Pytanie odnośnie obróbki modelu.


Autor tematu
kuligos85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 10 lip 2014, 20:25
Lokalizacja: gda

Pytanie odnośnie obróbki modelu.

#1

Post napisał: kuligos85 » 30 sie 2014, 14:01

Kupiłem obecnie aspire vectric 4, z uwagi na korzystniejszą cenę w porównaniu do np artcama pro. Wyfrezowałem małą rzecz na sprawdzenie, jak współpracuje axyz. Mam mały problem, po obróbce i wyfrezowaniu elementu zostają proste ranty dookoła bryły, których być nie powinno. Ktoś wie co zrobić, żeby ich nie było? POMOCY. Pozdrawiam, Bartek.

[center]ObrazekObrazek[/center]

Dzięki za zainteresowanie, model wygląda ok. Przesyłam zdjęcie, myślę że opcja którą zaznaczyłem na zdjęciu to tolerancja. Nic tam nie wpisywałem przed obróbką. Właśnie jaką wartość tam wpisać.. ? Korzystałem tylko w obróbki wykończeniowej, zgrubną sobie odpuściłem, gdyż to mały element na próbę i ma 50mmx50mmx20mm. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź. :)
[center]Obrazek[/center]
Ostatnio zmieniony 30 sie 2014, 14:58 przez kuligos85, łącznie zmieniany 3 razy.



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 30 sie 2014, 14:19

masz coś skopane w projekcie lub też źle narzędzie opisane, lub też obróbka źle dobrana, nie znam tego programu ale oszukiwanie na frezach itp to żadne rozwiązanie. Masz jakiś podgląd bryły? jak wygląda na kompie? Może dołącz plik lub zrzut ekranu, będzie łatwiej pomóc.
I don't like principles, I prefer prejudices


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#3

Post napisał: kubus838 » 30 sie 2014, 14:31

Witam
Są dwie możliwości jak kolega dance1 Ci napisał.

1 Masz tak zrobiony projekt, aby te ranty zostału na około bryły
2 Masz źle ustawiony sam proces obróbki

Do każdego procesu frezowania musisz użyć odpowiedniej funkcji czy obróbka kształtowa, czy wykończeniowa. W każdej z tych obróbek jest tolerancja którą też trzeba ustawić, jest to odległość po łukach jak i odległość w linni prostej. Ale dla mnie to tak został przygotowany projekt i tak go wyfrezowałeś. Najlepiej pokaż plik z tą bryłą to wtedy Ci odpowiemy co jest nie tak.

robert


Autor tematu
kuligos85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 10 lip 2014, 20:25
Lokalizacja: gda

#4

Post napisał: kuligos85 » 30 sie 2014, 14:58

hmmm może coś w obróbce zgrubnej?
[center]ObrazekObrazek[/center]


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 30 sie 2014, 15:04

wysokość frezu dobrze ustawione w maszynie i programie? jak już pisałem nie znam tego programu ale może masz ustawione zagłębianie na ileś tam. Prz obróbce zgrubnej nawet tego rantu być nie powinno (wygląda że jest zebrane więcej a przy zgrubnej efekt byłby odwrotny, bo naddatek zostawiasz). Zmierz element i zacznij śledztwo :wink:
I don't like principles, I prefer prejudices


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#6

Post napisał: kubus838 » 30 sie 2014, 16:47

A możesz mi pzresłać sam plik z którego robisz g-cody tak abym sam spróbował zrobic cody do maszyny? Adres e-mail [email protected]. Wtedy napisz Ci co jest nie tak.

robert


Autor tematu
kuligos85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 10 lip 2014, 20:25
Lokalizacja: gda

#7

Post napisał: kuligos85 » 30 sie 2014, 18:12

kubus838 pisze:A możesz mi pzresłać sam plik z którego robisz g-cody tak abym sam spróbował zrobic cody do maszyny? Adres e-mail [email protected]. Wtedy napisz Ci co jest nie tak.

robert
p
Ok, wysłałem! Wydaje mi się, że coś z offsetem, albo tolerancją:) Sprawdze w pracy:)


wczoraj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 149
Rejestracja: 26 maja 2012, 22:03
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: wczoraj » 30 sie 2014, 19:43

Mysle ze powinienes edytowac narzedzie I Tam zobaczyc offset , jezeli uzywasz mm a narzedzie mass calowe to lepiej utworz takowe w mm , np 3,175mm .


Autor tematu
kuligos85
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 10 lip 2014, 20:25
Lokalizacja: gda

#9

Post napisał: kuligos85 » 30 sie 2014, 21:56

wczoraj pisze:Mysle ze powinienes edytowac narzedzie I Tam zobaczyc offset , jezeli uzywasz mm a narzedzie mass calowe to lepiej utworz takowe w mm , np 3,175mm .
Tutaj na stronie wrzucałem zdjęcia tylko podglądowe modelu. Przy frezowaniu oczywiście kompensacja była odpowiednia przy wyborze narzędzia :) Pokombinuje z ,,machining allowance"tj naddatkiem i przesunięciem granicy wektorów.., bo nic tam nie wpisywałem. Mam rację? Zaznaczyłem to na zdjęciu :) Proszę o rady :) Jeszcze jedno, czy obróbka takiego modelu może być wykonana za pomocą artcama express, który jest chyba podstawową wersją 2d. [center]Obrazek[/center]


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#10

Post napisał: kubus838 » 31 sie 2014, 12:10

Rzeczywiście coś skopałeś przy robieniu g-codów. Ja zrobiłem cody i wyfrezowałem w styrodurze. Kilka plików wogóle nie mogłem otworzyć np dxf. Z stl wyszedł bardzo ładnie, tylko trzeba ustawić bardzo gęsto przejścia (0,4mm) bo jest tam sporo łuków i beż tych nadddatków. Albo masz dwie takie bryły. Jedna z naddatkami druga bez. Raczej nie jest możliwe aby program sam dodał aż takie elementy tej bryły - na ale tak mi się wydaje.
Po za tym ten element ma wymiar 50 x 49,97 x 19,94 może się sugerowałeś wymiarami 50 x 50 x 19. Ja robiłem to z pliku stl więc go od razu sprawdziłem. Plik jest dobry wszystkie siatki podomykane płaszczyzny bez ubytków. Bez problemu ładnie sie "wyrabia".

Nie wiem po co pliki dxf i dwg skoro element trzeba wyfrezować jako bryłe 3d? Te pliki są plikami 2d więc tylko w dwóch płaszczyznach i nawet wymiary zdjąc sie nie da.

robert


Obróbka tego modelu może być wykonana za pomocą każdego programu CAD/CAM. To nie jest kwestią samego programu tylko ustawienia obróbki. Ja mam aspire ale go używam tylko do robienia płaskorzeźb - brak czasu na naukę. Twój element zrobiłem w rhino beż żadnego problemu

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”