Co trzeba skończyć żeby być programistą cnc


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#161

Post napisał: jasiu... » 20 gru 2009, 12:37

frenchdog pisze: 1. Programikiem się nie podzielę z wami
A ja kiedyś, żeby się pochwalić wrzuciłem tutaj kiedyś swojego grawera. Program działał kilkanaście lat temu i opierał się na przetworzeniu na G-kody pliku HPGL (PLT). Oczywiście robiłeś rysunek (np. w Autocad 10), eksportowałeś do go HPGL, wczytywałeś do programika, określałeś parametry obróbki (w tym i położenie i wielkość rysunku). Później króciótka symulacja i na maszynę. Trochę rzeczy programik zrobił. Wówczas był to jeden z pierwszych tego typu programów, pisany w starym turbopascalu.
frenchdog pisze:bo i z jakiej racji.
Jeden na forum chce mieć kolegów, przyjaciół, chce im pomagać, chce czuć się potrzebny. Inny chce się wymądrzać, pokazując jaki to z niego geniusz, bo takie właśnie pokazanie go dowartościowuje. Racja jest jedna - wszystko zależy od tego, co chcesz wnieść do tego forum. Chcesz na miarę swoich możliwości pomagać, czy chcesz by ci tutaj wybudowano za darmo tron. Sam sobie odpowiedz, o co ci chodzi.
frenchdog pisze: 3. Drogi Jasiu zamiast korzystać z "darmowych" edytorów może sam sobie taki napisz, bo obecnie dzieci w przedszkolu takie robią a ty korzystasz wciąż z cudzej pracy.
Ja taki edytorek kiedyś w Turbo Vision napisałem i w tamtych czasach ten edytorek się sprawdzał. Automatycznie robił nagłówek. Miał podświetlenie i pewną kontrolę składni (choćby kontrolował, czy po M8 jest M9, ale naprawdę nie tylko). Gdzieś mi zginął, bo nie ma sensu dalej używać czegoś, co można łatwo innym lepszym zastąpić. Bo jak już zacząłem ConTEXT - a używać, to się na tyle przyzwyczaiłem, że naprawdę nie było sensu dalej swojego rozwijać.



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#162

Post napisał: WZÓR » 20 gru 2009, 17:29

frenchdog pisze:...WZÓR. Notatnik choć archaiczna to jednak fajna sprawa, bo panujesz nad kodem w 100%. Przy produkcji seryjnej każda sekunda a nawet pół jest na wagę złota. Czasami zdarzało nam się modyfikować oryginalne cykle maszynowe maszyny by urwać jeszcze z pół sekundy....
Witam
Jak mam chęć napisać jakiś prosty program (w domu) to korzystam z notatnika.
Po sprawdzeniu za pomocą pendriva wprowadzam go do pamięci układu sterowania maszyny ... i gotowe.
Stojąc przy maszynie programy (mniej skomplikowane oczywiście :mrgreen: ) piszę w trybie MDI i po wprowadzeniu nazwy programu w formacie Onnnnn (litera,,O'' , a za nią do 5 cyfr) program zostaje dodany do listy programów.
Schody zaczynają się dla mnie przy projektowaniu 3D i tu bez pomocy CAD/CAM-a nie wyobrażam sobie napisanie programu (patrz; zdjęcia) .... w notatniku tego zadania się nie podejmę , gdyż nie mam pojęcia jak się do tego zabrać :roll: .
...Napisałem sobie też program ,który z DXF-a generuje kod ISO (SAM NUMERUJE BLOKI :) ) i dla bardziej wyrafinowanych kształtów bardzo się przydaje. Mamy też inne obrabiarki strikte zadaniowe ,dla których generowanie kodu mija się z celem bo po części programy są parametryczne a po części trochę ISO i wiele dziwnych innych cykli ,których nigdzie indziej się nie znajdzie...
Szkoda ,że nie jestem w posiadaniu takiego ,,instrumentu'' .... być może wtedy dorównałbym swoim dwum programistom :razz:
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


frenchdog
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 10
Rejestracja: 10 gru 2009, 01:37
Lokalizacja: Polska

#163

Post napisał: frenchdog » 20 gru 2009, 18:17

Jasiu. czytaj uważnie posty. W poprzednich wyjaśniłem dlaczego się z wami nie podzielę.
PS.Jak się masz czym chwalić to się chwal. Ja nie mam nic przeciwko.

WZÓR . wszytko ma swoje ograniczenia programik do 2D też. Pewnie ,że takiej bryły to w notatniku się nie robi. Ale jak zapodajesz na maszynę coś takiego to wali cię czy obrabiara będzie to strugać godzinę ,czy godzinę i 1 min. Wszystko zależy od założeń. U nas liczy się czas a detale nie wymagają metod 3D. Co nie oznacza ,że nie mam z nimi do czynienia.


szbartosz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 07 paź 2008, 19:34
Lokalizacja: Czarnków

#164

Post napisał: szbartosz » 20 paź 2012, 20:15

Praktyka na maszynie to podstawa! Sam najpierw przepracowałem 5 lat na maszynach trumpfa jako operator, a obecnie zostałem awansowany na programistę. Zaznaczę ,że wykształcenie mam tylko zawodowe ale to nie problem dla mojego pracodawcy.

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#165

Post napisał: clubber84 » 21 paź 2012, 01:04

Ło matko i córko!! :shock:
Jest tu jeszcze jakiś starszy temat odświeżony po tylu latach?!

Ja ze swojej strony napiszę, że po 5 latach pracy jako operator/ustawiacz maszyn CNC, jestem teraz także programistą (programuję w CAM-ie). I niekoniecznie trzeba mieć wykształcenie wyższe, bądź ukończony kurs (ukończyłem zawodówkę o profilu mechanicznym i technikum o profilu budowlanym (tak jakoś się zdarzyło) :wink:

Co do kłótni w temacie, to myślę, że Koledzy już sobie wyjaśnili wszystkie kwestie?
Jeśli tak, to temat prawdopodobnie do zamknięcia.

Pozdrawiam


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#166

Post napisał: dance1 » 22 paź 2012, 23:02

co tu się dziwić, kolega czytał ten temat kilka lat temu, zabrał się za cnc i teraz awansował. Chciał się tylko pochwalić i przekazać swoją drogę do sukcesu.
Gratulację. :razz:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”