cad/cam, przygotowanie na studia


Autor tematu
ja.suomi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 gru 2012, 16:28
Lokalizacja: daleko

cad/cam, przygotowanie na studia

#1

Post napisał: ja.suomi » 01 gru 2012, 16:39

Witam! Myślę o studiach budowa maszyn , komputerowe wspomaganie projektowania.
Chciałbym zatem się sprawdzić zanim pójdę na studia. Wg. mojego myślenia, to właśnie systemy cad/cam są do projektowania części maszyn i całych maszyn. Czy dobrze myślę? Jeżeli tak, to co powinienem wiedzieć o maszynach, jakie książki, programy kupić, a w końcu, jaki program cad/cam kupić do 1000 złotych, żeby poćwiczyć (oczywiście rozumiem, że 1000 złotych na stałe, a nie na rok , czy na ile?).

Druga sprawa. Mój komputer to 5letni złom, ledwo gram na nim w gry 2009. Był złożony raczej do prac biurowych, do internetu itp. Jaki powinienem sobie kupić, raczej laptop (bo na studia bym z nim jeździł), do tego typu programów. I w ogóle ogólnie do studiów mechaniki i budowy maszyn.???

Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję i pozdrawiam!



Tagi:


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#2

Post napisał: peritus » 01 gru 2012, 19:51

Zacznij od przyswojenia tego(to podstawa i warunek!):
http://www.220.xaa.pl/esuna.pl/plik/rysunek.pdf

http://pl.scribd.com/doc/64663495/Igor- ... ji-ZADANIA

http://pl.scribd.com/doc/77126850/Wybra ... jektowania
i inne tego typu.
Programy do rysowania/projektowania zastępują kartkę, ołówek, przybory do rysowania...ale nie zastępują WIEDZY!
Do tego celu jw. Twój komputer jest wystarczająco dobry, a potem zobaczysz sam co potrzeba :razz:


Autor tematu
ja.suomi
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 01 gru 2012, 16:28
Lokalizacja: daleko

#3

Post napisał: ja.suomi » 02 gru 2012, 08:10

peritus pisze:
Programy do rysowania/projektowania zastępują kartkę, ołówek, przybory do rysowania...ale nie zastępują WIEDZY!
:razz:[/quote

Dzięki serdeczne za odpowiedź. Zacznę działać z tymi linkami. Właśnie dlatego pytałem się, co muszę wiedzieć o maszynach. mam takie książki do technikum, czy to wystarczy?:

podstawy technologii maszyn, maszynoznawstwo, podstawy elektrotechniki i elektroniki, podstawy eksploatacji masszyn i urządzeń, rysunek techniczny dla mechaników

Co skreślić , co dodać? Czy wystarczy poziom technikum? Tylko proszę uwzględnić te pozycje, ktore są niezbędne, bo nie chodzi o to, żeby umieć już przed studiami, tylko, żeby się sprawdzić. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdraswiam!


PS. co do linków. książkę rysunek techniczny mam, zostaje projektowanie.

Awatar użytkownika

marchru
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 647
Rejestracja: 22 paź 2008, 15:09
Lokalizacja: Dolina Lotnicza

#4

Post napisał: marchru » 02 gru 2012, 15:10

Studia to na początku fizyka i matematyka. Jak to zaliczysz to zacznie się wytrzymałość i mechanika.
Klikanie w programach cad/cam zostanie tylko dla nielicznych
"Technologia rozwiązuje problemy, nie politycy"


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1253
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#5

Post napisał: Majster70 » 03 gru 2012, 09:03

marchru pisze:klikanie w programach cad/cam zostanie tylko dla nielicznych
Pesymista :wink:
Ale niestety, na początku będziesz miał teorię i przedmioty ogólne. Jeżeli chodzi o wybór programu do wspomagania projektowania (CAD) - większość producentów oferuje specjalne wersje dla studentów, zubożone o pewne funkcjonalności, zorientuj się, nie jestem na bieżąco. Warto wybrać/pomyśleć o :
a) takiego Cad-a jakiego wymaga rynek pracy - tam (i wtedy :mrgreen: ) gdzie będziesz chciał pracować
b) parametryczny Cad 3D.
c) czy potrzebna ci będzie znajomość pracy na powierzchniach - tzn czy przewidujesz, że będziesz projektował jakieś dziwne kształty z pogranicza pracy inżyniera i artysty. Np jakieś czajniki czy inne AGD lub np coś w samochodówce z nadwozia/kokpitu. Tu trzeba trochę pracować na czuja, bo na ogół co ma być "ładne" :wink: . Mało programów ma dobre moduły do powierzchni. W typowej mechanice powierzchnie w zasadzie nie są potrzebne, wystarczą bryły.
O ile o wymogu parametryczności Cada można dyskutować, to uczenie się płaskiego Cada (2D) to przeżytek, chyba, że jako coś pomocniczego.
Z tym wyborem, nie ma czym się zbytnio martwić, to trochę tak jak z nauką jazdy samochodem. Jak porządnie nauczysz się jeździć na jednym, przesiadka na inny jest łatwiejsza.
To tyle.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”