jaki program będe potrzebować?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#11

Post napisał: lajosz » 30 mar 2014, 23:30

tomk38 pisze:interfejs wygląda zachęcająco prosto :)
Bo i jest prosty.

Tyle, że takie rzeczy jak Artcam Express oferują również programy zupełnie darmowe.
Zapytaj Linuksiarzy na tym forum. Podpowiedzą, pokierują, pomogą.

Jednak 520 zł (za Art Express) to nie majątek, a komfort pracy (moim zdaniem) większy, że o ilości postprocesorów nie wspomnę, więc może być używany również z maszynami przemysłowymi.

Wybór należy do Ciebie.



Tagi:


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#12

Post napisał: Majster70 » 31 mar 2014, 06:55

Oprócz programu CAD/CAM przemyśl też sobie sprawę samej frezarki CNC, bo jeśli twoje szablony mają być płaskie, to taniej to wyjdzie wycinać np na laserze. Oczywiście nie każdy zakład chce się babrać w pleksi i tworzywach, ale może bardziej ekonomicznie będzie znaleźć kogoś do współpracy z laserem w twojej okolicy. Nawet dysponując własną frezarką CNC zlecam wycinanie płaskich detali z blachy 1-5mm na laser, również tych jednostkowych bo wychodzi to po prostu taniej. Z pojedyńczymi rzeczami, wysłanymi w plikach dwg muszę co prawda najczęściej troszkę poczekać aż gościowi zluzuje się nieco kolejka zleceń, ale warto.
Z doświadczenia wiem, że jak operatorzy dostają zlecenie w konkretnym pliku, to odpada im sporo roboty z programowaniem i patrzą na ciebie łaskawszym okiem. Do pojedyńczych zleceń trzeba niestety poszukać kogoś przynajmniej początkowo niezbyt obłożonego zamówieniami, bo inaczej może nie chcieć z tobą rozmawiać. To tyle z mojego doświadczenia, chociaż może trochę nie zupełnie w temacie jaki program Cad/Cam.

[ Dodano: 2014-03-31, 08:16 ]
Odpowiedź z pw:
Co prawda mam doświadczenie tylko z blachami stalowymi, ale laserem wychodzi wielokrotnie taniej ze względu na szybkości cięcia osiągane na laserze. Choć za moje usługi liczę ok. 100 zł/godzinę a na laserze kosztuje mnie to ok. 500 zł/godzinę to ponieważ laser tnie blachę kilkadziesięt x szybciej i tak wychodzi to dużo taniej. Z tego co mi wiem, problemem jest to przy cięciu pleksi czy tworzywa, że może to trochę brudzić stłól itd, bo coś się osmali itd i jak zakład ma dużo roboty to woli ciąć tylko metale. 2 sprawa, że zakład mam w Mazowieckim, ty w Gdyni, dobrze jest przy stałej współpracy rzeczy jednostkowych mieć kogoś bliżej, korzystniejszy jest czasem kontakt bezpośredni.


Autor tematu
tomk38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 267
Rejestracja: 26 lis 2013, 10:56
Lokalizacja: Gdynia

#13

Post napisał: tomk38 » 25 kwie 2014, 09:17

lajosz pisze:
tomk38 pisze:
Jednak 520 zł (za Art Express) to nie majątek, a komfort pracy (moim zdaniem) większy, że o ilości postprocesorów nie wspomnę, więc może być używany również z maszynami przemysłowymi.

Wybór należy do Ciebie.
z tego co słyszałem artcam express nie oferuje możliwości wykonania płaskorzeźby. trochę lipa.

a sketchup ten darmowy program od google?

generalnie potrzebuje programu do wykonywania prostych płaskorzeźb

dzięki za pomoc !


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#14

Post napisał: lajosz » 25 kwie 2014, 10:53

tomk38 pisze:z tego co słyszałem artcam express nie oferuje możliwości wykonania płaskorzeźby. trochę lipa.
Sprecyzujmy.
Otóż w Expressie nie wykonasz modelu 3D, ale jeśli masz gotowy model 3D stworzony w innym programie, to możesz go zaimportować do Expressa i stworzyć w nim ścieżkę maszynową do wykonania na maszynie, czyli płaskorzeźba zostanie wyfrezowana.

tomk38 pisze:a sketchup ten darmowy program od google?
Tak


CNC Seron
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 02 lip 2014, 11:36
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

#15

Post napisał: CNC Seron » 02 lip 2014, 14:27

W programie UcanCam jest opcja trasowania ścieżki z obrazu np. jpg. Ponadto posiada bibliotekę gotowych kształtów. Samo rysowanie w nim nie jest trudne. Można oczywiście importować pliki dxf, plt i eps.
Poniżej linki:
http://www.ucancam.com/en.asp
http://www.ucancam.com/training2.asp

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”