Wektoryzacja bitmap w Inkscape


Autor tematu
romek-rutkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 53
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:30
Lokalizacja: Lublin

Wektoryzacja bitmap w Inkscape

#1

Post napisał: romek-rutkowski » 09 maja 2017, 18:41

Witam,

Jak wektoryzować w Inkscape?
Na bitmapie mam kształty przekrojów łodzi. Po zamianie na wektory, w miejscu linii i krzywizn, zamiast pojedynczego wektora mam podwójny wektor pokazujący krawędzie linii.

Jak można zwektoryzować takie linie i krzywe aby otrzymać pojedynczy ciąg wektorów?

Pozdrawiam.



Tagi:


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 443
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

#2

Post napisał: logopeda » 09 maja 2017, 20:29

Nie znam wprawdzie samego inkscape ale wszystkie programy 2D działają tak naprawdę tak samo - po "wektoryzacji" mając dwa kontury linii (bo niby jak inaczej program miałby to zrobić?) usuwasz jeden obrys - nie ważne który - robisz później tylko offset na zewnątrz lub wewnątrz o wartość jaką tam sobie chcesz...i masz docelową pojedynczą ścieżkę cięcia....


Bandito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 75
Rejestracja: 09 maja 2017, 20:42
Lokalizacja: ;)

#3

Post napisał: Bandito » 09 maja 2017, 21:23

Nie wiem jak inkscape, ale większość darmowych programów do wektoryzacji to lipa. Z tego, co piszą po necie, to chyba nie da się tego zrobić w inkscape. Ściągnij free-trial, albo z chomika np. Scan2CAD i po problemie.


Autor tematu
romek-rutkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 53
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:30
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: romek-rutkowski » 10 maja 2017, 17:13

Miałem nadzieję, że Inkscape potrafi to zrobić, tylko trzeba znać niuanse ustawień.

@logopeda, rysunki chcę wrzucać na ploter i wolałbym żeby program samodzielnie tworzył wektory z linii bez konieczności ręcznego usuwania wektorów, szczególnie wtedy gdy rysunek jest skomplikowany.


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 443
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

#5

Post napisał: logopeda » 10 maja 2017, 17:40

Kol. Bandito napisał: "Nie wiem jak inkscape, ale większość darmowych programów do wektoryzacji to lipa."

Niestety nawet płatne programy (corel, illustrator itp.) to też lipa - oczywiście chodzi mi o funkcje trasowania.
Sprawdziłem tego scan2cad żeby nie było - i też taka sama lipa jak wszystko. Tutaj niestety nie ma jakiegoś magicznego programu - wszystkie działają na podobnych algorytmach.

Generalnie "wektoryzacja" z automatu zawsze będzie słaba. Z praktyki wiem, że najczęściej tracę tyle samo czasu na poprawianie programu niż jak miałbym obrysować detal ręcznie. Pół biedy kiedy plik potrzebuję dalej tylko do wizualizacji itp. ale kiedy chodzi o pliki wykonawcze to nie ma zmiłuj się trzeba przysiąść i z "łapy" narysować - wtedy mamy na tym kontrolę...


Bandito
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 75
Rejestracja: 09 maja 2017, 20:42
Lokalizacja: ;)

#6

Post napisał: Bandito » 10 maja 2017, 19:13

Z praktyki wiem, że najczęściej tracę tyle samo czasu na poprawianie programu niż jak miałbym obrysować detal ręcznie.
Natomiast ja z praktyki wiem, że takie programy nie zrobią wszystkiego za mnie, ale potrafią usprawnić pracę. Mi tego typu program przyspieszył pracę, ale zależy jak kto woli.


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 443
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

#7

Post napisał: logopeda » 10 maja 2017, 20:10

Kol.Bandito masz całkowitą rację i zgadzam się z Tobą - bo sam często tak robię... wszystko zależy do czego takie pliki później wykorzystamy i jakiej dokładności na końcu po obróbce w wykonanym detalu oczekujemy...

a tak zapytam autora - te wręgi to do prawdziwej łodzi czy do modelu? a i było by fajnie jak pokazałbyś taki przykładowy rysunek z którym masz problem..


Autor tematu
romek-rutkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 53
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:30
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: romek-rutkowski » 11 maja 2017, 19:40

Robię modele i chcę zmienić podejście do trasowania wręg ze starych szkiców. Dotychczas mozolnie przerysowywałem szkice z komputera, ale postanowiłem poczuć XXI wiek i skorzystać z plotera, kreśląc bezpośrednio na sklejce.

Przykład wręgi: http://imgur.com/a/1dLin

Tylko mam problem z wektoryzacją rysunku :(

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#9

Post napisał: triera » 11 maja 2017, 22:59

spróbowałem z załączonym rysunkiem:

- CorelTrace (tryb linie środkowe) - jak zobaczyłem wynik,
to wolę obrysowywać ręcznie, ustawianiem parametrów
można się bawić, bawić a i tak będzie sporo do postobróbki...
(usuwanie zbędnych wektorów, wygładzanie krzywych, prostowanie linii...)

- obrysowanie ręczne zajęło <5 minut
(z dopasowaniem obrazka jako podkładu)


Autor tematu
romek-rutkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 53
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:30
Lokalizacja: Lublin

#10

Post napisał: romek-rutkowski » 12 maja 2017, 18:01

Miałem nadzieję, że te programy potrafią samodzielnie wykonać wektoryzację. Ręcznie to robiłem dotychczas, ale bezpośrednio na drewnie.

Przy okazji zapytam, jeśli ręcznie trzeba wektoryzować, to najlepiej w jakich odstępach robić wektory np. na owalach?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”