Znacie program do zmiany G-kodu


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Znacie program do zmiany G-kodu

#1

Post napisał: relaxxis » 18 maja 2014, 08:16

Mam dostęp do CAMu Aspire , który generuje G-kod jak chce... z automatu.
Czy znacie program w którym można zmienić wygenerowany G-kod. Czyli przejście frezu po wygenerowanej ścieżce, bo czasami jest tak, że wygenerowany g-kod /np. w przejściu poziomym/ przechodzi w różne bezsensowne miejsca, a nie po kolei /np.od dołu do góry/ lub zaczyna w miejscu które jest złym miejscem rozpoczynającym frezowanie..

Chciałbym też zaokrąglić linie w miejscach gdzie frez przechodzi do następnej linii . Normalnie odbywa się to po linach pod kątem 90 stopni, ale wówczas pozostaje ślad widocznego przejścia frezu.

Tylko proszę nie pisać, że : napisz taki g-kod z łapy itp. .... :)
Chodzi o program do "ciecia i ła i łącznia linii" G-kodu i zmianę tak jak chciałbym frezować.



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 18 maja 2014, 11:26

notatnik, itd, itp. :wink:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#3

Post napisał: WZÓR » 18 maja 2014, 12:04

relaxxis pisze: ...Tylko proszę nie pisać, że : napisz taki g-kod z łapy itp. .... :) ...
dance1 pisze:notatnik, itd, itp. :wink:
@dance1 - zła podpowiedź. :mrgreen:

@relaxxis - w jakim celu dublujesz tematy .... ?

https://www.cnc.info.pl/topics44/czy-zn ... t57759.htm

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 18 maja 2014, 12:25

Przepraszam nie zauważyłem 2 tematu.
"Chodzi o program do "ciecia i ła i łącznia linii" G-kodu" notatnik jak najbardziej się nadaje :wink:
Ok jest 2 temat to jeden do śmietnika proponuje.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Znacie program do zmiany G-kodu

#5

Post napisał: kubus838 » 18 maja 2014, 13:48

relaxxis pisze:Mam dostęp do CAMu Aspire , który generuje G-kod jak chce... z automatu. Czy znacie program w którym można zmienić wygenerowany G-kod.
Czyli przejście frezu po wygenerowanej ścieżce, bo czasami jest tak, że wygenerowany g-kod /np. w przejściu poziomym/ przechodzi w różne bezsensowne miejsca, a nie po kolei /np.od dołu do góry/ lub zaczyna w miejscu które jest złym miejscem rozpoczynającym frezowanie..
Bardzo często jest tak, że w CAM-ie ustawia się wszystko łącznie z kątem wejścia freza w materiał i wtedy frez podjedzie do jak to nazwałeś bezsensownego miejsca ale tak program wylicza z obrysu 3d bryły którą chcesz wyfrezować, a to wynika z ilości przejść które ustawiłeś. Jeżeli materiał ma grubość 10mm a bryła którą chesz uzyskać 5 mm a przejścia ustawiłeś co 1mm, to frez pięrwsze pięć przejść będzie jechał systematycznie i równo. Ale kiedy dojdzie do najwyższego punktu Twojej bryły to zacznie wykonywać dziwne ruchy we wszystkich osiach. Poprostu frez najpierw robi pierwsze przejście po materiale wchodząc w materiał na grubość 1m, jak skończy to przejście to wróci do punktu początkowego i zaczyna drugie przejście. Jeżeli dojdzie do miejsca gdzie zaczyna się Twoja bryła, to będzie ją omijał i wtedy frezarka wykonuje mało skoordynowane ruchy a wygląda to jakby frez podskakiwał zaczynał obróbkę w różnych miejscach a nie w punkcie początkowym.
relaxxis pisze:Chciałbym też zaokrąglić linie w miejscach gdzie frez przechodzi do następnej linii . Normalnie odbywa się to po linach pod kątem 90 stopni, ale wówczas pozostaje ślad widocznego przejścia frezu.
Nie bardzo rozumiem dlaczego chcesz zaokrąglać miejsce przejścia. Poprostu ustaw kąty wejścia freza w materiał. Kat 90 stopni to nie jest dobre rozwiązanie ustaw kat 10 stopni czyli zmień ustawienia tzw rampy zobacz co się dzieje, oczywiście też odpowiednia ilość przejść freza oraz odpowiednie zagłębienie. Oczywiście musisz też ustawić prędkości wejścia w materiał i prędkość roboczą, jak również odpowiednią prędkość obrotową wrzeciona. I jeszcze bardzo ważna rzecz: jeżeli masz frez o grubości części roboczej np 5mm to w CAM-ie ustawiasz aby zbierał tylko 2mm materiału. Dlatego ustawia się grubość 2mm a nie 5mm, żeby frez nie wyszarpywał i zostawiał sladów na krawędziach i płaszczyznach bryły.
relaxxis pisze:Tylko proszę nie pisać, że : napisz taki g-kod z łapy itp. .... :)
Chodzi o program do "ciecia i ła i łącznia linii" G-kodu i zmianę tak jak chciałbym frezować.
Jeżeli ktoś Ci radzi abyś pisał g-cody z pulpitu na frezowanie brył 3d to rzeczywiście nie rób tego. Do wycinania elementów w 2d to można jeszcze się pobawić. Tylko po co, skoro masz program i możesz się nauczyć obsługiwać.

