eduCAD 2.15 CNC - szukam człowieka z ploterem HPGL

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

eduCAD 2.15 CNC - szukam człowieka z ploterem HPGL

#1

Post napisał: Piotr Rakowski » 17 paź 2006, 00:25

Jak w temacie, szukam człowieka z ploterem HPGL, który chciałby przetestować najnowszą opcję mojego programu, czyli wysyłanie pliku PLT (HPGL) przez port COM bezpośrednio do plotera. Nie posiadam plotera - nie mogę więc tej funkcji sprawdzić w praktyce.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 17 paź 2006, 02:17

witam !! ja mam rolada dxy990 - czy o coś takiego Ci biega ? . czy o jakiś tnący/itp. pracuje na sterownikach hp7475A . niestety mam tylko kabel LPT , nie mogę nigdzie znależć kabla ( połączeń - kabel bym sobie wystrugał ) com . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3

Post napisał: Piotr Rakowski » 17 paź 2006, 08:11

Super! - mam nadzieję, że potrafi interpretować polecenia HPGLa. Na PW wyślę Ci link do programu.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


pablo004
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 76
Rejestracja: 14 paź 2004, 22:14
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: pablo004 » 17 paź 2006, 18:06

Mam Rolanda pnc2300A (frezujący 3D), sterowany plikami .plt.
Steruję przez com za pośrednictwem "skrosowanego" kabla (na kablu 1:1 nie idzie)
Mogę spróbować zapuścić na Twoim programie.
Aby odpalil potrzebna będzie komunikacja zwrotna (handshaki) inaczej nie nawiąże polączenia.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Piotr Rakowski » 17 paź 2006, 21:03

pablo004 pisze:[...] Aby odpalil potrzebna będzie komunikacja zwrotna (handshaki) inaczej nie nawiąże polączenia.
No, to ciekawe co mówisz. A co się dzieje, jak plik PLT skopiujesz poprostu zwykłym poleceniem copy z linii promptu na COM?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: diodas1 » 17 paź 2006, 22:20

Ja eksploatuję na bieżąco ploter kreślący Houston Instrument DMP-60 i Roland DXY-880A. Zamiennie, raz jeden raz drugi, zależnie od potrzeby łączę je z komputerem przez port szeregowy COM. Używam sterowników znalezionych w sieci dla DMP a dla Rolanda sterowników dla HP 7475 z Windowsa. Wybierając polecenie "drukuj" z programów graficznych ploter zgłasza mi się jako drukarka systemowa- jedna z możliwych zainstalowanych w systemie. Nie wiem czy dokładnie o taką transmisję Ci chodzi? Pewnie nie. Nie miałem dotąd potrzeby zapuszczania plotowania wprost z pliku bez programu który by mi umożliwiał wstępną wzrokową ocenę tego co chcę wydrukować. Nawet niestety nie wiem jak to się robi. Nie zrozumiałem na przykład tego Twojego zdania " A co się dzieje, jak plik PLT skopiujesz poprostu zwykłym poleceniem copy z linii promptu na COM?" :oops: Gdybym to zrozumiał to...mógłbym trochę poeksperymentować. Może mnie ktoś oświeci i pomoże odszyfrować ten fachowy żargon?

Awatar użytkownika

x
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 243
Rejestracja: 29 mar 2006, 23:24
Lokalizacja: Laski, gm. Izabelin

#7

Post napisał: x » 17 paź 2006, 22:36

Piotr Rakowski pisze:
pablo004 pisze:[...] Aby odpalil potrzebna będzie komunikacja zwrotna (handshaki) inaczej nie nawiąże polączenia.
No, to ciekawe co mówisz. A co się dzieje, jak plik PLT skopiujesz poprostu zwykłym poleceniem copy z linii promptu na COM?
Ha! Też tak próbowałem. To był ploter frezujący Vision, bodajże 1612. Przy wysyłaniu pliku na port za pomocą copy nawet jedna diódka się nie zaświeciła (to cholerstwo ma za sterownik miniaturowego peceta z procesorem chyba 286). W firmowym oprogramowaniu jest programik kolejkujący zadania, o odkrywczej nazwie Spooler, i za pomocą tego można było wysyłać posiadane pliki HPGL. I jeszcze po włączeniu maszyny trzeba było uruchomić program VisionPro (taki zintegrowany, do projektowania, wektoryzacji, ścieżkowania, i obsługi plotera), który inicjował sterownik plotera - bez tego też nic się nie dało zrobić. Program VisionPro z kolei potrzebuje do działania klucza sprzętowego, i w ten genialny sposób połączono możliwość użytkowania maszyny z posiadaniem tegoż klucza.

