Strona 1 z 2

5 osi

: 17 mar 2014, 21:13
autor: zykfryd
mam program na 5 osi, wiadomo są różne maszyny gdzie stół się obraca w iluś tam osiach i są np plotery gdzie stół jest nieruchomy natomiast samo wrzeciono wykonuje wszystkie ruchy.
Czy taki program wygenerowany z cama pójdzie na jedną i drugą maszynę?
czy programując trzeba juz wiedzieć gdzie, które osie są ruchome?
Pzdr.

Re: 5 osi

: 17 mar 2014, 22:47
autor: lajosz
[quote="zykfryd"Czy taki program wygenerowany z cama pójdzie na jedną i drugą maszynę?[/quote]

CAM musi wygenerować ścieżki maszynowe pod konkretny postprocesor, czyli inaczej pisząc, pod konkretną maszynę albo rodzaj sterowania.
Rodzaj pracy maszyny ma tu drugorzędne znaczenie jeśli postprocesor będzie ją obsługiwał.

: 17 mar 2014, 23:01
autor: bartuss1
niezupelnie chodzi o postprocek, przed nim jest jeszcze defincja maszyny - nazwane osie, ich kierunki i odleglości i dopiero dla żądanych ruchów przedmiotu obrabianego postprocek przelicza na jezyk maszyny zgodny z systemem sterowania.

: 17 mar 2014, 23:16
autor: dance1
z cama generujesz program pod maszynę, maszynę musisz zdefiniować przed wygenerowaniem programu bo niby skąd program będzie wiedział jak osie ustawione itp.?
Post-P to tylko tłumacz z cama-sterowanie. Za wróżkę nie robi.

: 19 mar 2014, 21:25
autor: smieszek88
Odwieczny problem z nomenklaturą.
Informacje o tym co i jak się w maszynie rusza są zawarte w postprocesorze (przynajmniej w NXie i EdgeCamie w innych może być coś innego). Tym stwierdzeniem burze światopogląd poprzedników ;)
NXowi nie robi różnicy czy ma się gibać stół czy wrzeciono, jedynie przy generowaniu kodu trzeba wybrać postprocesor pod konkretną maszynę.
W EdgeCAmie z tego co kojarzę na początku się wybierało maszynę (nie pamiętam czy konkretną czy tylko typ).

: 20 mar 2014, 09:31
autor: MlKl
Dla trzech osi może i prawda, przy pięciu już nie wystarczy podać typu maszyny. Trzeba zdefiniować punkty obrotu dodatkowych osi, bo sam z siebie postprocesor tego nie zgadnie.

: 21 mar 2014, 20:09
autor: dance1
smieszek88 nie światopogląd tylko ciut doświadczenia. Zauważ że kolega ma już wygenerowany program na jakąś maszynę, także nie o wybory maszyny podczas programowania w cam chodzi. Nie ma szansy zaadoptowania programu wygenerowanego na maszynę gdzie wrzeciono działa w 5 osiach na maszynę co wrzeciono chodzi w 3 osiach + stół obrotowy, uchylny.
MIKI Amen.

: 21 mar 2014, 22:28
autor: Magneto86
Oczywiście, że smieszek88 ma rację.
Nawet pomijając to czy pytanie dotyczyło programu w CAM, z którego ma dopiero zostać wygenerowany kod, czy o już wygenerowany kod NC.

Nawet już wygenerowany kod NC (albo nawet napisany ręcznie) można użyć na maszynę z tym samym sterowaniem ale o innym układzie osi (co nie znaczy że ZAWSZE się da).
Przecież do programowania obróbki indeksowanej używamy funkcji typu CYCLE800, PLANE SPATIAL, CYCLE 19 a do 5-osiowej płynnej TRAORI, M128 itd

"Zdefiniować punkty obrotu dodatkowych osi"?! No chyba 30 lat temu kiedy układy sterowania nie znały kinematyki maszyny! W dzisiejszych czasach odpowiadają za to funkcje, które wymieniłem.

Nie mówię, że to jest najlepsze rozwiązanie ale na pewno DA SIĘ i to bez większych problemów a w najgorszym przypadku przy DROBNYCH korektach.
dance1 - nie da się NA WIEKI WIEKÓW AMEN??!! sam robiłem to wiele razy...

: 21 mar 2014, 22:41
autor: MlKl
Tia, program z Fanuca pójdzie na każdym Heidenhanie czy innym Mazaku... Piszesz o specyficznych funkcjach, nie objętych żadnymi normami, podczas gdy wyspecyfikowany w ISO g-code od każdego producenta jest nieco inny...

Oszczędzaj moje zajady.

: 21 mar 2014, 22:48
autor: Magneto86
a kto powiedział, że ma iść na maszynie z innym układem sterowania?
Rozmowa jest o innym układzie osi.

Zresztą napisałem
"...można użyć na maszynę z tym samym sterowaniem ale o innym układzie osi"
więc nie odwracaj kota ogonem

I poza konkursem:
Nawet na niektóre sterowania można by kod zastosować zamiennie poprawiając tylko bloki z definicją i odwołaniem funkcji 5-osiowej (pomijam tutaj Heidenhaina konwersacyjnego, gdzie zapis każdego ruchu trzeba by poprawić - ale to jest tylko kwestia zamiany L na G1 i jeszcze paru słów - sprytny użytkownik zrobi to dobrym edytorem tekstu w minutę)