CADICAM 1.0 - prosty program CAD/CAM, konwerter DXF na G-KOD


Autor tematu
drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

CADICAM 1.0 - prosty program CAD/CAM, konwerter DXF na G-KOD

#1

Post napisał: drzasiek90 » 27 paź 2016, 20:02

Witam,
Chciałbym dziś przedstawić prosty programik o nazwie CADICAM.
Obrazek
Program składa się z dwóch modułów:
- Kreator/edytor rysunków płaskich, zapis do formatu .dxf
- Konwerter rysunku z pliku .dxf na G-kod

Program powstał, ponieważ bardzo szybo zniechęciłem się do programów tego typu dostępnych w sieci. Udało mi się pobrać kilka, ale były to wersje demonstracyjne, ograniczone i wg. mnie nie intuicyjne. Miały wiele wad, których nie mogłem usunąć, a więc moja przygoda z tego typu programami zakończyła się po jednym wieczornym posiedzeniu nad ich poszukiwaniem.

Postanowiłem więc w ramach nocnych rozrywek, jako odpoczynek po pracy a następnie po zajmowaniu się dwójką małych dzieci :) napisać własny program, który umożliwi mi w szybki sposób przygotowanie g-kogu do wycięcia prostych kształtów na frezarce 3 osiowej. Zaznaczyć jednak pragnę, że nie jestem programistą, a elektronikiem. Wszystko co bliskie sprzętu jest mi przyjacielem a programowanie w językach wysokiego poziomu jest mi wielkim wrogiem. Aplikacja stworzona w Qt Creator, napisana została w języku C, z koniecznymi elementami C++; Jedyne biblioteki jakie zostały użyte to biblioteki Qt. Wszystkie pozostałe algorytmy, funkcje są mojego autorstwa. Zdaję sobie sprawę, że aplikacja ta jest bardzo niedoskonała, ale w ramach rozwoju i wykrywania błędów i elementów denerwujących mnie podczas użytkowania, będę mógł te rzeczy poprawić. W aplikacji gotowej, pobranej nie mam takiego komfortu.

Opis Aplikacji
Tak jak wspomniałem, aplikacja składa się z dwóch modułów:

Kreator/edytor rysunków płaskich
Moduł tej jest maksymalnie uproszczony (nie wykluczam rozwijania go o kolejne ulepszenia). Składa się z okna podglądu rysunku oraz kolejno:
Obrazek
1. Przyciski Zoom
2. Panel główny składający się z trzech przycisków:
-Nowy plik
-Otwórz plik
-Zapisz plik
3. Panel wstawiania kształtów
-Wstaw punkt
-Wstaw linię
-Wstaw prostokąt
-Wstaw okrąg (lub część okręgu)
-Wstaw elipsę (lub część elipsy)
-Wstaw linię tekstu (do wyboru 6 czcionek)
-Wstaw inny rysunek dxf
4. Lista utworzonych kształtów
5. Lista parametrów tworzonego/edytowanego kształtu

Konwerter rysunku DXF na G-KOD
Program konwertuje rysunek DXF na G-KOD akceptowany przez oprogramowanie mach2-3.
Proces konwersji składa się z 4 kroków:
1. Wczytanie pliku DXF
Obrazek
Proces ten trwa od kilku do kilkudziesięciu sekund (w zależności od stopnia skomplikowania rysunku). Na tym etapie program wczytuje kształty z rysunku dxf które mogą być różne, w różnej kolejności, o różnych kierunkach i zwrotach, analizuje, szereguje, segreguje i znajduje obiekty ciągłe i definiuje obiekty otwarte i obiekty zamknięte a następnie wyświetla je na liście znalezionych obiektów.

2. Ustawianie punktu zerowego
Obrazek
Na tym etapie należy wybrać które miejsce (skrajne/środkowe) rysunku ma być potraktowane jako zero dla maszyny.

3. Kreator operacji
Obrazek
Na tym etapie spośród listy znalezionych obiektów wybiera się wybrane i tworzy się dla nich operację. Dostępne jest 5 rodzai operacji do wyboru:
-wiercenie centralne (w środku geometrycznym obiektu)
-frezowanie konturu
-frezowanie zewnętrzne
-frezowanie wewnętrzne
-frezowanie kieszeni
Możliwe jest definiowanie wielu operacji, możliwe jest powtarzanie wielokrotnie tych samych kształtów w różnych operacjach. Program wygeneruje z ciągu operacji jeden G-KOD. Dla każdej operacji należy wybrać narzędzie oraz jego parametry a także parametry obróbki.

4. Generowanie G-Kodu

Obrazek
Na tym etapie program generuje ścieżkę narzędzia, wyświetla ją na podglądzie oraz zapisuje G-kod do pliku tekstowego.

W załączniku zamieszczam wersję testową oprogramowania, można się pobawić, testować, można z niej korzystać dla użytku niekomercyjnego.

Program jest bardzo świeży, w fazie testowania.
Mogą zdarzać się błędy (a nawet powinny) które w miarę wykrywania będę starał się usuwać. Użytkowanie na własną odpowiedzialność!
Załączniki
CADICAM 1.0 demo.rar
(15.94 MiB) Pobrany 1420 razy



Tagi:

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”