Problem z wgraniem programu na frezarke


Autor tematu
elolve
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2017, 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Problem z wgraniem programu na frezarke

#1

Post napisał: elolve » 30 sty 2017, 21:15

Witam, jestem osobą początkującą jeżeli chodzi o CNC. Od trochę ponad roku pracuje jako operator frezarki 3 osiowej firmy KIMLA. Mam problem z wgraniem i wystartowaniem programu na maszynie. Mam w domu wersję CREO 3.0 udostępnioną na potrzeby pisania pracy inżynierskiej. Muszę zaprojektować jakiś detal, wyfrezować go i wszystko opisać. Zrobiłem sobie w domu próbny detal i teraz próbuję go zapisać jako w formie g-kodów.
1 pytanie to o obroty. W pracy najczęściej ustawiamy obroty na 24000obr/min i w creo w polu spindle_speed wpisuje 24000 to po generacji przez postprocesor w pliku wartość S mam na 10000 tylko. Dlaczego tylko tyle, skoro w parametrach ustawiam 24k? Postprocesor to jeszcze dokładnie nie wiem jaki ma być, ale na razie próbuje z UNCX01.P11, UNCX01.P12 IUNCX01.P14 i w żadnym nie mam takich obrotów jakie bym chciał. Ale jak wpiszę np 400 to potem w pliku mam 400.
2 pytanie to o pkt zerowy przygotówki. jak ustawić by baza była w lewym dolnym rogu?
tutaj wstawiam zdjęcie jak to wygląda na pulpicie na maszynie

Kod: Zaznacz cały

http://pokazywarka.pl/f2bgie/
na zdjęciu jak widać baza jest w prawym górnym. Niestety nie mam pojęcia jak to zmienić w CREO. Tutaj będę miał możliwość zapytania prowadzącego jak się z nim będę widział, ale to dopiero za jakiś czas możne ktoś wcześniej mnie nakieruje.
3.maszyna czyta pliki .nc a creo generuje mi tylko tap i ręcznie zmieniam rozszerzenia na .nc. Maszyna plik otwiera pokazuje ścieżkę narzędzia, ale niestety gdy frez dojeżdża do zadanej wartości Z wyskakuje błąd, że nie osiągnięto zadanej wartości obrotów wrzeciona. Błąd jest widoczny na czerwono na zdjęciu wyżej załączonym. Może to być powiązane z pkt pierwszym bo ja ręcznie zmieniłem wartość S z 10000 na 24000.
Może używam nieodpowiedniego postprocesora? Ogólnie próbowałem ze wszystkimi i w żadnym nie mam takich obrotów jak bym chciał. jak zmieniłem obroty na mniejsze to też mi nie wystartowało na maszynie, też miałem ten błąd o którym pisałem wyżej.
4. posuw - cut_feed daję na 8000 jednostkę MMPM to niby w pliku jest te 8000 ale w N4 już jest wartość F9525. !! skąd ona się wzięła?(plik op010.tap jest załączony w pliku rar)
na koniec dodaję 3 pliki jak to wygląda w g-kodach.
Plik op010.tap jest robiony prze zemnie w domu na prostym detalu - jest tam tylko cięcie profilowe. Ustawiłem obroty 24000 i posuw 8000
2 pozostałe pliki są to przykładowe pliki jakie robiłem w pracy na programie Vectric vcarve z dedykowanym post procesorem do KIMLI (kr.nc) a 3 plik to z programu Vectric cut 3d i też post procesorem do KIMLI.
Proszę o jakieś porady co robię nie tak. Bardzo bym chciał puścić w pracy tą próbę bo jak mi się nie uda to niestety będę musiał wszystko robić na maszynie na uczelni.
Dziękuje
Załączniki
cnc.rar
(134.26 KiB) Pobrany 92 razy



Tagi:

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”