qcadoo - darmowe oprogramowanie do zarządzania produkcją.


walec51
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 sie 2011, 11:50
Lokalizacja: Qcadoo Limited

#11

Post napisał: walec51 » 01 sie 2011, 13:25

blue_17 pisze:Chętnie przetestuje ale czy gdzieś znajduje się instrukcja jak to zainstalować na serwerze :?:/quote]

Ok. Świetnie ! Szczegółowa instrukcja jest na:
http://wiki.qcadoo.org/display/QCDMESDO ... tion+Guide
blue_17 pisze:Czy system jest również bezpłatny do komercyjnych zastosowań :?:
Tak. System można wykorzystywać komercyjnie w firmie za darmo. Tylko samemu trzeba wspierać własne wdrożenie.

W przypadku nowych tworzenia modułów trzeba udostępnić ich kod źródłowy lub sprzedawać je za pośrednictwem firmy Qcadoo. Niebawem powstanie qcooStore to dystrybucji modułów otwartych jak i zamkniętych.

W przypadku tworzenia nowych systemów na bazie qcadoo Framework oraz modułów qcadoo MES trzeba albo upublicznić ich źródła lub kupić od nas licencje komercyjną. Choć jesteśmy tutaj bardzo elastyczni i negocjowany koszt licencji możemy zrobić skalowalny aby startup'y miały jak najlżej na początku.
blue_17 pisze: Czy była by możliwość zamieszczenia wykładu lub jego części na youtube ponieważ są małe problemy z filmem :?:
Opisz proszę co się dzieje nie tak u Ciebie z filmikem ?

Czy bezpośrednio na vimeo:
http://vimeo.com/25394092
jest też problem ?



Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#12

Post napisał: blue_17 » 01 sie 2011, 14:51

Jest porządku i jest to podobny projekt do LimeSurvey podobny projekt lecz głównie do zbierania ankiet testów itp.

Niewątpliwie przydał by się video tutorial odnośnie instalacji bo to jest strasznie zawiłe opisane, z tego co zrozumiałem to jest utworzenie bazy i udostępnienie jej poprzez sieć po drodze jeszcze instalacja Javy

Moim zdaniem bezpieczniej jest to zainstalować na zewnętrznym hostingu i mieć dostęp do danych z firmy

czy jest taka możliwość

Film z poprzedniego linku nie ładował się a z tego linku staje na 31:30
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


walec51
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 sie 2011, 11:50
Lokalizacja: Qcadoo Limited

#13

Post napisał: walec51 » 01 sie 2011, 16:52

blue_17 pisze:Jest porządku i jest to podobny projekt do LimeSurvey podobny projekt lecz głównie do zbierania ankiet testów itp.
W sensie technicznym czy biznesowym ?

W technicznym to raczej trochę się różnimy :) Po za faktem że GUI jest w przeglądarce to nasz system jest skrajnie modułowy, bazuje na autorskim frameworku, działa z wieloma bazami danych, itp.

Modelu biznesowego LimeSurvey niestety nie znam.
blue_17 pisze:Niewątpliwie przydał by się video tutorial odnośnie instalacji bo to jest strasznie zawiłe opisane, z tego co zrozumiałem to jest utworzenie bazy i udostępnienie jej poprzez sieć po drodze jeszcze instalacja Javy
Niestety jak w przypadku każdego oprogramowania serwerowego instalacja nie jest procesem trywialnym.

Co do bazy danych to czystego połączenia do Postgres nie powinno się wystawiać po za serwer. Z bazą danych bezpośrednio łączy się aplikacja serwerowa qcadoo MES. Natomiast użytkownicy wchodzą do systemu qcadoo MES przez przeglądarkę.

Mamy w planach uprość nieco instalacje. Domyślnie była by uruchamiana wbudowana baza danych Apache Derby np. Ale tak czy owak zalecana instalacja produkcyjna będzie na Postgres.
blue_17 pisze:Moim zdaniem bezpieczniej jest to zainstalować na zewnętrznym hostingu i mieć dostęp do danych z firmy
Jest to jedna z opcji. Ale w tym przypadku to już lepiej kupić u nas subskrypcje.
Wtedy możemy poręczyć za bezpieczeństwo i wtedy my będziemy wykonywali backup i aktualizacje. Wyjdzie na pewno taniej niż utrzymywanie własnego dedyka.

PS. Dla wielu firm nie jest to możliwa opcja ponieważ na prowincji czasem są mało stabilne łącza. W tym przypadku bezpieczeństwo jest także zależne od osoby wdrażającej. My jesteśmy pewni że sama aplikacja jest zbudowana zgodnie z zasadami bezpieczeństwa danych i każdy co ma do niej dostęp z przeglądarki nie zrobi nic niepowołanego. Jednak zabezpieczenie bazy danych, OS itp. leży już po stronie osoby/firmy prowadzącej wdrożenie.

