Konwersja szczegolwego modelu STL na CAD


Autor tematu
GRID_DESIGN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 27 paź 2015, 17:15
Lokalizacja: Kraków

Konwersja szczegolwego modelu STL na CAD

#1

Post napisał: GRID_DESIGN » 27 paź 2015, 18:04

Dzień dobry,

Borykamy się z problemem wyfrezowania bardzo szczegółowego modelu stworzonego w Blenderze. Frezarz twierdzi, że nie jest w stanie wyfrezować z pliku stl. Natomiast modele które konwertujemy z stla na stepa w solidworksie otwierają mu się za długo i twierdzi, że nie będzie w stanie przeliczyć w CAM'ie więcej niż obróbki zgrubnej. Dodatkowo, że może się pojawić siatka trójkątów na obiekcie.

Czy ktoś może poradzić coś w tej kwestii?
Czy faktycznie nie można frezować bezpośrednio z stla?
Czy istnieje możliwość konwersji tego pliku jakimś sprawdzonym narzędziem na sensowne pliki CAD, ew czy ktoś osobiście się tym zajmował?

Załączam wyżej opisane pliki stl i step.

http://www1.zippyshare.com/v/qlkUceXJ/file.html

Pozdrawiam



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 28 paź 2015, 10:00

Taki plik nadaje się do druku 3D nie do frezowania. To nie jest originalny plik rhino tylko export do stl i różne jego wersje w różnych formatach. Jeśli masz oryginalny model w cadzie wtedy do camu można step, igs. Trójkąty na siatkę nurbs można w rhino tym skonwertować http://www.rhinoreverse.icapp.ch/english/index.html http://www.rhinoreverse.icapp.ch/_movies/Shoe.html
Ostatnio zmieniony 28 paź 2015, 10:31 przez zibi, łącznie zmieniany 2 razy.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#3

Post napisał: kubus838 » 28 paź 2015, 10:10

Witam

Zostałeś postawiony przed problemem tzw. korporacyjnym, czyli zamiast wybrać "super" system cad jakim kiedyś był solid works wybrałeś "darmówke" jakim jest blender. Jak mnie to tłumaczono "chciałeś mieć lepszy program to się teraz martw". Wiadomo, że nowsze wypiera starsze. Większość tych nowszych cad-ów ma już napisaną poprawke która umożliwia otwarcie pliku step. Za to solid works nie chce idealnie otworzyć plików stl. Pomimo tego, że stl wchodzi przebojem na rynek 3d w niektórych starszej daty cad-ach jeszcze nie wprowadzono tej zmiany i najprawdopodobniej ta zmiana nigdy nie zostanie wprowadzona. Ja próbowałem Twoje pliki otworzyć w rhino i stl otworzył się normalnie, plik 3dm "został stworzony dla nowszej wersji rhino i program zostanie zamnkiety" taki dostaje komunikat, plik step jest uszkodzony i nie może zostać otwarty - to też komunikat. Problem chyba (podkreślam chyba) leży po stronie siatek. Solid works nie obsługuje siatek stworzonych w innym cad-zie. Dlatego możesz spróbować zamienić siatki na pollinnie. Kiedyś też miałem taki problem z forma odlewniczą. Niestety co bym nie robił frezer nie potrafił sobie "ustawić" bryły do frezowania, bo jak twierdził "na monitorze nie pojawia się żaden element". Ewentualnie możesz skorzystać z usług firmy która posiada nowsze oprogramowanie w którym można otworzyć/importować pliki stl czyli siatki i tworzyć dla nich pliki obróbkowe. Z plików stl śmiało można frezować tylko oczywiście trzeba stworzyć g-cody w jakimś cam-ie. Może spróbuj użyć fremilla też darmowego. Ja w swoim problemie temat odpuściłem z powodu "niereformowalnego" frezera. Jeszcze jedna propozycja - możesz stworzyć g-cody pod sterownik frezarki i wysłać je frezerowi.

robert


Autor tematu
GRID_DESIGN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 27 paź 2015, 17:15
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: GRID_DESIGN » 28 paź 2015, 12:47

Dziękujemy za wyczerpującą odpowiedź.

