Dobry CAD za darmo


Autor tematu
gregers
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 14 sty 2009, 10:59
Lokalizacja: Warszawa

Dobry CAD za darmo

#1

Post napisał: gregers » 16 gru 2012, 22:56

Ponieważ często widzę pytania o darmowy CAD, który nadawałby się do CNC, poczułem wewnętrzną potrzebę ujawnienia SolveSpace.
Mieści się toto na solvespace.com , jest parametrycznym 3D CAD chodzącym pod Windows i WINE, eksportującym dxf (2d, 3d), stl, step, svg, jpeg, pdf, eps, obj.
Zajmuje całe 1MB nie potrzebuje instalacji, jest za darmo i o dziwo działa! :shock:
Ja jestem pod wrażeniem - importuję z niego do MeshCam i naprzód...
Trzeba tylko wyłączyć warstwy z wymiarami itp.

Pozdrawiam
Gregers



Tagi:

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#2

Post napisał: Alvar4 » 24 gru 2012, 16:57

Solvespace nie testowałem ale bardzo mi podpowiedziałeś z tym Meshcam-em. Fajny program, w kilka chwil można przygotować gotowy g-code i dalej jazda na maszynę. Dzięki.
Z darmowych cad-ów jest też Nanocad. Nie testowałem go jeszcze ale mój kolega bardzo go sobie chwalił.
Obrazek

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#3

Post napisał: cosimo » 22 lip 2013, 11:33

Ponieważ często widzę pytania o darmowy CAD, który nadawałby się do CNC, poczułem wewnętrzną potrzebę ujawnienia SolveSpace.
Również poczułem taką potrzebę. Wczoraj szukałem jakiegoś parametrycznego CAD-a - alternatywy dla FreeCad-a przy którym można najwyżej osiwieć z powodu jego niestabilności i chimeryczności. Trafiłem na SolveSpace – i cóż rzec, program jest genialny! Na dodatek pięknie zapisuje dxf-y i stl czego FreeCad nie robi (pięknie pod kątem współpracy z piko). Wrażenie robi też rozmiar pliku exe 1MB !!!

A FreeCad jest już free - poleciał do kosza.

SolveSpace

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#4

Post napisał: markcomp77 » 23 lip 2013, 09:45

gregers pisze:SolveSpace
bardzo fajna aplikacja -- dzięki za informację :)
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


rafal_N
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 lip 2013, 15:30
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: rafal_N » 30 lip 2013, 15:33

Witam,
Ten chyba nie jest za darmo www.zw3dlite.pl ale wygląda spoko.


Tomek11
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 140
Rejestracja: 30 lip 2013, 15:13
Lokalizacja: Dolny Śląsk

#6

Post napisał: Tomek11 » 30 lip 2013, 15:38

Czy SolveSpace jest dużo prostszy niż NanoCad ?
Tomek


picas
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 05 sie 2013, 17:47
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: picas » 05 sie 2013, 18:18

Zaletą tego programu jest wersja bez instalki i 1mb wielkosc

Awatar użytkownika

pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: pascalPL » 07 sie 2013, 14:59

Tomek11 pisze:Czy SolveSpace jest dużo prostszy niż NanoCad
Tak jest prostszy, ale nie w obsłudze :). Oczywiście to moja subiektywna opinia.
W nanocadzie w 2d narysuje mniej więcej wszystko co chce.. odpaliłem SolveSpace i ... na razie cofnąłem się do tutoriala http://solvespace.com/bracket.pl.

Szkoda, że nie importuje .dxf'ów czy STL tylko otwiera swój wew. format.

