szkolenie z oprogramowania cam


Autor tematu
kamiloperator
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 62
Rejestracja: 07 sty 2013, 12:05
Lokalizacja: północ

szkolenie z oprogramowania cam

#1

Post napisał: kamiloperator » 17 gru 2014, 05:23

witam. Mam możliwość podjąć pracę na stanowisku programisty frezarek cnc. warunek jeden: musze poznać , albo przynajmniej wdrożyć się w świat cam. moje dotychczasowe doświadczenie to jedynie programowanie ręczne. Czy ktoś byłby w stanie polecić jakieś dobre centrum szkoleń, kursy, na terenie śląska? zależy mi również na papierku. program jaki chcialbym sie nauczyć to edgecam, mastercam lub inventor.
druga sprawa to pytanie do programistów. czy wymagana, lub na ile przydatna jest znajomość tworzenia bryl/ rysunków w CAD? o ile ja wiem, to programista powinien dostać bryle i jedynie generować sciezke w cam.



Tagi:


davish88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 244
Rejestracja: 26 gru 2012, 11:06
Lokalizacja: Strzelce Opolskie

#2

Post napisał: davish88 » 17 gru 2014, 06:44

Kursy najlepiej przez firmy wdrażające oprogramowanie:
nicom.pl
cadworks.pl
http://mastercam.pl/

tu coś ze śląska http://www.inwestycjawkadry.info.pl/szk ... 80799.html

Choć teoretycznie wszytko samemu się można nauczyć.


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

Re: szkolenie z oprogramowania cam

#3

Post napisał: PiRo_man » 17 gru 2014, 19:11

kamiloperator pisze:(...) programista powinien dostać bryle i jedynie generować sciezke w cam.
Hehehe, marzenia ściętej głowy. Z doświadczenia wiem, że klienci nawet nie kwapią się do podesłania płaskiego rysunku w formacie DXF, a co dopiero bryły w 3D. Także na cuda bym nie liczył. Chyba że w jednej firmie jest zespół konstruktorów i programistów, wtedy taka wymiana jest jak najbardziej możliwa, a nawet pewna.

Poza tym różni ludzie korzystają z różnego typu oprogramowania, w zależności od potrzeb oraz środków na zakup oprogramowania CAD. Po pierwsze nie wszystkie formaty są obsługiwane przez wszystkie programy. Po drugie mimo iż import w jednym programie poprawnie odtwarza wyeksportowaną bryłę (w tym samym programie), to podczas eksportu w jednym programie i imporcie w drugim mogą wystąpić jakieś przekłamania np. w formie błędnego zawinięcia powierzchni bądź niedociągnięcia jej do krawędzi. Wtedy taką wadę należy naprawić, jeśli nie będzie potrafił tego zrobić, to możesz nie być w stanie wygenerować programu, bądź może się to wiązać z pewnym niebezpieczeństwem - frez może się wciąć w powstałą szczelinę. Istnieją narzędzia typu "doktor bryły", który zaznacza nieprawidłowości na bryle, oraz automatycznie naprawia wady. Jednak ze względu na stopień skomplikowania powierzchni 3D w większości przypadków nie daje sobie rady i trzeba poprawiać detal ręcznie nakładając nowe powierzchnie.

Także moim zdaniem znajomość, a tym bardziej doświadczenie w projektowaniu detali jest jak najbardziej wskazana.

inż. Mateusz


danny01
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2013, 10:58
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: danny01 » 25 mar 2015, 10:51

Ja akurat robiłem jak byłem w Rzeszowie http://www.szkolenia.innpuls.pl/oferta/ ... czne-/cam/ ale myślę, że i na Śląsku znajdziesz. Przebiegło sprawnie i przyjemnie, jest certyfikat i mam ważne uprawnienia ;)


gulonsza
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 17 wrz 2013, 17:03
Lokalizacja: ck

#5

Post napisał: gulonsza » 25 mar 2015, 16:59

danny01 pisze:Ja akurat robiłem jak byłem w Rzeszowie http://www.szkolenia.innpuls.pl/oferta/ ... czne-/cam/ ale myślę, że i na Śląsku znajdziesz. Przebiegło sprawnie i przyjemnie, jest certyfikat i mam ważne uprawnienia ;)
jaki był koszt szkolenia?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: szkolenie z oprogramowania cam

