Co trzeba skończyć żeby być programistą cnc


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#131

Post napisał: mdg » 10 gru 2009, 10:14

Byłem programistą w pewnej narzędziowni. Mieliśmy 6 frezarek CNC, na które generowaliśmy (ja + 2 kolegów programistów) więcej programów tygodniowo niż FRENCHDOG napisał przez całe życie. Niektóre z nich miały nawet po pół miliona bloków (generowane przez CAD). Te programy wysyłaliśmy siecią bezpośrednio do maszyn. Operatorzy przed ustawieniem przedmiotu czasem wołali nas i przedstawiali sugestie dotyczące ustawienia, czy rozpoczęcia obróbki, ale zazwyczaj sami sobie poprawiali w programie. Programy musiały być bezbłędne, ponieważ przedmiot jest tylko jeden. Jeżeli nie okazywalibyśmy sobie szacunku, to siedzielibyśmy w robocie po 16 godzin, ze względu na gówniane niuanse, których operator by się dopatrzył.
Teraz pracuję w firmie produkcyjnej jako programista. Mam 10 tokarek CNC piszę programy na serie detali, a szacunek do "małpek" mam taki sam jaki miałem do operatorów w narzędziowni. Dlatego nikt nie wytyka mnie palcami, że zrobiłem błąd w programie. Prócz tego prowadzę projekty i robię kupę innych rzeczy. Czy chciałbym zostać czasem "małpką"? Próbowałem, ale operatorzy uważali to za ansę, taką jaką służba ma do władcy, gdy ten sam się schyli, by wyczyścić sobie buta. Uwierzcie, to jest budujące.

do frenchdog,
Więcej szacunku do ludzi. Bo to oni pracują na Ciebie. Sprawdź, czy te "małpki" spotykając Cie na ulicy odwracają głowę w drugą stronę udając, że cię nie widzą. Może będziesz miał to gdzieś, ale kiedyś twoje dziecko przyjdzie ze szkoły i powie: "Tata, a Marcin powiedział, że jego tata powiedział, że z ciebie to niezły ch..". :oops:


Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC

Tagi:


pprzemo88
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 26 paź 2009, 15:07
Lokalizacja: POZNAN

#132

Post napisał: pprzemo88 » 10 gru 2009, 11:12

Jeżeli nie okazywalibyśmy sobie szacunku, to siedzielibyśmy w robocie po 16 godzin, ze względu na gówniane niuanse, których operator by się dopatrzył.
frenchdog nauczy sie szacunku jak trafi na ustawiacza lub małpke ktora sprowadzi go do pionu jak w powyzszym przykladzie albo jak sie trafi małpka ktora jest obyta w CNC i obrobce i niunsach....
to taki programista/technolog dlugo nie popracuje :mrgreen:

frenchdog jestes napewno mlodym kotem po studiach ktory zlapal prace programisty i uwaza ze jest BOGIEM ale pamietaj ze programista jest w jakis sposob uzalezniony od malpki.
Nie bedziesz jej szanowal to zrobi ci ta malpka takiego psikusa ze bedziesz skonczony w tym zawodzie...a czy mozna to zrobic to juz sie dowiesz jak nabierzesz doswiadczenia i oglady.[/quote]
sinumeric 840D/810/802/NUMS/HH-4290/Fanuc O-T /tokarka uniwersalna
tokarz CNC
"Poznań - miasto z piekła rodem.."
-Jestem chamem i mi z tym dobrze-


tomken
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 157
Rejestracja: 02 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: gniezno

#133

Post napisał: tomken » 10 gru 2009, 19:50

pracuję w zawodzie parę lat i do kolegi francuskiego pieska trochę mi brakuje, przeżyłem już tuzin takich wysoce mniemających o sobie technologów, a każdego udało się sprowadzić do parteru w ciągu tygodnia, bez złośliwości tylko i wyłącznie włoską robotą, czyli pełną precyzją ruchów :mrgreen: pamiętaj francuski, ich było już dwunastu, małpek całe stadko, wylatywali jeden po drugim, dziś to małpki robią co trzeba bo nie były dupami, a francuskie pieski leżą u pani na kolanach, czytaj na zbitym pysku


wpwaldek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 43
Rejestracja: 26 wrz 2008, 12:25
Lokalizacja: Wrocław

#134

Post napisał: wpwaldek » 11 gru 2009, 15:54

Oj joj joj ... ale na niego siedliście , dajcie już spokój. W sumie, to chyba nawet był jego pierwszy post.....

