Od modelu step do Gcode jak zacząć ?


Autor tematu
Marcin664
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:09
Lokalizacja: Częstochowa

Od modelu step do Gcode jak zacząć ?

#1

Post napisał: Marcin664 » 09 paź 2016, 17:47

Witam,
Jestem początkujący w temacie więc proszę o wyrozumiałość.
Właśnie poskładałem swoją pierwszą 3 osiową maszynę CNC.
Do sterowania używam programu Mach3. Jest to jak na moje potrzeby całkiem wystarczający program. Do tej pory napisałem kilka swoich Gcodów i do prostych rzeczy jest to całkiem ok. Problem się zaczyna gdy trzeba wyciąć jakiś bardziej zaawansowany kształt.
Pojawiają się dwie sytuacje:
Pierwsza to po porostu przekonwertowanie pliku dxf( lub innego wektorowego) na Gcode używając jakiegoś programu cam 2.5D ustawiając średnicę narzędzia, głębokość frezowania, prędkość posuwu itp. w efekcie będę mógł wyfrezować np numerek do szatni i od biedy mogę napisać to z palca ale może mi zająć to wiele czasu i nie mam pewności, że będzie dobrze :).

Druga sytuacja to coś bardziej "trójwymiarowego". Powiedzmy, mam model step, występują w nim np stożki, chciałbym użyć kilku narzędzi np. frezu palcowego oraz frezu kulistego. Jak się do tego zabrać ? Oczywiście uwzględniając możliwości maszyny.

Jakie oprogramowanie, najlepiej darmowe/jak najtańsze polecacie do tego. Jak zabrać się za zgłębianie tego tematu ?
Oczywiście zdaje sobie sprawę, że będę musiał zepsuć trochę materiału aby się nauczyć ale nikt nie mówił, że nauka nie kosztuje.



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 09 paź 2016, 18:14

w tym gniezdzie rekinów, gdzie każdy chce zarobic nie ma miejsca na wyrozumialośc to po pierwsze
owszem zdarzają sie jacys myślący inaczej i pomagają.
jesli chodzi o darmowe prgramy do przerobki bmp czy jpg na g kod to masz chociazby b2g lub p2g, tylko ze te programiki raczej robią wszystko na jedno przejscie na gotowo.
wywalajac niecale tysiąc zl kupisz artcama i tam mozna cuda robić na dwa narzędzia, co prawda artcam sie konczy za sprawą jego zbycia, noale da sie kupic jeszcze kilaka wwresji expressa.
zepsucie materiału to tam pół biedy, zlamanie freza tez tam pol biedy, raczej spieprzenie maszynki wchodiz w gre - czyli jej mozliwosci do osiągniecia danego rezultatu
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#3

Post napisał: kamar » 09 paź 2016, 18:24

bartuss1 pisze:w tym gniezdzie rekinów,
A Ty to rekin czy kiełbik ? :)
A co do pomocy to w tematach niżej pińcet odpowiedzi na podobne pytania.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 09 paź 2016, 18:43

Witam
W oprogramowaniu CAD rysujesz bryłe którą chcesz uzyskać wskutek frezewania. Tłumacze Ci to odnośnie brył 3d czyli przestrzennych. Jak już masz taką bryłe czyli jest zgodna z Twoim projektem pod względem kształtu i wymiarów to musisz użyć oprogramowania CAM. Z darmowców jest kilka ale to w zakładce "oprogramowanie darmowe" dowiesz się więcej - bo z niektórymi robi się "pewne sztuczki" i z triali stają się pełnowartościowe. Jak mnie pamięć nie myli to jeden z takich darmowców to freemill. Niektóre prorgramy zwane równieć systemami CAD/CAD instalujesz CAD-a i dodatkowo doinstalowujesz CAM-a. W rzeczywistość wygląda to tak, że zainstalowany program CAD ma zakładke CAM i to jest np. rhinoceros.

Plik dxf jest plikiem nazwijmy to płaskim czyli dwuosiowym - choć ktoś mi tu kiedyś pokazywał dxf-a w trójwymiarze. Ale ja to robie tak, że element pliku dxf w CAD-zie poprostu rozbudowuje na potrzeby elementu przestrzennego i nie jest to żadne przekonwertowanie tylko trzeba ręcznie rozbudować/wyciagnęć w CAD-zie. Wszystko jest uzależnione od funkcji rysowania w CAD-zie i jego możliowści. Jeżeli chcesz rysować stożek to z dxf-a stożka nie zrobisz bo jest od u góry zwężony - dlatego trzeba narysować taki stożek od zera a nie korzystać z jakieś pliku dxf - uwierz tak będzie szybciej.

