konwersja MESH (z skanera 3D) na użytkowy model do CAM


Autor tematu
Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

konwersja MESH (z skanera 3D) na użytkowy model do CAM

#1

Post napisał: Przemek92 » 05 gru 2015, 21:44

Witam wszystkich, mam problem z uzyskaniem użytkowego modelu CAD z danych skanowania z skanera optycznego GOM. Z skanera uzyskałem chmurę punktów, którą mogę przetworzyć na siatkę MESH. Siatka szczegółowa, ale brak gładkości powierzchni- prawdopodobnie nie oprę na tysiącach lic obróbki. Danę mogę wyeksportować w: stl,pol,ply.
Uzyskałem .stepa po konwersji ale są to tysiące lic jak wspomniałem. Jak mogę uzyskać model na którym oprę obróbkę w ESPRIT CAM?

Powyższe czynności wykonuję do pracy inżynierskiej i po 5 dniach siedzenia nad siatką mesh w 3Ds max (nie bardzo znam program), autoCAD, Inventor, przeróżnych konwerterach plików na sensowne formaty skończyły mi się pomysły.

Proszę chociaż o najmniejsza podpowiedź, o nakierowanie rozwiązanie problemu!


Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!

Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 07 gru 2015, 11:53

Konwersja chmury na powierzchnie i powierzchni na nurbsy.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Romuald35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 23 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: mazowieckie

#3

Post napisał: Romuald35 » 12 gru 2015, 20:27

Jeśli jesteś w stanie otrzymać plik mesh czworokątnych ścian to zamienisz jednym kliknięciem w Shark FX tak model bryłowy.
Lub jeśli możesz to narysuj w tym programie cały model w technice subdivision i zamień na model bryłowy.
Jest sporo filmów na youtube...


Autor tematu
Przemek92
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 47
Rejestracja: 28 sty 2015, 21:02
Lokalizacja: Zamość

#4

Post napisał: Przemek92 » 18 gru 2015, 12:32

Otrzymuję siatkę trójkątów z chmury punktów, na pewno jest możliwe uzyskanie chmury punktów z czworokątnej siatki. Czy możesz ciut rozszerzyć swoją wypowiedź? W czym można otrzymać siatkę czworokątną z chmury punktów(plik ply/pol). Stworzenie modelu w Shark FX bardzo prozaicznie wygląda z Twojego opisu, ale z tego co widzę na ich stronie nie ma możliwości pobrania wersji testowej/ studenckiej.
Proszę o wyrozumiałość, uczę się- dziękuję z góry za pomocne odpowiedzi!


Romuald35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 85
Rejestracja: 23 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: Romuald35 » 21 gru 2015, 20:29

Jak zamienić siatkę trójkątów na czworokątną zapytaj się może osoby od której otrzymujesz chmurę punktów.
Natomiast modelowanie subdivision oparte jest w sharku na meshu czworokątnym, przykład jak to działa jest tutaj :

Tak zaprojektowany model w siatce mesh można zamienić w Shark FX na bryłę - program robi to z automatu.

Miałem na myśli, że można samemu zaprojektować model bez korzystania z chmury punktów..

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”