robert


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 18 maja 2014, 14:38

relaxxis zapodaj jakiś program wygenerowany z cama, tak będzie można szybciej ustalić o co Tobie dokładnie chodzi. W tej chwili to tylko zgadywanie.
Napisz jaka maszyna, sterowanie.
Często błędy i różne "dziwności" powodowane są przez źle dobrany lub "skopany" PP.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#7

Post napisał: relaxxis » 20 maja 2014, 11:46

dence1 : nie mam problemu z samym G-kodem tylko z jego generowanie przez Aspire
kubus838: dzięki ale chodzi mi o coś innego
WZOR: Temat zdublował się i nie wiem czemu, może coś zle wpisałem...


Problem polega na tym , że Aspire nie ma za dużo ustawień lub nie można znaleźć.
G-kod z Aspire frezuje w różnych miejscach. Czyli troszkę w jednym rogu potem w innym itd.... a czasami zaczyna od najgłębszego miejsca.
Nie mam możliwości uporządkowania ścieżki G-kodu.

Więc pomyślałem, że może jest taki program do edycji ścieżki G-kodu /tak jak widzi się na ekranie Macha3/ , a potem można byłoby zmienić tor przejścia po liniach G-kodu. Np. poprzeć "ręczne cięcie i łączenie" linii G-kodu w innych miejscach lub wyznaczyć inny punkt startowy. Na końcu wystarczyłoby zapisać zmiany g-kodzie.

Ps. Jeśli nie ma takiego programu to nie ma tematu... dzięki za podzielenie się spostrzeżeniami :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#8

Post napisał: kubus838 » 21 maja 2014, 22:14

relaxxis pisze: Problem polega na tym , że Aspire nie ma za dużo ustawień lub nie można znaleźć.
G-kod z Aspire frezuje w różnych miejscach. Czyli troszkę w jednym rogu potem w innym itd.... a czasami zaczyna od najgłębszego miejsca.
Nie mam możliwości uporządkowania ścieżki G-kodu.
Jak pokażesz ten plik to zrobie g-cody i symulacje obróbki. Jeżeli chcesz to przygotuje g-cody dla Ciebie i wtedy sprawdzisz na swojej frezarce.

robert


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#9

Post napisał: relaxxis » 23 maja 2014, 15:34

kubus838 - dziękuję za propozycję pomocy, ale mam za dużo różnych G-kodów i chciałem ułatwić sobie pracę.. bo jak frez skacze z jednego miejsca na drugie czasami gubi krok w Ztce.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#10

Post napisał: kubus838 » 23 maja 2014, 16:36

Nie sądze abyś sobie tym uprościł życie. CAM ustawia proces obróbki tak aby figura, bryła, kształt był wycięty zgodnie z projektem oraz wymiarami i czasami niestety wrzeciono potrafi "skakać" po materiale i frezować jakieś wycinki. Możesz spróbować uprościć proces obróbki a co za tym idzie skrócić czas ustawiając odpowiednie narzędzia, kąty wejścia i prędkości posuwu. Kiedyś walczyłem z przyspieszeniem obróbki ale niestyty efekt był marny w przypadku płaskorzeźb. Poprostu nawet rysy twarzy były inne niż na projekcie. Podnosiłem prędkości przesuwu ale wtedy krawędzie i płaszczyzny były poszarpane zniszczone i aby płaskorzeźba miała jako taki wygląd trzeba było się jeszcze ręcznie narobić. Dlatego wróciłem do opcji "wszystko zgodnie z CAM-em" oraz pożegnałem darmowe programy i domowe sposoby dla polepszenia obróbki.

robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”