Ktory system CAD / modelowanie / zlozenia / CAM???


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#11

Post napisał: PiRo_man » 16 wrz 2014, 20:27

krzycho102 pisze:(...)
Jesteś jakimś przedstawicielem handlowym "ZW Soft"? Przejrzałem ostatnie paręnaście ostatnich Twoich postów, bo od jakiegoś czasu wydawało mi się, że ktoś na siłę wciska ludziom to oprogramowanie i nie pomyliłem się. Tak, to Ty. Nie twierdzę, że ZW3D jest do kitu i w ogóle nie da się na nim pracować. Bo od biedy ujdzie. Wiadomo, im niższa cena tym gorsza jakość. W tym przypadku nie jest to żaden wyjątek. ZW3D oferuje wiele, za bardzo niewiele. Jednak przekłada się to na jakość oferowanej "usługi". Biorąc pod uwagę inne, bardziej profesjonalne programy, możemy spodziewać się ceny ponad 100 tyś. zł. ZW3D oferuje nam to samo, ale za 25 tyś... Wygląda to jak wolne miejsce w zatłoczonym autobusie - coś jednak musi być nie tak. Faktycznie jest i to bardzo wiele. Długo by wymieniać, sam pracowałem na tym oprogramowaniu przez kilka lat, jednak obecnie (na szczęście) się od niego uwolniłem. Podam parę przykładowych problemów z jakimi się spotkałem, żeby nie być gołosłownym. Zaczynając od wersji 2011 (pierwszy kontakt z tym oprogramowaniem), kończąc na wersji 2014 (wciąż sprawdzam błędy i poprawki w darmowych wersjach trial/expired trial). Nie pamiętam dokładnie których wersji dotyczyły błędy, ale postaram się rozpisać je zaczynając od najstarszej wersji z której korzystałem lub opisując której wersji dotyczyły błędy:
- błędnie liczona długość odcinka łuku, na kalkulatorze według wzoru wychodziła mi inna długość niż w szczegółach obiektu (czytaj: łuku), oczywiście wierzyłem wzorom matematycznym i mojemu kalkulatorowi.
- brak możliwości jakiejkolwiek ingerencji w generowanie ścieżki narzędzia (problem istnieje do tej pory, choć starają się w jakiś sposób sprostać konkurencji - z marnym skutkiem)
- błędne obliczanie rozwinięcie zakrzywionej blachy (i odwrotnie - to już wersja 2012 o ile dobrze pamiętam)
- bardzo dużo problemów ze szkicowaniem i więzami szkicu. W wielu przypadkach bez wiedzy konstruktora szkic przybierał inną postać, niż ta, która została przez niego zadeklarowana - program zmieniał szkic według jakichś swoich dziwnych kryteriów (hierarchii wiązań..?). Parę razy z pośpiechu nie pomierzyłem wytworu który stworzyłem, i wynikły z tego problemy w postaci niezadowolonych klientów z zaoferowanego produktu
- ciągłe błędy podczas szkicowania związane z rozwiązaniem wiązań szkicu. Trochę zagmatwałem, jednak wydaję mi się, że wszystko jest jasne.
- ciągnące się w nieskończoność obliczanie ścieżki narzędzia. W niektórych przypadkach wydawało by się, że detal jest banalny, jednak przeliczanie ścieżki narzędzia (dokładnej) trwa wieki (dotyczy to wszystkich wersji)
- mimo, że chwalą się przeliczaniem ścieżki na wielu rdzeniach z obsługą wielowątkowości, to do wersji 2014 wygląda to dość kiepsko. Przez parę sekund z tych parudziesięciu (a w niektórych przypadkach nawet paruset) procesor przetwarza na maksymalnym obciążeniu, resztę czasu wykorzystuje zaledwie 10 - 15 % mocy obliczeniowej.
- począwszy od wersji 2011 aż do tej pory użytkownik ma bardzo ograniczone możliwości tworzenia narzędzia do obróbki. Praktycznie od wersji 2011 zmieniło się tylko to, że usunęli elementy, których prawdopodobnie do końca sami nie rozumieli, bądź też nie potrafili rozsądnie zaprogramować, aby spełniało swoje zadanie (np. głowica frezerska)
- w wersji 2014 występuje przekłamanie środka okręgu (co najlepsze w szkicu!!!), definiując łuk z początkiem łuku (X50, Y0), końcem (X0, Y50) oraz promieniem (R50), po wejściu we właściwości obiektu ("Info elementu") jego środek łuku nie jest równy X0, Y0, tylko jest przesunięty o jakieś mikrowartości, co jest moim zdaniem niedopuszczalne
- jeśli chodzi o modelowanie bryłowe, to oprogramowanie daje radę, jednak jeśli chodzi o powierzchnie... Też mi się wydawało, że nie jest źle, dopóki nie trafił w moje ręce bardziej zaawansowany program (ale oczywiście droższy). Teraz wiem, że ZW3D oferuje może 15 - 20% możliwości programów z wyższej półki jeśli chodzi o modyfikację powierzchni

Moim zdaniem poza kiepską próbą przyjęcia interfejsu Solid Works'a producent tego oprogramowania nie wnosi nic nowego. Po poprawieniu jednych błędów, pojawiają się następne...

To tak w skrócie podane przeze mnie przykłady wadliwego funkcjonowania oprogramowania, które przyszło mi na szybko o głowy. W tym całym potoku myśli miałem jeszcze jedną wadę, dość konkretną, jednak w biegu wyleciała mi z głowy. Może kiedyś mi się jeszcze wspomni, to dopiszę.

Pozdrawiam
inż. Mateusz



Tagi:


krzycho102
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 57
Rejestracja: 12 lip 2012, 15:37
Lokalizacja: Mazowieckie

#12

Post napisał: krzycho102 » 17 wrz 2014, 10:45

Jeśli tak to wygląda to muszę się do nich odezwać po wypłatę ;) a piszę o zw3d bo na tym oprogramowaniu pracuję, i jeżeli chodzi o zastosowanie u mnie w zakładzie to działa raczej ok. Wiadomo, że nie raz bywają jakieś problemy, ale przy względnie niskiej cenie jestem w stanie zrozumieć wybór szefa.


jacekk015
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 26 wrz 2014, 12:58
Lokalizacja: Polska

#13

Post napisał: jacekk015 » 26 wrz 2014, 13:22

PiRo_man pisze: - brak możliwości jakiejkolwiek ingerencji w generowanie ścieżki narzędzia (problem istnieje do tej pory, choć starają się w jakiś sposób sprostać konkurencji - z marnym skutkiem)
Polecam dalsze testy. Mam obecnie triala 30 dni i edycja ścieżki jest.
Dla mnie CAM to nowość, ale wypowiadasz się tak autorytatywnie, że musiałem to wstawić.
Obrazek


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#14

Post napisał: PiRo_man » 27 wrz 2014, 21:44

jacekk015 pisze:(...) Polecam dalsze testy.
Jak najbardziej. :) W najbliższym czasie podzielę się kolejnymi spostrzeżeniami. Proszę o cierpliwość.

Pozdrawiam
inż. Mateusz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”