Komputer do projektowania 3D

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#21

Post napisał: Zienek » 10 gru 2012, 07:58

Dla mnie dwa monitory to "must have".
Otóż, jeden do programu 3D (lub IDE do programowania), drugi na dokumentację, youtuba i CNC.info.pl ;)



Tagi:

Awatar użytkownika

freakolot
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 67
Rejestracja: 20 lip 2009, 14:37
Lokalizacja: mazowieckie

#22

Post napisał: freakolot » 10 gru 2012, 13:11

Ja gdybym miał składać kompa teraz, nie tylko do CAD'a ale też do grafiki 3d "nietechnicznej"
to właśnie płyta główna byłaby najważniejsza :) Najchętniej evga sr2 - możliwości rozbudowy spore a oceny wydajności i stabilności tez bardzo dobre.
Nie wiem jak jest w Solidach, Inventorach i innych takich z korzystaniem z dobrodziejstw typu SLI, ale jeśli tak to tym bardziej warto :)
I co dwa procki to nie jeden :)

Tylko może być problem ze zmieszczeniem się w budżecie.... :P

F.


Dagome
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 10 lis 2011, 16:03
Lokalizacja: Jeżograd

#23

Post napisał: Dagome » 10 gru 2012, 17:14

Płyta serwerowa, bez sensu.
Mianowicie Cady są jednowątkowe nie licząc renderingu czy bodajże modułów MES. Tak więc teoretycznie procek jednordzeniowy wystarczy byle miał jak najmocniejszy wątek, czyli w praktyce Intel Core i5 najlepiej z literką K. Niestety AMD niema żadnych interesujących procesorów.
Droższe płyty główne(tak ~400zł) obsługują SLI czyli dwie karty nVidii, ciekawa opcja rozbudowy co nie :wink: , żeby połączyć dwa Radeony wystarczy wydać stówkę mniej a i karty można łączyć bardziej elastycznie. We wakacje ma być premiera nowych procków Intela, niestety będą miały inną podstawkę (socket) więc jak można poczekać aż zdejmą podatek od nowości to będzie ciekawe co zaprezentują nowe procki.
Ram, jak na mój gust 4GB to minimum socjalne zwłaszcza jak ktoś oprócz CADa ma włączoną przeglądarkę na drugim monitorze :razz: Ram jest tani więc 2x4GB powinno być opcją minimum.
Opcją ekstremalną jest budowa stacji roboczej na socketcie LGA2011. Zestaw procek + płyta główna to minimum 2k zł. Na tą podstawkę procki to aż 8/16 rdzeniowe/wątkowe i7 czy Xeony, lecz najtańszy (ponad 1k zł a nie 2k zł :twisted: ) procek jest wykastrowany do czterech rdzeni(nam to zwisa) lecz bez literki K(to już źle :evil: ), żre więcej prądu :cry: . Lecz nie sam procek jest wart wydania tego pół tysiąca więcej ale płyta główna. Płyty mają aż osiem banków na ram(te najtańsze tylko cztery ale nie po to wydaje się taką kasę) i możliwość podpięcia trzech a nawet czterech kart graficznych :cool: . No i w przyszłości łatwiej będzie wymienic procesor na mocniejszy z literką K + chłodzenie wodne i stary komp rozwija skrzydła :mrgreen: .
Benjamin Franklin pisze:Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.
Terry Pratchett pisze:Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.

Awatar użytkownika

freakolot
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 67
Rejestracja: 20 lip 2009, 14:37
Lokalizacja: mazowieckie

#24

Post napisał: freakolot » 10 gru 2012, 17:35

Ale SR-2 nie jest płytą stricte serwerową - głównie z powodu ilości PCI-E x16 których w zwykłych serwerowych jest szt. 1..

