciałem jeszcze dodać że moim zdaniem takiej małej firmie nie potrzeba żadnych systemów. Za drogie to i komplikuje tylko pracę (dużo biurokracji). Za to potrzebne jest organizacja procesów (coś na kształt ISO 9001) oraz obieg informacji (żeby produkcja dostała "cynk" że materiał jest w magazynie). I tyle. Oprócz tego wystarczy tylko kilka arkuszy w Excelu: do wyceny, stany magazynowe i plan produkcji (lista zleceń).



Tagi:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”