Tak to nam ułatwiają życie. A też potrzebowałem wysłać do maszyny "poprawione" pliki HPGL, i sporo się nabiedziłem, zanim znalazłem odpowiednią kombinację.

OT: Vision-y obsługują ulepszoną wersję HPGL, znalazłem dwie doddatkowe komendy ze współrzędną Z - dzięki czemu można np. frezować na określoną głębokość, po łuku, itd. Dziwny wynalazek, ale tak to wymyślili.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8

Post napisał: Piotr Rakowski » 17 paź 2006, 22:43

Był kiedyś (dawno temu) system peracyjny DOS. Ten system pozwalał na bardzo wiele i wielu uważa (skądinąd słusznie), że brak wiedzy na jego temat nie ułatwia w dzisiejszych Windowsowych czasach życia. Tak więc uczcie się DOSu Panowie! Tyle moralitetu.

W DOS masz linię tzw. promptu, z której można wywoływać polecenia systemowe. W XP nie można tego zrobić bezpośrednio, ale jest np. Windows Commander, który to umożliwia. W DOSie jest polecenie COPY. To polecenie ma szerokie zastosowanie:

- umożliwia skopiowanie plików,
- umożliwia konkatenację (łączenie plików), ale także:
- umożliwia wysłanie pliku na port urządzenia! :lol:

I tak polecenie:

Kod: Zaznacz cały

copy plik.plt COM1 
powoduje jego wysłanie do portu COM1. Można jeszcze (jeśli plik jest binarny) wysłać tak:

Kod: Zaznacz cały

copy plik.plt COM1 /b


Jak pewnie się domyślacie polecenie:

Kod: Zaznacz cały

copy plik.plt LPT 
spowoduje wydrukowanie pliku tekstowego na drukarce dołączonej do defaultowego portu systemowego LPT. Proste i niezwykle użyteczne.

Mój były kumpel (były, bo już nuż nim nie jest) ma Rolanda CAMM-1. Starego, sprzed minimum 13 lat. Do niego nie pasowały żadne sterowniki (były źle napisane). Ale poleceniem copy dawało się wszystko wysłać bez problemowo. Sądziłem, że te dzisiejsze plotery potrafią pracować w "starym" trybie. Jeśłi się pomyliłem, to będzie to jedna z opcji do ewentualnego wykorzystania.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: diodas1 » 18 paź 2006, 01:48

Dzięki Piotrze za naukę. Moja edukacja zaczęła się od WIN95 Dobrze że nie powstrzymałem się od zadania szkolnego pytania. Pogmerałem trochę w DOSie ale niestety mój ploter jest głuchy na prośby wydrukowania czegokolwiek z pliku plt. Całkiem możliwe że pablo004 ma rację i u mnie też należałoby pogrubić trochę wiązkę kabla do tych eksperymentów. Teraz używam kabelka dwużyłowego 1:1 +masa a sprawy związane z potwierdzeniem są załatwiane zworkami na gniazdku COM przy komputerze. Próbowałem też wysłać coś przez port równoległy i podpięta drukarka zareagowała tylko lekką czkawką ale nie dała wydruku. Pewnie plik się jej nie spodobał.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10

Post napisał: Piotr Rakowski » 18 paź 2006, 08:15

Cholerka, to marnie. Niestety nie sprawdzę, jak to było w CAMM-1, bo już nie mam takiej możiwości.

Kol. Pukury - i co Tobie także nie wyszło z tym wysyłaniem?

Oto linki dla tych, którzy mimo wsztystko chcieliby sprawdzić na swoim sprzęcie:
http://www.mikrozabawki.pl/cnc/PLT2CNC.exe
http://www.mikrozabawki.pl/cnc/PLT2CNC.ini
http://www.mikrozabawki.pl/cnc/skrzynka.plt
http://www.mikrozabawki.pl/cnc/napis.plt
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”