witox4 pisze:Nie pracowałem nigdy w CAD da się utowrzyć pole robocze o wielkości formatki i tam opcją wstaw upychać detale?
Oczywiście.
Jednak w CAD-zie nie ma czegoś takiego jak pole robocze.
Przestrzeń jest teoretycznie nieograniczona.
Jest możliwość zrobienia tego przynajmniej na dwa sposoby.
Odpalasz CAD-a (opis na przykładzie AutoCada 2007) i przeciągasz myszą pliki DXF na przestrzeń roboczą albo z menu "Wstaw" wybierasz pozycję "Blok".
Następnie definiujesz (jeśli chcesz) nową skalę tego DXF-a, jego pozycję i kąt.
Właśnie zaimportowałeś DXF-a, ale jest to (jak pisałem) blok.
Żeby wygodnie manipulować rysunkiem, należy ten blok rozgrupować, czyli z menu "Zmiana" wybierasz pozycję "Rozbij".
Teraz AutoCAD będzie traktował tego zaimportowanego DXF-a jak rysunek który byłby stworzony od podstaw zaraz po odpaleniu Autocada, czyli nie będzie to już blok, a geometria, czyli linie, polilinie, łuki, okręgi, splajny, eplipsy itd. itp. które można dowolnie edytować.
---------------------------------------
Tu mała (ale ważna) uwaga:
Jeśli rysunek ten (blok) składał się ze splajnów, to manipulacja splajnami w AutoCAD-zie nie należy do najlepszych, a poza tym, niektóre CAM-y nie przyjmują splajnów jako geometrii do wykonania.
Niestety (póki co, a już tyle czasu upłynęło) AutoCAD nie posiada możliwości zamiany splajnów na polilinie lub linie i łuki.
------------------------------------------
Zakładając jednak, że nie są to splajny, a polilinie, linie itd.
Możesz sobie je dowolnie obracać, skalować, zmieniać na różne sposoby, dorysować, coś lub wykasować, zmieniać położenie (czyli to o co Ci chodzi), umieszczać (jeśli trzeba) na warstwach, z powrotem (jeśli trzeba) powiązać w bloki, a na końcu to wszystko zapisać jako jeden DXF.
Jednak w ten sposób zapisany DXF, będzie miał wymiar wszystkich obiektów razem wziętych, czyli tak jakbyś je wszystkie otoczył niewidzialną ramką.
Tobie jednak zależy na konkretnym umiejscowieniu obiektów na zwymiarowanej formatce.
W takim wypadku po prostu tworzysz kwadrat o żądanych wymiarach i umieszczasz w nim obiekty (właśnie te DXF-y).
Teraz po zapisie do jednego DXF-a będzie miał on wymiar tej formatki w której oczywiście będą inne obiekty, a więc dokładnie to, o co Ci chodzi.
Jeśli natomiast Twój CAM ma możliwość pracy ze splajnami, to (moim zdaniem) o wiele szybciej i wygodniej będzie (takie rzeczy o których piszesz) zrobić w Corleu Draw.
No i na koniec jeszcze.
W AutoCAD-ze nie uświadczysz nestingu (chyba że jakiś plugin) , ale przypomnę, że nesting służy do optymalnego układania elementów na formtakach, a nie takiego jak chcesz.