Centrum obróbcze pięcioosiowe X21m Y6m Z 3,5m jaki program?


Autor tematu
Dixi
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:10
Lokalizacja: Warszawa

Centrum obróbcze pięcioosiowe X21m Y6m Z 3,5m jaki program?

#1

Post napisał: Dixi » 31 sie 2014, 01:06

Zamierzam uruchomić takie centrum jak w temacie. Jaki program CAD i CAM będzie sobie dobrze radził z tak dużymi elementami. Na razie rozpatruję CATIĘ Solid Worksa i Rhino
Z CAMa moduł z Catii a inne nie wiem. Jest tego sporo. Może ktoś ma wiedze porównawczą.



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 31 sie 2014, 11:11

Moja wiedza porównawcza z Catii to jest jakieś 100k pln rocznie za licencję.

Zostaje Solid i Rhino.
O Rhino możesz wywołać do tablicy Oprawcę - on na dniach gryzie ten temat.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 31 sie 2014, 13:18

cama przeważnie dobiera się do produkcji a tu wiemy wielkie NIC. Co innego polecę rzeźbiarzowi, modelarzowi a co innego konstruktorowi. Pomniki chcesz produkować czy też wagony, rakiety?.
Często też producent maszyny dokłada oprogramowanie, raczej chiński ploterek na biurko to to nie jest. :twisted:
Bez minimum podstawowych informacji nikt Tobie nie pomoże, bo nie może.
I don't like principles, I prefer prejudices


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#4

Post napisał: oprawcafotografii » 31 sie 2014, 18:11

Pytanie z ktorego nic nie wymika to przeciez standard ;)

q

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 31 sie 2014, 20:03

Mastercam albo i ZW3D, ten drugi 3 razy tanszy jesli chodzi o obrobke multiaxis
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Dixi
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 6
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:10
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: Dixi » 31 sie 2014, 23:52

Rzeczywiście nie napisałem co będę robił. Głównie będę frezował modele do wykonywania form do wytwarzania kompozytów. Będą to jachty części do samochodów, wagonów, statków samolotów i kto jeszcze wie do czego. Może coś dla budownictwa. Z kompozytów robi się mnóstwo rzeczy.

[ Dodano: 2014-08-31, 23:56 ]
Za CAD/CAM Catia opłata roczna Subskrypcja) około 8 tyś€
Za SolidWorks subskrypcja trochę ponad 4tyś €
Oczywiście za to co mnie interesuje, bo może i za całość Catii jest te 100 tyś.
Ale tu nie chodzi o cenę tylko funkcjonalność. Rozmawiałem z potencjalnym kandydatem do pracy ze sporym jak mówił doświadczeniem i twierdził, że Rhino lepiej się sprawdza jak Katia w co słabo wierzę. Może on zna Rino lepiej i stąd taka opinia. Ale wszystko mozliwe dlatego właśnie moje pytanie.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#7

Post napisał: oprawcafotografii » 01 wrz 2014, 04:45

Duzo zalezy od tego jakie te formy konkretnie beda, ale do kompozytow i to
w takich wymiarach to sadze ze Rhino sie nada i moze madCAM tez.
To daje niewielka kwote do wydania. Jak madCAM bedzie za prosty to niestety
troche wiecej ale do przyjecia biorac pod uwage skale calej inwestycji (maszyna)...

q

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#8

Post napisał: bartuss1 » 01 wrz 2014, 07:31

hahaha
catia sluzy raczej do rysowania 3d, moduł cam jest taki sobie, jesli chcesz cos obrabiać to mastercam, a jak rysowac modele bardziej skomplikowane to solid works, grunt żeby wspólne jądro pliku oparte było na rozszerzeniu parasolid.
a program sterujący maszyną tam mało ważny, grunt żeby wykonywał polecenia i dało się dopasowac jakis standardowy postprocesor, a czy ma ona 20 czy 100 m dlugosci nie ma tu znaczenia
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#9

Post napisał: Majster70 » 01 wrz 2014, 07:53

Nie polecałbym cama Cati,l ale nie ze względu na cenę czy poziom programu, ale ze względu na małą dostępność ludzi znających ten program na rynku. Cam Cati jest po prostu mało popularny w PL. No chyba, że masz konkretną osobę z doświadczeniem na oku.
Do takich projektów, polecałbym jakiś inny zestaw programów CAD/CAM od jednego producenta. Wtedy choćby minimalne technologiczne poprawki form nie będą dla ciebie żadnym problemem, a wbrew pozorom programy od jednego dostawcy współpracują ze sobą najlepiej. Catia byłaby dobra, gdyby nie mała popularność modułu Cam w PL.
Zwróć się w stronę Solid Edge/NX (lub pełnego NX-a), Solid Work/dedykowany Cam lub innych zestawów dedykowanych sobie.
Przyjmuję, że interesują cię okolice W-wy, to dość duży ośrodek i teoretycznie ludzi znających się na rzeczy powinno być w bród, ale przy wyborze programu mimo wszystko kierowałbym się dostępnością ludzi z doświadczeniem z danym programem. Np jeśli wśród kandydatów masz dużo dużo ludzi z kilkuletnim doświadczeniem z NX CAM/Unigraphics to wybrałbym ten program, bo bardzo przyspieszy ci to przyszłe wdrożenie.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#10

Post napisał: kubus838 » 01 wrz 2014, 09:56

Witam
A ja Ci polecem Rhinoceros 4 lub 5. Sam na co dzień pracuje w tym CAD/CAM i uważam, że jest to program na tyle prosty, że napewno dasz sobie radę. Ja już "rysowałem" w nim płaskorzeżby, fronty meblowe, podstawy pomp paliwowych do samochodów i elementy modelarskie - chodzi tu o części do makiet kalejowych. Równiez korzystam z Rhinocam, w którym ustawiam samą obróbke. Do Rhino jest wiele dodatlów takich jak RhinoArt czy RhinoGolda(dla złotników). Rhino polecam Ci dlatego, że nie będziesz musiał szukać podpowiedzi w przypadku problemów, jest forum podobne do tego i jest bardzo pomocne. Rhino ma bardzo prosty i czytelny interfejs dla użytkownika a przede wszystkim jest wielojęzykowy w tym polski. Każdy inteligenty człowiek Rhino pozna w ciągu kilku dni i będzie się nim posługiwał bez żadnych problemów. Przejrzyj ten link i sam dokonaj wyboru.

http://forum.rhino3d.pl/index.php

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”