[ Dodano: 2011-08-01, 16:57 ]
blue_17 pisze:Film z poprzedniego linku nie ładował się a z tego linku staje na 31:30
Hmm coś z vimeo szwankuje, sprawdzę to może przerzucimy na youtube

PS. A jak od strony funkcjonalnej według Ciebie system wygląda ?
Roadmap jest jeszcze dosyć płynny, więc możemy tam jeszcze dołożyć jakieś ciekawe sugestie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#14

Post napisał: blue_17 » 01 sie 2011, 17:44

Postawienia Apacza i skonfigurowania na Debianie to faktycznie trzeba nieco czasu poświęcić ale w większości przypadków instalacja na serwerze polega na zmianie wpisów konfiguracyjnych i założeniu bazy co do obsługi javy to już na wstępie wiadomo jakie są wymagania

Instalacja jest zakręcona i nie wiele osób to zainstaluje na próbę

można by dodać to do repozytoriów linuxowych wtedy jeszcze by się uprościło

Co do pomysłu to według przysłowia "jeszcze się taki nie narodził żeby wszystkim dogodził" powiem tak

program jest odpowiedziom na coraz częstsze praktyki iż program dobry i dopracowany daje się do użytku prywatnego jak i do komercji za free, a pomoc i inne dodatkowe usługi są płatne.

Moim pomysłem był by kreator formatek gdzie nie mamy z góry narzuconych parametrów tylko przeciągało by się buttony oraz combobox-y na formatkę i w minimalny sposób ustawiało by się relacje .

W takiej formie miało by to sens i prowadziło by do zamierzonego celu bo chyba w mało którym produkcyjnym zakładzie są etatowi programiści Javy
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


walec51
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 sie 2011, 11:50
Lokalizacja: Qcadoo Limited

#15

Post napisał: walec51 » 01 sie 2011, 18:22

blue_17 pisze:Postawienia Apacza i skonfigurowania na Debianie to faktycznie trzeba nieco czasu poświęcić ale w większości przypadków instalacja na serwerze polega na zmianie wpisów konfiguracyjnych i założeniu bazy co do obsługi javy to już na wstępie wiadomo jakie są wymagania

Instalacja jest zakręcona i nie wiele osób to zainstaluje na próbę
Rozumiem że jest może trochę kłopotliwa ale konfiguracja Javy nie jest nic specyficznego dla naszego projektu. Trzeba tylko przejść instalator i upewnić się że jest dobrze ustawiona zmienna środowiskowa JAVA_HOME. Reszta to tylko:
blue_17 pisze:zmianie wpisów konfiguracyjnych i założeniu bazy
Więc trochę nie rozumiem dlaczego ten jeden krok z Javą to taki problem ?

Bardzo podobnie instaluje się inne oprogramowanie oparte na Tomcat jak np. Alfresco lub Openbravo.

Nie ignoruje oczywiści Twoich uwag i uważam że video tutorial jak najbardziej by pomógł.
Dodałem zadanko u nas z tym związane:
http://issues.qcadoo.org/browse/QCADOOMES-176
zagłosuj proszę na nie, na pewno przyspieszy to jego realizacje.
Czy może wspomógłbyś nas i podesłał takowy filmik ?
Byli byśmy ogromnie wdzięczni.
blue_17 pisze:można by dodać to do repozytoriów linuxowych wtedy jeszcze by się uprościło
Jak najbardziej w przyszłości by się to przydało choć ważniejsze jest dla nas obecnie dodawanie nowych funkcji w systemie.
blue_17 pisze:program jest odpowiedziom na coraz częstsze praktyki iż program dobry i dopracowany daje się do użytku prywatnego jak i do komercji za free, a pomoc i inne dodatkowe usługi są płatne.
Zgadza się. Ale instalacja nie jest tu według nas najważniejszym czynnikiem.
Nie ukrywamy że wymaga nieco wiedzy technicznej (nie stricte Javowej) i tego się spodziewamy po osobie wykonującej wdrożenie.
blue_17 pisze: Moim pomysłem był by kreator formatek gdzie nie mamy z góry narzuconych parametrów tylko przeciągało by się buttony oraz combobox-y na formatkę i w minimalny sposób ustawiało by się relacje .

W takiej formie miało by to sens i prowadziło by do zamierzonego celu bo chyba w mało którym produkcyjnym zakładzie są etatowi programiści Javy
Czy tutaj czasem nie odbiegliśmy trochę od tematu instalacji ?

Mówimy teraz o tworzeniu nowych modułów ?