Tak czy siak super program :)


cube000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 18 gru 2010, 00:31
Lokalizacja: okolice wwa

#9

Post napisał: cube000 » 03 gru 2013, 00:06

Trochę odgrzeję kotleta. Dziś chciałem sprawdzić ten program i od razu po pobraniu Comodo wrzucał go do kwarantanny. Virustotal też wskazuje kilka uwag: https://www.virustotal.com/pl/file/b919 ... 386025228/
Nie mówię że jest szkodliwy, ale może warto zwrócić uwagę jeśli ktoś pobierze.


philut
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 19 lut 2012, 15:25
Lokalizacja: Gdynia

#10

Post napisał: philut » 14 lut 2014, 01:57

Podoba mi się temat CAD za darmo. Samemu w ostatnim czasie szukam odpowiedniego programu dla mnie, w którym czułbym się dobrze i swobodnie. Brakuje mi na tym forum tematu, w którym każdy użytkownik dopiszę jakąś nazwę programu CAD, CAM, CAD/CAM, abyśmy mogli stworzyć listę ciekawych propozycji, oraz krótki komentarz. Miałem już do czynienia z różnymi programami, więc może zacznę:

SketchUp - chyba wszyscy znają, prosty program, intuicyjny jak Paint, który umożliwia rysowanie w 3D. Doskonały do szybkiego szkicowania. Próbowałem zainstalować dodatki/skrypty, które mają możliwości generowania ścieżki G-code (na Youtube istnieją filmiki), ale mi się nie udało. Może jest ktoś, kto mógłby pomóc/ rozwinąć temat?

Inkscape - razem z dodatkiem Gcodetools tworzy doskonałe narzędzie do przygotowania ścieżek do grawerowania. Umożliwia tworzenie tekstu i grafik; konwertowanie plików typu .bmp, .jpg, .gif, .dxf i innych do g-code to żaden problem. Ciekawy tutorial pod tym linkiem:
http://soki-cnc.blogspot.com/2013/02/cn ... part1.html

Eagle - razem z dodatkiem gcode_02 tworzy praktyczne narzędzie do tworzenia schematów elektrycznych -> pytek PCB -> gotowego g-codu do grawerowania, wiercenia oraz frezowania/wycinania płytek. Praktyczny tutorial również pod następującym linkiem:
http://soki-cnc.blogspot.com/2012/12/cn ... ode-z.html
Istnieją też inne dodatki, które służą do tworzenia g-codu.

b2g - (bmp to gcode) ciekawy program do tworzenia g-codu pod płaskorzeźby (np. w drewnie). Proste i szybkie przekształcanie pliku graficznego .bmp.

gsimple - próbowałem zrobić parę prostych elementów, ale nie przypadł mi do gustu. Fajnie jedynie robił duże otwory. Na oficjalnej stronie znajdują się tutoriale, może dla niektórych użytkowników być praktyczne - dla mnie nie.

OpenSCAM - program do wirtualnego przebiegu frezowania - umożliwia podgląd wygenerowanych przez nas g-codów, przewijanie, cofanie, zatrzymywanie, przyspieszanie, kontrola pozycji narzędzia, czas frezowania. Dla mnie SUPER! Doskonale nadaje się do wykrywania błędów. Mam go na swoim laptopie, mogę wszędzie generować g-cody i od razu wygodnie podglądać efekt kodu, gdziekolwiek jestem. Polecam!

FreeCad - rysowanie CAD, 2D i 3D. Dopiero się go uczę, ale razem z HeeksCNC umożliwia projektowanie elementów 2.5D oraz 3D, a następnie można generować ścieżkę do frezowania (g-code). Na youtube kolega z forum zrobił ciekawy filmik demonstracyjny. Polecam.

Mam nadzieję, że komuś jeszcze się przyda ten temat. Istnieje naprawdę multum różnych praktycznych programów. Bardzo bym chciał, żeby ktoś się wypowiedział na temat Blender - na soki-cnc.blogspot.pl jest niby jakiś tutorial, ale nie udało mi się odtworzyć kroków tam opisanych. Czy ktoś na tym forum z tego korzysta? No i jeszcze świetne by było gdyby istniał jakiś dobrze działąjący dodatek do SketchUp, który generuje g-cody. Jest taki, czy filmiki na youtube kłamią?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”