Ale jak pisałem, ze gdybym dla siebie - gdzie liczba wątków jest dosyć istotna :)
Swoją drogą (bo z tego co pamiętam to gdzieś się w Inventorze ustawiało liczbe rdzeni/wątków do wykorzystania) jeśli CAD'owe programy są jednowątkowe..to jest to troche "w tyle" :)
Podobnie z SLI - co z tego że łatwo połączyć dwa Radeony jak renderować się na nich nie da.
To co renderuje na GPU korzysta z CUDA a OpenCL z AMD ciągle tylko "usiłuje dogonić"...

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#25

Post napisał: clubber84 » 10 gru 2012, 20:53

I w tym momencie można spytać się autora, czy potrzebuje tak mocnej maszyny, jaką tu niektórzy koledzy proponują. Bo jeśli już teraz będzie miał do czynienia z renderingiem i modułami MES (chociaż na studiach jeszcze to nie jest normą) to OK, ale jeśli potrzebny autorowi tylko komputer do dłubania w CAD'ie, CAM'ie itp. to dwurdzeniowiec z odpowiednią kartą graficzną i 4GB RAM'u wystarczy (pomijam już te 2 monitory).

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

freakolot
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 6
Posty: 67
Rejestracja: 20 lip 2009, 14:37
Lokalizacja: mazowieckie

#26

Post napisał: freakolot » 10 gru 2012, 21:25

I właśnie tutaj jest przysłowiowy pies pogrzebany :) bo nawet znając mniej więcej zapotrzebowanie, to ciągle dobór sprzętu jest mocno subiektywny :)


jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#27

Post napisał: jarekk » 12 gru 2012, 22:35

Inf-el pisze:
jarekk pisze: Ja oprócz 3D robię również projekty PCB - wtedy dwa duże monitory( i lepiej takie same) to konieczność.
Jak wykorzystujesz drugi monitor do PCB, do schematu ?

Ja w pracy też mam dwa i to różne.
Na jednym kod źródłowy a na drugim uruchomiony testowany program (w rozdzielczości jak u przeciętnego klienta) albo materiały pomocnicze (np. szablon programu, ostateczny wygląd wydruku, pola tabeli itp.)
Ja ma wogóle jeden podłączony jeden na karcie USB, bo wtedy mi również działa ekran laptopa

Jak projektuje PCB to mam na jednym schemat, na drugim płytkę.
Siedze teraz w projekcie który ma 3 procki - mam wyprowdzone 3 konsole na jednym monitorze i środowisko projektowe ( Crossoworks ) na drugim , Skype/mail na trzecim ;-)

Tak samo z MSVC - środowisko na jednym, efekty działania na drugim.

Jak pracuję z Allibre - to na drugim są materiały pomocnicze.

Generalnie - polecam taką konfigurację


bam
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 29 kwie 2007, 19:21
Lokalizacja: lubelskie

#28

Post napisał: bam » 18 gru 2012, 21:25

Witam

Podepnę się pod temat, a jaki polecacie monitor do cada?
Coś sprawdzonego ok 23''

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#29

Post napisał: clubber84 » 19 gru 2012, 16:53

Jaki monitor do CAD'a?
No może być i najzwyklejszy, panoramiczny 19-24", najważniejsze aby miał matrycę matową, oczy się nie męczą od ciągłego rozróżniania odbijającego się otoczenia z wyświetlanym obrazem.



W


einstein
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 595
Rejestracja: 08 sty 2009, 11:53
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

#30

Post napisał: einstein » 19 gru 2012, 19:21

Dzięki sugestii kolegi "freakolot" nabyłem kompa xw4600 z 4gb ramu (845zł). Dorzuciłem do tego jedynie dysk 128GB samsunga 830 (450zł) i win7 prof (245zł). Tylko nie mam czasu postawić systemu.

Co do monitorów, to pracuję na 2 iiyamach E2207WS i jestem z nich bardzo zadowolony.
Jednego z nich kupiłem chyba ze 200zl taniej bo miał mieć 1 uszkodzony pixel. Mimo dokładnego testowania, nie udało mi się znaleźć tego uszkodzonego pixela, może naprawił się w transporcie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”