Narzędziach typu RAD i dodawaniu własnych pół do istniejących modułów ?
^ jest w dalszych planach

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#16

Post napisał: blue_17 » 01 sie 2011, 23:47

walec51 pisze: PS. A jak od strony funkcjonalnej według Ciebie system wygląda ?
Roadmap jest jeszcze dosyć płynny, więc możemy tam jeszcze dołożyć jakieś ciekawe sugestie.
Wyraziłem swoja opinię i powiedziałem jaki mam pomysł

Co do videoporadnka to może się skuszę ale kolega zapewni serwer :D to wtedy mogę się pobawić
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


walec51
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 sie 2011, 11:50
Lokalizacja: Qcadoo Limited

#17

Post napisał: walec51 » 02 sie 2011, 14:55

blue_17 pisze:Co do videoporadnka to może się skuszę ale kolega zapewni serwer :D to wtedy mogę się pobawić
Potrzebujesz serwer do przeprowadzenia instalacji czy też chodzi tu o barter abyśmy dali konto w SaaS'sie za filmik ? :)

W sumie darmowe okresy abonamentowe za pomoc w projekcie były by ciekawym pomysłem. Musielibyśmy to przemyśleć.

Samą instalację można spokojnie zrobić na lokalnym systemie na lapku/desktopie lub na os'ie zainstalowanym w virtualbox. Jeżeli stanąłeś na jakimś kroku proszę daj znać postaram się pomóc.

Awatar użytkownika

Autor tematu
blue_17
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1715
Rejestracja: 16 kwie 2009, 07:55
Lokalizacja: Kraków/Kornatka

#18

Post napisał: blue_17 » 02 sie 2011, 16:44

walec51 pisze: Potrzebujesz serwer do przeprowadzenia instalacji czy też chodzi tu o barter abyśmy dali konto w SaaS'sie za filmik ? :)
Forum to nie miejcie na targi aczkolwiek propozycja interesująca
walec51 pisze:Samą instalację można spokojnie zrobić na lokalnym systemie na lapku/desktopie lub na os'ie zainstalowanym w virtualbox. Jeżeli stanąłeś na jakimś kroku proszę daj znać postaram się pomóc.
Aż tak to mi się nie nudzi żeby stawiać serwer na virtualboxie na Debianie instalować Apacza konfigurować ftp ustawiać prawa własności i instalować jave

Na Windowsie czegoś takiego nie będę robił bo śmieszą mnie windowsowe serwery - trochę inne zastosowanie :)

Korzystam również z ubuntu ale nie mam w planie udostępniać na nim zasobów sieciowych.

Jeśli jakieś propozycje proszę na PW
"I siedzieli oni razem pod nagim DOS-em i nie wstydzili sie tego." :D


walec51
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 sie 2011, 11:50
Lokalizacja: Qcadoo Limited

#19

Post napisał: walec51 » 03 sie 2011, 17:55

A chcesz robić instalację tylko dla siebie czy od razu dla kilkudziesięciu kompów ?

Bo trochę nie rozumiem Twoich argumentów. Aby zainstalować tylko dla siebie wystarczy na swoim desktopie tylko skonfigurować Postgresa i Javę. Nie wiem po co tu Ci Apache, FTP i polityka uprawnień.

Instalacja dla wielu kompów w firmie robi się po prostu na tym co jest pod ręką. Windows się nada bez problemu jeżeli to już jest wykorzystane jako serwer plików, pocztowy, baza danych np. Subiekta, lub cokolwiek innego. Nie na sensu w takim przypadku na siłę firmie wciskać Lina jeżeli to ma działać po sieci LAN.

Jeżeli to ma działać w internecie to pozostaje SaaS lub własny dedyk.

Raczej jeżeli chodzi o filmik to interesowało by mnie jak to zrobić na normalnym desktopie. Większość ludzi co na własną rękę instaluje qcadoo po prostu robi to na swoim kompie lub mały serwerze w sieci LAN na Ubuntu, Win lub Mac OS.

PS. Jeden dev z społeczności właśnie zadeklarował że może ten filmik zrobić na Win, więc sprawa raczej załatwiona.

Jeżeli ktoś chce robić instalacje na hostowanym serwerze poprzez SSH to listing komend w manualu jest w pełni wystarczający.

[ Dodano: 2011-08-09, 15:20 ]
PS. Wykład o qcadoo z konferencji "Wieczór z Open Source 2011" trafił także na YouTube:


[ Dodano: 2011-08-17, 11:49 ]
Instruktażowe filmiki jak zainstalować qcadoo trafiły na youtube oraz nasze wiki:
http://wiki.qcadoo.org/display/QCDMESDO ... tion+Guide

Mam nadzieje że pomogą

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”