wiercenie cnc matrycy sitodruku - przejście koloru


Autor tematu
therion
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 54
Rejestracja: 10 sty 2018, 11:32

wiercenie cnc matrycy sitodruku - przejście koloru

#1

Post napisał: therion » 20 paź 2020, 23:17

Witam
Czy spotkał się ktoś z kolegów z programem który umożliwiłby wykonanie matrycy do sitodruku za pomocą wiercenia na frezarce cnc??

Wszystkie programy które umożliwiają frezowanie zdjęcia opierają się na frezowaniu frezem V i różnym zagłębieniu a więc wykonaniu różnej średnicy kropek.
Szukam programu który umożliwiłby wykonanie przejścia tonalnego za pomocą wiertła, a więc kropki małe i zawsze takie same, ale tam gdzie koloru ma być więcej kropki w większym zagęszczeniu, a tak gdzie koloru mniej to kropki coraz rzadziej.

Jak rozwiązać ten problem??




cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: wiercenie cnc matrycy sitodruku - przejście koloru

#2

Post napisał: cinematic2 » 20 paź 2020, 23:30

Matryca do sitodruku wiercona na frezarce??? To jakiś żart?
Sita kiedyś robiło się metodą fotochemiczną a obecnie na specjalnych ploterach.
Co do "dziurek" to poczytaj o rodzajach rastra. Są rastry AM (amplitudowe), FM (stochastyczne), liniowe, hybrydowe...
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: wiercenie cnc matrycy sitodruku - przejście koloru

#3

Post napisał: koala.g » 20 paź 2020, 23:41

średnica oczka 30-300 mikronów... jak sobie cos takiego wyobrażasz.


Autor tematu
therion
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 54
Rejestracja: 10 sty 2018, 11:32

Re: wiercenie cnc matrycy sitodruku - przejście koloru

#4

Post napisał: therion » 20 paź 2020, 23:43

koala.g pisze:
20 paź 2020, 23:41
....średnicy 55um.... laser nawet czegoś takiego nie zrobi.
Mi wystarczą oczka po 0,5mm i będę zadowolony:) A takie otwory wierciłem na mojej cnc. Tylko w cadzie takiego przejścia tonalnego nie narysuję:(

To nie mam być sitodruk, ale nie ma sensu pisać 2 stron opisu którego nikt nie przeczyta. Sitodruk jest najbardziej podobny i widzę że wiecie o co mi chodzi więc porównanie dobre:)


Ma być coś w tym stylu ale stałe zagłębienie a zmienna gęstość, każdy program zakłada niestety odwrotnie:(
Ostatnio zmieniony 20 paź 2020, 23:55 przez therion, łącznie zmieniany 1 raz.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: wiercenie cnc matrycy sitodruku - przejście koloru

#5

Post napisał: rdarek » 20 paź 2020, 23:53

therion pisze:
20 paź 2020, 23:17
Witam
Czy spotkał się ktoś z kolegów z programem który umożliwiłby wykonanie matrycy do sitodruku za pomocą wiercenia na frezarce cnc??

Wszystkie programy które umożliwiają frezowanie zdjęcia opierają się na frezowaniu frezem V i różnym zagłębieniu a więc wykonaniu różnej średnicy kropek.
Szukam programu który umożliwiłby wykonanie przejścia tonalnego za pomocą wiertła, a więc kropki małe i zawsze takie same, ale tam gdzie koloru ma być więcej kropki w większym zagęszczeniu, a tak gdzie koloru mniej to kropki coraz rzadziej.

Jak rozwiązać ten problem??
Zecić profesjonaliście i wykonać poprawny zestaw matryc.
Czy wiesz na co się porywasz?
Technologię którą wskazałeś (tylko nie tobi się tego frezem) stosuje sie do przygotowania np. masek do nakladania cyny lutowniczej. Tak to rownież forma sitodruku.

