Wprowadzanie tekstu we FreeCAD

Awatar użytkownika

Autor tematu
skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

Wprowadzanie tekstu we FreeCAD

#1

Post napisał: skrzat » 04 sty 2014, 23:19

Mam problem. Poszukuje jakiegoś darmowego rozwiązania na zaprojektowanie i wygenerowanie kodu do frezowania pieczątki. Tekst wypukły z odbiciem lustrzanym, nic więcej. Kolega PascalPl (chyba) zrobił niezły tutorial co i jak:

[youtube][/youtube]

FreeCAD i HeeksCNC, szybko i prosto ale mam problem. Za cholerę nie mogę sobie poradzić z wprowadzeniem tekstu do FreeCAD. Nie ma on chyba wbudowanej takiej opcji więc spróbowałem exportować jako dxf z Inkscape i CorelDraw. W obu przypadkach czcionka arial. Efekty poniżej:

Inkscape - wpisuje tekst, robię odbicie lustrzane i klikam Ścieżka->Obiekt na ścieżkę, zapisuje jako dxf.
Screen z FreeCADa:
Obrazek

CorelDraw - wpisuje tekst, robie odbicie lustrzane i klikam PPM->Przekształć w krzywe, eksportuje do dxf.
Screen z FreeCADa:
Obrazek


Co robię nie tak? Jak przekształcić krzywe składające się na każdą z liter w jedną linie? Czy jest jakiś inny darmowy program który sobie poradzi z tym lepiej? Z góry dzięki za każdą podpowiedź.


Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!

Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 05 sty 2014, 00:28

Otóż Corel eksportuje rysunki do DXF-a jako splajny, a nie linie i polilinie.

To właśnie dlatego masz takie "kwiatki" które pokazujesz na screenie.

Owszem, można wyeksportować rysunek z Corela do DXF-a jako polilinie, ale wtedy będzie się on składał z bardzo krótkich prostych odcinków które jako całość będą przypominały krzywizny, ale nimi nie będą.

Jeśli jednak takie rozwiązanie Ci pasuje, to wystarczy w opcji eksportu w Corelu wybrać z listy rozwijanej "Eksport do wersji" Autocad R10.

Można również posłużyć się programem (dodatkiem do Corela) o nazwei "DXFTool for Corel Draw".
Demo tu --> http://www.coreldrawtools.com/standard/ ... 072313.zip
Mimo że to demo, to w pełni funkcjonalne i można nim kilkanaście eksportów zrobić.
Narzędzie to eksportuje wszelkie rysunki z Corela do wyboru jako:
-- Polilinia złożona z samych prostych.
-- Polilinia złożona z łuków
-- Polilinia złożona z łuków i prostych (moim zdaniem najbardziej przydatna opcja)

Takiego DXF-a (polilinie) FreeCad łyknie bez problemu i wszystko powinno wyglądać jak trzeba.

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, to podeślij tu (albo na priv) ten rysunek jako CDR, a ja Ci go przekształcę na DXF-a jako polilinię złożoną z łuków i prostych.

Albo podaj wymiary gotowego projektu, czyli:
długość i szerokość całości
wysokość całości
wysokość samych liter
narzędzie (frez) jakim chcesz to zrobić

A ja w ramach ćwiczenia zrobię Ci gotowy G-Code.

Awatar użytkownika

Autor tematu
skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#3

Post napisał: skrzat » 05 sty 2014, 01:11

Dzięki za odpowiedź i nakierowanie! :) Corela użyłem tylko dla porównania, niestety nie mam pełnej wersji i nie zapowiada się żebym ją w najbliższym czasie nabył. Szukam jakiegoś darmowego programu który sobie z tym poradzi bez większego kombinowania. CamBam sobie również nie radzi z tekstem w dxf z Inkscape :/ Myślę, że to właśnie w nim tkwi problem(a raczej w mojej niewiedzy) i da się to zrobić w tym programie tylko po prostu o czymś jeszcze nie wiem.

Dzięki za propozycję ale to też jest ćwiczenie dla mnie :) Tzn. mam coś konkretnego do zrobienia ale bardziej złożonego, a to jedna ze składowych z którą sobie nie radze.

Wszelkie rady mile widziane.
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 05 sty 2014, 05:18

Możesz spróbować z oprogramowaniem CamBam.
Wersja 0.8.2 (i niższe) jest darmowa.

To Cam w którym moim zdaniem powinieneś to zrobić bezproblemowo, aczkolwiek zbyt intuicyjny to on nie jest.

Awatar użytkownika

Autor tematu
skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#5

Post napisał: skrzat » 05 sty 2014, 17:22

CamBam jest mocno ubogim i nieintuicyjnym programem. Szczególnie w niepłatnej wersji.

Poradziłem sobie z Inkscape! Prawie ;) Tutaj znajduje się poprawiony moduł eksportu do dxf wraz z opisem co i jak: http://www.bobcookdev.com/inkscape/inkscape-dxf.html

Linie nie są już poprzestawiane ale po wczytaniu tak wygenerowanego dxf do FreeCADa mam pusty ekran... Z komunikatem "list index out of range". Zgłosiłem błąd na ichniejszym forum. HeeksCNC otwiera go normalnie, stąd wiem, że dxf jest poprawny.
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”