Jeżeli masz już narysowany stożek czy też numerek do szatni w CAD-zie to teraz w CAM-ie musisz sobie ustawić całą procedure obróbki. Czyli musisz wstawić wymiary materiału z którego będziesz to frezował, jak i frez lub frezy którymi będziesz frezował. Potem ustawiasz kąt wejscia freza w materiał (jezeli program taką funkcje posiada). Na koniec ustawiasz obroty wrzeciona, ilość przejść jak i rodzaj obróbki(wspólbierznie czy przeciwbierznie). Napisałęm Ci to tak bardzo ogólnie bo na początek musisz się zdecydować na odpowiadający Tobie CAD a potem na CAM. Nie da się wytłumaczyć dokładnie wszystkich możliwości tego oprogramowania bo to jest nie możliwe. Jest mase tych programów/systemów i każdy ma inny interfejs i inną zasade posługiwania.

robert

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 09 paź 2016, 19:21

kamar pisze:A Ty to rekin czy kiełbik ? :)
A co do pomocy to w tematach niżej pińcet odpowiedzi na podobne pytania.
rekin sie odezwał :P
no ale widać ze ludziki tego nie pojmują za bardzo i co ciekawe boją się próbować na wlasną rękę, sam żeś pękał na poczatku przygody z chinskim namiotem, a potem juz poszło z górki

[ Dodano: 2016-10-09, 19:29 ]
kubus838 pisze:eżeli masz już narysowany stożek czy też numerek do szatni w CAD-zie to teraz w CAM-ie musisz sobie ustawić całą procedure obróbki.
kubus, za szkolenia sie płaci , ja co chwila dostaje jakiekies glupkowate maile o szkoleniach, ci od CE już sie odwalili, ale propozycje o nowych cadach i camach i szkoloeniach do nich, no ale człowiek znając podstawy to wszystko ugryzie.
I teraz wytluszczając pytającemu istotę problemu, czy on to zakuma bez dalszych pytań?
ze majac przedmiot dany musi znaleźć punkt zerowy, dobrać narzędzie i stworzyc program w camie jakimś tam o konkretnych mozliwościach wydjanosci i nie czekania az maszynka zacznie jazdę, bez kolizji i lamania narzędzi. To już wszystko praktyka, tylko własnie czy naprowadzenie na rozwiązanie problemu wystarczy?

przez takie pomaganie sobie nakocilo sie tych firm tyle ze mozna przebierać jak w ksiazce telefonicznej w uslugach, nie podoba mi sie juz pomaganie za friko
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#6

Post napisał: kubus838 » 09 paź 2016, 19:52

bartuss1 pisze: kubus, za szkolenia sie płaci , ja co chwila dostaje jakiekies glupkowate maile o szkoleniach, ci od CE już sie odwalili, ale propozycje o nowych cadach i camach i szkoloeniach do nich, no ale człowiek znając podstawy to wszystko ugryzie.
Nie chce być złośliwy - ale czy Ty za szkołe płaciłeś? I drugie pytanie, w tych mailach to zapraszają Cię na te szkolenia w formie wykładowcy czy słuchacza - bo chyba zapmniałeś dopisać?

Każdy się uczy bądź uczył i zadawał pytanie, nie tylko autor tematu. A Ty się nie uczyłeś nie pytałeś - pomimo tego, że kursy ukończyłeś? Od razu urodziłeś się wszysto wiedzący?

Człowiek chce się dowiedzieć jak wygląda przygotowanie obróbki bo sobie frezarke sprawił, to dlaczego mu nie powiedzieć? Przeciez takie tłumaczenie to jest ogólne jak i co. Nic konkretnego napisać nie można bo nie wiadomo jakich programów autor tematu będzię używał. A dopiera nauka teoretyczna i praktyczna przed nim.


robert


Autor tematu
Marcin664
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 9
Rejestracja: 15 lip 2013, 21:09
Lokalizacja: Częstochowa

#7

Post napisał: Marcin664 » 09 paź 2016, 19:56

Dzięki kubus838,
Z programami CAD nie mam problemu. Na co dzień używam studenckiej wersji Inventora.
Aktualnie poszukuje jakiegoś prostego CAM`a do generowania/pisania ścieżek.
Przyjrzę się ARTCAM`mowi poczytam forum i zobaczymy co dalej.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#8

Post napisał: bartuss1 » 09 paź 2016, 20:14

kubus838 pisze:Nie chce być złośliwy - ale czy Ty za szkołe płaciłeś? I drugie pytanie, w tych mailach to zapraszają Cię na te szkolenia w formie wykładowcy czy słuchacza - bo chyba zapmniałeś dopisać?
płaciłem za szkołe (zaocznie, ale stypendium naukowe troche to zrekompensowało), a szkolenia dla słuchaczy, chcieli wydebic ode mnie kase a nie zaproponowac mi zarobek.

Ja nikogo nie pytalem, sam doświadczalem metodą prób i błędow i kosztów, na polibudce to samo, sam sie nauczylem mastercama i metodą prob i blędow w komncu doszedlem do takiej perfkcji ze zagiąlem wszystkich profesorow i doktorów, wskutek czego przez kolejne 3 lata robilem kilka prac inżynierskich i magisterskich na zlecenie hehehe
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#9

Post napisał: kamar » 09 paź 2016, 20:26

Marcin664 pisze: Na co dzień używam studenckiej wersji Inventora.
.
No i zrozum tu człowieku. Inventora używasz to prosta droga do darmowego Fiusiona 360 jak nie pasuje CAM w inventorze.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#10

Post napisał: kubus838 » 09 paź 2016, 20:38

bartuss1 pisze: Ja nikogo nie pytalem, sam doświadczalem metodą prób i błędow i kosztów, na polibudce to samo, sam sie nauczylem mastercama i metodą prob i blędow w komncu doszedlem do takiej perfkcji ze zagiąlem wszystkich profesorow i doktorów, wskutek czego przez kolejne 3 lata robilem kilka prac inżynierskich i magisterskich na zlecenie hehehe
Nic z tego nie wciągniesz mnie w bezsensowną dyskusje. Nie zaśmiecaj nie swojego tematu.


robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”