Natomiast frezować można proste matryce do tampodruku. Z rastrami natomiast polegniesz za dużo zagadnień na raz jeśli ma to być zrobione porządnie. Ponadto jeśli kropki mają być tej samej wielkości tylko ma się zmieniać ich ilość to mowa o rastrze stochastycznym. Nie widze tego :)
cinematic2 pisze:
20 paź 2020, 23:30
Matryca do sitodruku wiercona na frezarce??? To jakiś żart?
Sita kiedyś robiło się metodą fotochemiczną a obecnie na specjalnych ploterach.
Z wiedzy jaką pisiadam nadal jest to metoda fotochemiczna. Ploter zastępuje niejako kliszę. Czyli nadrukowuje na sicie pokrytym emulsją obraz następnie się takie sito naświetla i wypłukuje. No chyba, że mnie coś ominęło ;)


Autor tematu
therion
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 54
Rejestracja: 10 sty 2018, 11:32

Re: wiercenie cnc matrycy sitodruku - przejście koloru

#6

Post napisał: therion » 21 paź 2020, 00:01

Tampodruk też byłby w sumie ok jako idea, taka jakość wystarczy. Problem w tym że przedmiot który ma być tak obrabiany nie jest płaski, a podobny do półkuli :( gdybym miał siatkę punktów do wywiercenia nałożyłbym tylko odpowiednią głębokość wiercenia i by wyszło, bo dla mnie nie ma znaczenia czy wiertło zagłębi się na 1 mm czy na 5mm, ma się przewiercić na wylot przez tworzywo 0,5mm grubości. Tylko nie wiem jak zrobić taką "mapę" punktów na podstawie rysunku np jpg.


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: wiercenie cnc matrycy sitodruku - przejście koloru

#7

Post napisał: rdarek » 21 paź 2020, 00:17

therion pisze:
21 paź 2020, 00:01
Tampodruk też byłby w sumie ok jako idea, taka jakość wystarczy. Problem w tym że przedmiot który ma być tak obrabiany nie jest płaski, a podobny do półkuli :( gdybym miał siatkę punktów do wywiercenia nałożyłbym tylko odpowiednią głębokość wiercenia i by wyszło, bo dla mnie nie ma znaczenia czy wiertło zagłębi się na 1 mm czy na 5mm, ma się przewiercić na wylot przez tworzywo 0,5mm grubości. Tylko nie wiem jak zrobić taką "mapę" punktów na podstawie rysunku np jpg.
To nie działa tak jak sobie to wymyśliłeś. :) naprawdę poczytaj o rastrach rastrowaniu kolor managemencie itp.
Programy do wykonywania matryc drukarskich tak naprawdę wypluwają siatkę punktów w formie bitmapy także pomyśl jak taką bitmapę przekonwertować na dane poprawnie interpretowane przez twoją maszynę. A bitmapę mogę Ci przygotować tylko pamiętaj, że nadal będzie ona płaska. Po drodze będziesz miał jeszcze kilka już drobnych problemów :wink: :mrgreen:


Autor tematu
therion
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 54
Rejestracja: 10 sty 2018, 11:32

Re: wiercenie cnc matrycy sitodruku - przejście koloru

#8

Post napisał: therion » 21 paź 2020, 00:21

Bitmapę to ja mam, i sam umiem przygotować, raster stochastyczny to jest to o co mi chodzi wizualnie, ale właśnie problem z nieszczęsną konwersją:) ręcznie 1000 kropek zaznaczał nie będę:) Żaden program nie ma opcji "zrób durszlak" :P a w sumie o takie coś chodzi:)


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: wiercenie cnc matrycy sitodruku - przejście koloru

#9

Post napisał: rdarek » 21 paź 2020, 10:09

therion pisze:
21 paź 2020, 00:21
Bitmapę to ja mam, i sam umiem przygotować, raster stochastyczny to jest to o co mi chodzi wizualnie, ale właśnie problem z nieszczęsną konwersją:) ręcznie 1000 kropek zaznaczał nie będę:) Żaden program nie ma opcji "zrób durszlak" :P a w sumie o takie coś chodzi:)
Cóz jak pracuję w poligrafii od lat to do dnia dzisiejszego nie spotkałem procesora rastrującego który wypychał by dane w postaci wektorowej. W dodatku oby skończyło się na 1000 otworów stawiam na kilka zer więcej ;)


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 6108
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: wiercenie cnc matrycy sitodruku - przejście koloru

#10

Post napisał: oprawcafotografii » 21 paź 2020, 10:12

Można wygenerować bitmapę i zrobić tracing ;)
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”