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#135

Post napisał: CNCRob » 11 gru 2009, 21:47

wpwaldek pisze:jego pierwszy post.....
i pewnie ostatni :)
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


frenchdog
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2009, 01:37
Lokalizacja: Polska

#136

Post napisał: frenchdog » 14 gru 2009, 21:20

No, bardzo się ubawiłem czytając wasze posty. A dlaczego ?. Bo zupełnie nie zrozumieliście część odnośnie małpek (Czyżby jakieś kompleksy ;) ). Panowie małpki to osoby ,które nie mają żadnej wiedzy z zakresu obsługi maszyny ,czy nawet nanoszenia korekt, tego się od nich nie wymaga. I nie jest tak ,że ich się nie szanuję ,izoluje od nich ,śmieje ,wytyka palcami itd... bo nie jest to prawda. Chodzi o to ,że pisząc programy a ustawiacz ustawiając maszynę zakłada się ,by maszyna była tak przygotowana ,że tylko zielony i jazda. Czyli by przysłowiowa małpa była w stanie maszynę obsłużyć. Ot co. To była taka przenośnia. No cóż ,ale jak widać nie każdy "programista" to zrozumiał. To na razie, idę poleżeć na kolankach swojej Pani. Au revoir !


mdg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 700
Rejestracja: 16 gru 2008, 09:16
Lokalizacja: Dzierżoniów

#137

Post napisał: mdg » 15 gru 2009, 13:14

Nie wiedzieć czemu, mimo tego twojego "usprawiedliwienia" większy szacunek mam do "małpek" niż do ciebie. No cóż, może to dlatego, że "wychowałem" kilka takich małpek i stały się dobrymi operatorami znającymi możliwości maszyn lepiej niż niejeden "programista" albo "frenchdog". :razz:
Pozdrawiam

Grzesiek
Samozwańczy programista CNC

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#138

Post napisał: CNCRob » 15 gru 2009, 16:58

hehe mi nie podoba się samo określenie jakie stosujesz na tych ludzi, ode mnie byś dostał po ryju, gdybym był "małpką" w twojej firmie i byś mnie tak nazwał.
Pozdrawiam
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


frenchdog
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2009, 01:37
Lokalizacja: Polska

#139

Post napisał: frenchdog » 15 gru 2009, 17:04

mdg. nie dziwie się ,że szanujesz swoją pracę. Wychowałeś sobie małpkę i stał się z niej operator a może i dobry programista to jestem w stanie zrozumieć, ale nie jestem w stanie zrozumieć na jakiej podstawie oceniasz moje kwalifikację.

[ Dodano: 2009-12-15, 17:06 ]
Draco , trochę dystansu. patrz na mojego nica :)


Brus86
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 02 gru 2009, 11:50
Lokalizacja: Brusy
Kontakt:

#140

Post napisał: Brus86 » 15 gru 2009, 21:02

Witam wszystkich. ja uważam że aby zostać dobrym programista trzeba wpierw trochę pobawić się w operatora,ustawiacza to najlepsza droga samodoskonalenia. Sama teoria nie poparta odrobina doświadczenia nic Ci nie da. trzeba wpierw poznać co się z czym ma. pisze programy już jakieś 5 lat na centrum frezerskie fadal, tokarki cnc okuma i wycinarki plazmowe hyper 130 a dyplom dopiero w nowym roku zdobędę. pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”