Wybraliśmy blendera ponieważ byliśmy w stanie w nim uzyskać bardzo szczegółowy model w szybkim czasie. Modelowanie porównywalnych modeli w Rhino czy Solidzie było by bardzo trudne i czasochłonne.

Odnośnie załączonych plików:
- blender wypluł stl,
- solidworks otworzył nam stla przekształcając go na rysunek bryłowy, zapisaliśmy stepa
- stepa otworzyliśmy w rhino był rozbity na surface'y, po użyciu narzędzia join uzyskaliśmy closed polysurface składające się z siatki trójkątów. Z tego dopiero wypluwałem stepa gdy miałem pewność że bryła jest closed.

Ciągnąć temat dalej, znaleźliśmy metodę wywodzącą się z skanowania 3d. Czyli na siatce punktów z stla jest opisywana powierzchnia zgodna z środowiskiem CAD. Wiemy, że da się to zrobić programem np Geomagic Studio lub nakładką na Solida Scan 3d. Miał ktoś z Was styczność z tymi programami lub posiada je i był by w stanie przepisać te pliki?


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#5

Post napisał: zibi » 28 paź 2015, 13:07

Prawie każdy cad ma możliwość rysowania "splajnów" czy "nerbsów" w przestrzeni i opiera się na tym powierzchnię. Bazując na siatce z trójkątów robi się to tak jak pokazuje tutoraial otrzymując płatki powierzchni i w efekcie model bryłowy.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Romuald35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 23 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Konwersja szczegolwego modelu STL na CAD

#6

Post napisał: Romuald35 » 28 paź 2015, 17:34

GRID_DESIGN pisze: Czy ktoś może poradzić coś w tej kwestii?
Czy istnieje możliwość konwersji tego pliku jakimś sprawdzonym narzędziem na sensowne pliki CAD, ew czy ktoś osobiście się tym zajmował?
Obejrzyj sobie ten film (Subdivision i łączenie techniki z modelowaniem bryłowym):




pokazuje że jednocześnie można pracować z modelem mesh i bryłowym - asocjatywnie.
Oznacza, to również ze możesz w nim zaprojektować przy pomocy czworokątnego mesh dowolny kształt, czyli bardzo szybko (tak jak chcesz), a z drugiej strony możesz zamienić go na bryłę i pracować jak w programie CAD.
Model taki możesz wykorzystać w każdym programie CAM, aby wygenerować G kody.


krzycho102
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 57
Rejestracja: 12 lip 2012, 15:37
Lokalizacja: Mazowieckie

#7

Post napisał: krzycho102 » 29 paź 2015, 15:49

Frezowanie na stl to już żadne cuda, chyba większość camów posiada taką możliwość. Ja korzystam z ZW3D i mimo, że nie jest to soft z górnej półki to taka opcja jest i działa dobrze. Jak chcesz to pobierz sobie ze strony (zw3d.com.pl) instalkę - przez 30 można testować, sprawdź filmiki na youtube i może Ci się uda samemu coś takiego zrobić.

We wspominanym parokrotnie na forum Fusion360 od Autodesku (http://cam.autodesk.com/fusion360/) chyba też jest taka opcja, a z tego co kojarzę to jest darmowy(?).
Model jest prosty, więc nie powinieneś mieć problemów z obróbką.
Powodzenia :)

Awatar użytkownika

bildder
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1125
Rejestracja: 03 sie 2007, 08:32
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

