Strona 1 z 1
Darmowy program do tworzenia obudów
: 10 lut 2013, 13:39
autor: Komar91
Witam,
Mam zamiar zacząć wykonywać małe prace we własnym zakresie na frezarce CNC. Zanim jednak będę posiadaczem swojej pierwszej maszyny chciał bym się najpierw nauczyć obsługi jakiegoś programu. Moim głównym celem jest wykonywanie obudów do elektroniki, płyt czołowych, oraz prostej grawerki na tych obudowach. Głównie chodzi mi o wykonywanie podobnych rzeczy do tego
http://www.3d.bialystok.pl/galeria/view ... ria_id=112 tabliczek znamionowych
http://www.3d.bialystok.pl/galeria/view ... ria_id=140 oraz
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic589928.html
Jeżeli jest taka możliwość aby była dostępna do programu dobra dokumentacja techniczna najlepiej po polsku oraz opisy krok po kroku jak takie modele obudowy tworzyć
: 10 lut 2013, 17:23
autor: lajosz
Jeśli chodzi o plastikowe (zaznaczam, plastikowe) obudowy, to odradzam wykonywanie na maszynie CNC, no chyba, że jako prototypy, ale i wówczas, na szybko zrobisz tylko jedną stronę obudowy, czyli wewnętrzną, albo zewnętrzną.
No chyba, że masz maszynę pięcioosiową, ale to inna bajka i NA PEWNO droga jak cholera.
Najlepiej, (moim zdaniem) zamawiać gotowe obudowy.
Tak jest na pewno taniej i szybciej.
Mimo wszystko da się na maszynie CNC takie obudowy robić, ale jest to zupełnie nieopłacalne przy próbie robienia pełnego modelu 3D dość skomplikowane, pracochłonne i długotrwałe.
No ale dać się da.
Co do tabliczek znamionowych, to już spokojnie można to robić na CNC, ale nadal opłacalność jest dyskusyjna przy obróbce grawerowaniem.
Laser tudzież druk już bardziej się opłaca, a i lepiej (w przypadku elektroniki?) wygląda.
Natomiast płytki drukowane można wykonać (i wykonuje się) na CNC obróbką grawerowaniem, ale zaś do najszybszych sposobów to nie należy.
Generalnie, wszystko da się zrobić na CNC, pytanie tylko czy warto ?
W przypadku prototypów, jak najbardziej warto.
W przypadku (nazwijmy to) produkcji masowej, nie warto.
Jednak pytałeś o konkrety, więc moim zdaniem, do wszystkich w/w zastosowań jak ulał pasuje program o nazwie Artcam albo Aspire.
Do Artcama jest dokumentacja, opisy, tutoriale (pisane i na Youtube), po polsku.
Do Aspire jest tego mniej, ale jest, z tym że raczej nie po polsku.
Aspire jest tańszy od Artcama, a przy okazji (moim zdaniem) znacznie szybszy.
Artcam jest natomiast bardziej znany/popularny (stąd więcej tutoriali i innych takich), społecznośc większa i w ogóle jest generalnie bardziej popularny.
Różnią się nieznacznie pod względem możliwości, czyli w jednym jest coś czego nie ma w drugim i na odwrót, ale w zasadzie są to prawie identyczne programy.
Oczywiście istnieją jeszcze darmowe programy tego typu lub podobne, ale praca z nimi jest taka jak z darmowymi programami, czyli nie zachwyca.
No to na początek tyle.
Pozdrawiam.
: 10 lut 2013, 18:02
autor: Komar91
Może się trochę źle wysłowiłem. Wiadomo że całych obudów bym nie robił. Kupował bym gotowe pudełeczko i frezował tylko otwory pod np. przyciski, LCD itp. Ale dziękuję za odpowiedź na pewno poszukam dalej
: 10 lut 2013, 18:22
autor: lajosz
Skoro tak, to ja bym się zastanowił, czy CNC jest mi w ogóle potrzebne ?
Przy powtarzalności dużej ilości sztuk, wystarczy zrobić szablon (szablony) dla ręcznej frezarki górnowrzecionowej + wiercenie i po sprawie.
Nie dość, ze znacznie szybciej niż na CNC, to na pewno taniej, a dokładność taka sama.
Resztą (płytki + płyty czołowe) zamówić gdzieś, całość połączyć, ewentualnie oprogramować, skręcić do kupy, spakować i wysyłać do klienta.
Oczywiście CNC, to fajna sprawa i zapewne tak czy siak by się przydało, ale używanie tego do rzeczy o których piszesz (i to w niejednostkowej produkcji) , jest mocno dyskusyjne.
Co innego produkcja nietypowa, czyli po kilka sztuk jakiegoś elementu i co chwila zmiana koncepcji, pomysłu, designu, lub w ogóle produktu.
Wtedy CNC będzie (moim zdaniem) bardzo przydatne.
: 10 lut 2013, 21:59
autor: adam Fx
do takiej zabawy można korzystać z autoCAD i corel lub darmowy freeCAD i DXF zamieniać w programach dostępnych czy to z linux CNC czy z mach3 ogólnie dość prosta sprawa
: 14 lut 2013, 13:53
autor: Komar91
A powiedzmy coś takiego?
http://oferia.pl/zlecenie/item426891-zl ... lexi-i-abs
W którym programie definiuję się głębokość frezowania? czy jak zaprojektuje otwory dajmy na to w autocadzie to dopiero w Mach3 definiuję się jak głęboko ma się frezować?
: 14 lut 2013, 15:28
autor: Komar91
Z racji tego że jestem studentem AiR na PP to się zastanawiam czy nie iść na 1-2 miesięczny staż podczas wakacji na obrabiarkę CNC co o tym myślicie. głównie chyba na początek to do postania przy maszynie
: 14 lut 2013, 20:22
autor: Jaszuk88
Poczytaj o PikoCam a szukaj w dziale PikoCnc
: 15 lut 2013, 09:12
autor: Komar91
Chęci mam tylko czy znajdę taki zakład w Poznaniu który by mnie przyjął na taki staż/praktyki. Czyli wracając do mojego problemu to muszę się nauczyć w sumie rysunku technicznego + np. AutoCad + Mach3/PikoCNC lub np. Artcama. Dzięki wszystkim za pomoc przejrzę na pewno forum i poczytam o tych programach co są tu opisane