Jak przekształcać i modyfikować pliki STL.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

Jak przekształcać i modyfikować pliki STL.

#1

Post napisał: relaxxis » 07 paź 2013, 21:19

Mam pytanie donośnie przekształcania plików STL.
Może zagadnienie jest bardzo proste, ale nie mam pojęcia jak przerobić plik STL i ewentualnie: .tap, .nc, .dxf.
Sporadycznie mam dostęp do Aspire 3 w którym mogę rozciągać pion/poziom i łączyć pliki, ale nie znalazłem możliwości wyginania i cięcia plików STL na elementy składowe.

Znalazłem kilka darmowych plików typu STL i chciałbym np.:

- wyciąć kawałek obiektu i dokleić w inne miejsce.
- wygiąć obiekt jak na falistej płaszczyźnie.
- połączyć dwa różne plików z innymi, ale pod kątem 90 stopni, tak jakby nałożyć pliki na powierzchnię prostopadłościanu. Czyli stworzyć bryłę.

Może jest jakiś darmowy program do takich kombinacji , a może trzeba przekształcić w inny format pliku, ale jaki i w czym to zrobić?



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Jak przekształcać i modyfikować pliki STL.

#2

Post napisał: lajosz » 07 paź 2013, 23:36

Aspire3 to 2.5 D,a nie 3D i tam możesz:
wygiąć i pociąć model (obojętnie czy STL czy inny) na składowe bo każdy model bez względu na format, zaimportowany do jakiegoś modellera, to już nie format, a tylko model.
- wyciąć kawałek obiektu i dokleić w inne miejsce.
- wygiąć obiekt jak na falistej płaszczyźnie.
Oczywiście powyższe w dużym skrócie, ale możliwe jest.
Jednak już cyt: "- połączyć dwa różne plików z innymi, ale pod kątem 90 stopni," nie możesz bo Aspire to 2.5D, a nie pełne 3D, tzn. można, ale Aspire przy próbie importu pliku i obrocie go o 90 stopni owszem, zaimportuje go obróconego, ale niejako spłaszczy zaimportowany model do postaci 2.5D, a chyba nie o to Ci chodzi.

Przekształcić jeden format pliku 3D w inny format oczywiście można, ale to niczego nie zmienia bo w programach do edycji/tworzenia brył 3D nie operujesz na formatach pliku, a na modelu.
Darmowy do takich kombinacji, to oczywiście Google SketchUp, a pewnie i innych trochę również jest.
Jednak nazwy konkretnego innego (darmowego) programu nie podam bo po prostu nie wnikałem w temat na tyle żeby znać takowe, ale z pewnością znajdziesz coś w necie lub któryś kolegów podpowie tu na forum.
Wypowiedziałem się w temacie Aspire bo ten program akurat znam.


Autor tematu
relaxxis
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 279
Rejestracja: 25 lis 2008, 22:44
Lokalizacja: GDANSK

#3

Post napisał: relaxxis » 08 paź 2013, 10:12

Dziękuję za odpowiedź... oczywiście "+"ik za rozjaśnienie zagadnienia.

Znalazłem Tutorials dla Aspire 4:
http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... 26kIslFbYN

jest opis jak wyciąć kawałek i dokleić, ale jeszcze nie znalazłem jak kłaść na krzywą powierzchnię... może ktoś wie która to opcja menu w Aspire.

Co do modelowania i łączenia gotowych plików STL to niestety nadal problem.
Spróbuję Google SketchUp i napiszę jak mi poszło...

Chętnie wysłucham innych sugestii... :)


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 08 paź 2013, 13:54

relaxxis pisze:jeszcze nie znalazłem jak kłaść na krzywą powierzchnię... może ktoś wie która to opcja menu w Aspire.
To proste.
Załóżmy, że masz już jakąś krzywą powierzchnie.
Teraz z menu "Model" wybierasz "Import Component / 3D Model" po czym wskazujesz jakiś plik 3D, następnie ustawiasz jego rozmiar, klikasz OK i ... to wszystko, czyli zaimportowany model został nawinięty na istniejącą powierzchnię:

Obrazek

Jednak żeby za dobrze nie było, to jest to średnio przydatne bo nie można spozycjonować importowanego modelu na już istniejącej powierzchni, czyli zawsze ląduje on w centrum.

O wiele lepiej robi się to np. w konkurencyjnym dla Aspire programie, czyli w Artcam-ie.


Romuald35
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 85
Rejestracja: 23 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: Romuald35 » 09 paź 2013, 17:21

Tak się zastanawiam, czy może ta technologia by ci się przydała:

http://www.integrityware.com/subdnurbs.html

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”