Napisy w InkScape wyeksportowane do DXF

Awatar użytkownika

Autor tematu
Marooned
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 36
Rejestracja: 24 maja 2010, 00:20
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Napisy w InkScape wyeksportowane do DXF

#1

Post napisał: Marooned » 15 kwie 2013, 19:56

Uszanowanie

Wraz ze znajomym mamy w planach stworzyć coś w rodzaju planszy do gry. Napisałem skrypt, który wygenerował SVG. Wczytałem plik do InkScape, przerobiłem fonty na krzywe i wyeksportowałem do DXF. Wyszedł plik ~10MB, więc w sumie sporo. Na tyle sporo, że program od obsługi CNC kolegi (nie zapytałem jaki dokładnie) się wywala. To jeden problem.
(Testowo załadowałem ten plik do PikoCNC. Po paru minutach na bardzo szybkim komputerze otworzył i wygląda na to, że prawidłowo.)

Ale drugi problem, z którym zwrócił się do mnie znajomy, to kwestia sposobu przedstawienia napisów. Cytując:

"Czcionka składa się z dwóch linii, które tworzą pole litery, dodatkowo mój program rozbił każdą literę na dużo odcinków i się wysypał.
Sądzę, że gdyby zmienic czcionkę na taka, by litery były zwykłymi, pojedynczymi kresami będzie lepiej."

Nie miałem jeszcze okazji sam niczego frezować, więc moja wiedza opiera się na tym co poczytałem, ale chętnie posłucham jak powinno się projektować napisy by były zjadliwe dla frezarki.


Programista, zakurzony elektronik, młody pilot koptera i Bixlera, napalony na frezarkę CNC

Tagi:

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: pascalPL » 16 kwie 2013, 17:29

Powinny być złożone z Polylinii. Czyli nie z odcinków, tylko zamkniętych polilinii. Może po obróbce przez Inkscape odpalcie .dxf'a w jakimś AutoCADzie czy innym darmowym DraftSight. Zaznaczcie obiekty, _PEDIT i:

1. przekształćcie linie na polilinie
2. pozamykajcie polilinie.

Powinno pomóc. Generalnie kowersja w InkScape nie jest najszczęśliwsza.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Marooned
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 36
Rejestracja: 24 maja 2010, 00:20
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#3

Post napisał: Marooned » 16 kwie 2013, 17:47

Do dyspozycji mam tylko opcję "obiekt w ścieżkę". To generuje mi obrys liter.

A InkScape wybrałem tylko dlatego, że obsługuje format SVG co dało mi możliwość wygenerowania źródła skryptem (konkretnie w php). Ręczne rysowanie zajęło by 5x dłużej.

Dzięki za podpowiedzi. Zobaczymy, czy do czegoś uda się dojść.
Programista, zakurzony elektronik, młody pilot koptera i Bixlera, napalony na frezarkę CNC

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7854
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Napisy w InkScape wyeksportowane do DXF

#4

Post napisał: tuxcnc » 16 kwie 2013, 18:43

Marooned pisze:Ale drugi problem, z którym zwrócił się do mnie znajomy, to kwestia sposobu przedstawienia napisów. Cytując:

"Czcionka składa się z dwóch linii, które tworzą pole litery, dodatkowo mój program rozbił każdą literę na dużo odcinków i się wysypał.
Sądzę, że gdyby zmienic czcionkę na taka, by litery były zwykłymi, pojedynczymi kresami będzie lepiej."
Zwykle nazywa się to "fonty jednoliniowe" i zwykle jest za pieniądze.
Kilka darmowych czcionek znajdziesz w LibreCAD, można napis zapisać jako DXF i zaimportować do innego programu.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”