#6

Post napisał: kubus838 » 25 mar 2015, 17:25

kamiloperator pisze:witam. Mam możliwość podjąć pracę na stanowisku programisty frezarek cnc. warunek jeden: musze poznać , albo przynajmniej wdrożyć się w świat cam. moje dotychczasowe doświadczenie to jedynie programowanie ręczne. Czy ktoś byłby w stanie polecić jakieś dobre centrum szkoleń, kursy, na terenie śląska? zależy mi również na papierku. program jaki chcialbym sie nauczyć to edgecam, mastercam lub inventor.
druga sprawa to pytanie do programistów. czy wymagana, lub na ile przydatna jest znajomość tworzenia bryl/ rysunków w CAD? o ile ja wiem, to programista powinien dostać bryle i jedynie generować sciezke w cam.
Witam
Napewno jest potrzebna zankomość CAD-a. Jak sobie wybrażasz taką prace? Dostaniesz plik z nie podomykanymi płaszczyznami i od nowa trzeba odtworzyć plik i poprawić wszystkie błędy w CAD-zie. A już to, że projektant przygotuje plik a operator tylko zrobi CAM-em plik na maszyne to sobie między bajki włóż. Może kiedyś jak projektant rysował na desce kreślarkiej a operator z pulpitu ustawiał maszyne to może i było możliwe i taka opercja trwała długo długo. Ale teraz jest komputer i oprogramowanie CAD/CAM które skraca czas "wyprodukowanie" elementu do minimum.

Najlepiej jak chcesz idź na kurs ale poproś producenta oprogramowania o wersje testową. Chodzisz na kurs i uczysz się a swoja drogą douczasz się w domu. Wtedy będzie z tego jakiś efekt. I nauke zacznij od CAD a później CAM.

A znajdź klienta który do zlecenia dołączy plik. Teraz to przychodzi klient i tak naparwde to nie wie jak wytłumaczyć co chce a jeszcze żeby miał przygotowany plik to już utopia. Bo przecież on jest klient i wymaga.

robert


Autor tematu
kamiloperator
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 62
Rejestracja: 07 sty 2013, 12:05
Lokalizacja: północ

#7

Post napisał: kamiloperator » 27 mar 2015, 16:22

Witam ponownie :-) tak więc zrozumiałem, że faktycznie CAD to jest podstawa podstaw. W tym celu przez ponad 3 miesiące szlifowałem umiejętności obsługi programu Inventor.
Teraz po myślę, że niezłym poznaniu tego oprogramowania chciałbym wdrożyć się w CAMa. Zakupiłem książkę z płytą:
http://helion.pl/ksiazki/edgecam-komput ... edgcam.htm

Pozostaje tylko mały problem. Kompletnie nie wiem jak się za to zabrać, gdyż nigdy nie miałem z CAM-em do czynienia. Książka jaką zakupiłem jest dobra, ale nie dla kompletnie zielonego w tym temacie.

Czy ktoś zna jakieś tutoriale na youtube, dobre samouczki, wdrażające jak w ogóle z takim oprogramowaniem się posługiwać, jak to działa, czego można oczekiwać. ?


danny01
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 8
Rejestracja: 04 gru 2013, 10:58
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: danny01 » 31 mar 2015, 09:19

gulonsza pisze:
danny01 pisze:Ja akurat robiłem jak byłem w Rzeszowie http://www.szkolenia.innpuls.pl/oferta/ ... czne-/cam/ ale myślę, że i na Śląsku znajdziesz. Przebiegło sprawnie i przyjemnie, jest certyfikat i mam ważne uprawnienia ;)
jaki był koszt szkolenia?
Kurs CAM w oprogramowaniu NX kosztuje 1800,00 zł netto.


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#9

Post napisał: PiRo_man » 31 mar 2015, 17:27

Jakbyś był z południa to mógłbym Ci wstęp przedstawić. Ale widzę, że jesteś z północy, więc niestety raczej jest to nie realne.

Pozdrawiam
inż. Mateusz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”