#8

Post napisał: bildder » 29 paź 2015, 22:27

kubus838 pisze:Witam

Zostałeś postawiony przed problemem tzw. korporacyjnym, czyli zamiast wybrać "super" system cad jakim kiedyś był solid works wybrałeś "darmówke" jakim jest blender. Jak mnie to tłumaczono "chciałeś mieć lepszy program to się teraz martw". Wiadomo, że nowsze wypiera starsze. Większość tych nowszych cad-ów ma już napisaną poprawke która umożliwia otwarcie pliku step. Za to solid works nie chce idealnie otworzyć plików stl. Pomimo tego, że stl wchodzi przebojem na rynek 3d w niektórych starszej daty cad-ach jeszcze nie wprowadzono tej zmiany i najprawdopodobniej ta zmiana nigdy nie zostanie wprowadzona. Ja próbowałem Twoje pliki otworzyć w rhino i stl otworzył się normalnie, plik 3dm "został stworzony dla nowszej wersji rhino i program zostanie zamnkiety" taki dostaje komunikat, plik step jest uszkodzony i nie może zostać otwarty - to też komunikat. Problem chyba (podkreślam chyba) leży po stronie siatek. Solid works nie obsługuje siatek stworzonych w innym cad-zie. Dlatego możesz spróbować zamienić siatki na pollinnie. Kiedyś też miałem taki problem z forma odlewniczą. Niestety co bym nie robił frezer nie potrafił sobie "ustawić" bryły do frezowania, bo jak twierdził "na monitorze nie pojawia się żaden element". Ewentualnie możesz skorzystać z usług firmy która posiada nowsze oprogramowanie w którym można otworzyć/importować pliki stl czyli siatki i tworzyć dla nich pliki obróbkowe. Z plików stl śmiało można frezować tylko oczywiście trzeba stworzyć g-cody w jakimś cam-ie. Może spróbuj użyć fremilla też darmowego. Ja w swoim problemie temat odpuściłem z powodu "niereformowalnego" frezera. Jeszcze jedna propozycja - możesz stworzyć g-cody pod sterownik frezarki i wysłać je frezerowi.

robert
Dodam kolego, że nie masz pojęcia o czym piszesz... siatka na polilinie??? SolidWorks otwiera pliki siatek w najwyższym pakiecie. Poza tym plik taki zazwyczaj (zależnie od rozdzielczości) nie nadaje się wprost do frezowania ponieważ składa się z połączonych trójkątów i wymaga wygładzenia, co można wykonać w dodatku ScanTo3D.
Dodatkowo wspomnę, że program ten bazuje (jak większość) na jądrze parasolid (własność Siemens) i otwiera pliki stl jak każdy inny CAD. Jaka poprawka?
Paweł Kęska
CSWE | CSWI | CSWP
-----------------------
solid-szkolenia.pl
solid-blog.pl
solid-podreczniki.pl
-----------------------


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#9

Post napisał: kubus838 » 29 paź 2015, 22:36

bildder pisze: Dodam kolego, że nie masz pojęcia o czym piszesz... siatka na polilinie??? SolidWorks otwiera pliki siatek w najwyższym pakiecie. Poza tym plik taki zazwyczaj (zależnie od rozdzielczości) nie nadaje się wprost do frezowania ponieważ składa się z połączonych trójkątów i wymaga wygładzenia, co można wykonać w dodatku ScanTo3D.
Dodatkowo wspomnę, że program ten bazuje (jak większość) na jądrze parasolid (własność Siemens) i otwiera pliki stl jak każdy inny CAD. Jaka poprawka?
Najgorsze jest to, że taki koleś pisze nie czytając czego dotyczy cały temat. A temat dotyczy tego, że jakiegoś pliku nie mozna otwoorzyć - jakiego poczytaj od początku. A jakbyś czytał więcej takich tematów to byś zauważył, że wiele osób ma z tym problem. A jak chcesz się wykazać wiedzą w programie którym pracujesz to napisz rozwiązanie koledze którego dosięgnął włąśnie ten problem.


robert

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#10

Post napisał: triera » 29 paź 2015, 23:58

Istnieje dodatek do Blendera: Blender CAM

http://blendercam.blogspot.com/

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”