Nowy eduCAD 2.15 czyli Corel+CAD+HPGL+g-kody

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#21

Post napisał: Piotr Rakowski » 23 paź 2006, 08:23

Postaram się po krótce odpowiedzieć na wszystkie pytania:
numerek pisze: brakuje mi kilku opcji
-siatka - nie mozna jej wyłączyć -czasami lepiej jest bez siatki
Jest taka opcja. Trzeci przycisk na pasku na dole, po lewej stronie. Włącza/wyłącza siatkę.
numerek pisze: -przyciągaj do siatki - nie ma tej funkcji -skoro jest siatka to niech będzie opcja przyciagania teraz trzeba ręcznie wpisac połóżenie x,y i wówczas przyciągnie do punku
Także jest taka opcja. Czwarty przycisk na pasku na dole, po lewej stronie. Włącza/wyłącza przyciąganie do siatki. Przyciąganie włączone jest defaultowo.
numerek pisze: - brak skrótów klawiaturowych -wszystko trzeba robić gryzoniem -spowalnia to pracę !
Jest sporo skrótów klawiaturowych. Ich opis zamieściłem na końcu manuala w PDFie.
numerek pisze: kreskowanie obiektów -nie mogę znaleść zmiany koloru kreskowania .? w tej chwili jest tylko biały ......
Kreskowanie związane jest z wypełnieniem. Rysujesz obiekt, zamykasz go (jeśli nie był zamknięty). Teraz (przy zaznaczonym obiekcie) wybierasz rodzaj kreskowania i klikasz lewym klawiszem na palecie kolorów. Kreskowanie otrzymuje kolor, jaki wybrałeś.
numerek pisze: i jeszcze jedno - chodzi o to że rysując jakiś obiekt po zakończeniu rysunku nalezy kliknąć strzalke aby wyjść z rysowania następnego obiektu -czy można by miec wybór np w opcje -> rysuj tylko raz albo cos podobnego
Pomyślę nad dorobieniem takiej opcji.
numerek pisze: generalnie mogę powiedzieć że za duzo machania myszą -to naprawdę spowalnia pracę
gdyby wszystkie te opcje które są na belkach miały zdefiniowane skroty klawiaturowe program byłby naprawdę super
Poczytaj instrukcję. Większość ma!
numerek pisze: jakby co to polecam się jako beta tester
OK. Zapisuję Cię na listę.
numerek pisze: opcje siatki znalazłem -poprzednio nie było ich tzn nie pokazywaly się wszystkie paski
to pewnie dlatego że program jest emulowany na linuksie :(
No i jak mu to idzie na Linuksie?
numerek pisze: aha i jeszcze jedno -gdzie jest usuwanie lini ?
rysuję kwadrat i po nałożeniu innych elementów chę usunąć zbedne linie i ........?
No w tej wersji to nie takie proste. W następnej będą logiczne intersekcje oraz narzędzie do cięcia obiektów (nóż).

Pozdrawiam, i dziękuję za uwagi.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#22

Post napisał: numerek » 23 paź 2006, 19:48

wiekszośc opcji znalazlem :)
co prawda wymaga zaglądania do manuala ...ale co zrobic :(

fajnie by było aby przy opisie opcji był w nawiasie skrót
klik i widac co i jak -tak się uczyłem rysowac w Starr office
nauka idzie błyskawicznie
skoro do do szkół to wartaloby pomysleć nad tym ......

jak mu idzie na linuksie ?
ano znakomicie aż dziw że tak ładnie pracuje - czasami tylko wywalio wyjątek krytyczny ale .... mój linuksik to juz też troche muli i zachowuje sie dziwnie :) no 3 lata bez reinstalki to już wiekowy jest :)

teraz czekam na zakupiona pełną wersję -zainstaluję popracuje i zobaczymy czy to jest to .......

bo mam wstręt do wszelkich cadów - rysuje jak wspominałem w starr office i idzie mi błyskawicznie wszystko co trzeba jest i najwazniejsze że bardzo łatwo potem tylko import do PDF i można wysyłac w świat :)


jacek38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 273
Rejestracja: 13 mar 2005, 21:35
Lokalizacja: Pelplin

EduCAD 2.15 i kółko gryzona

#23

Post napisał: jacek38 » 26 paź 2006, 12:05

Witam - czy w wersji 2.15 jest opcja powiększania/pomiejszania - kółkiem w gryzoniu? pozdrawiam Jacek.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#24

Post napisał: Piotr Rakowski » 26 paź 2006, 20:11

Nie, będzie dopiero w następnej "dużej" wersji 3.0.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#25

Post napisał: numerek » 26 paź 2006, 20:25

dziś otrzymalem pełną wersję 2,15 i od razu zabrałem się za rysowanie i .......zonk

potrzebuje zrobic rysunek w ktorym jest kilkanaście punktów porozrzucanych w okreslonym miejscu i ......nie mogę :(
punkty które moge rysować służą do precyzyjnego rysowania -przydatna to funkcja - ale nie o to idzie
jak namaluję punkty to po konwersji do .plt nie ma nic poza dojazdem osi
g-cody również nie wykazują zainteresowania ......

to wymysliłem że zrobie sobie punkty ...ale się okazuje że po konwersji na g-cody maszyna bedzie frezowala kólka ...nieistotne jak małe zrobie te kółka to są to zawsze koła do frezowania

krótko mówiąc nie mogę narysować punktów wiercenia (nie o wiercenie mi chodzi ale zasada ta sama )

jak to trzeba zrobić ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#26

Post napisał: Piotr Rakowski » 26 paź 2006, 20:30

W kilka dni (bo teraz siedzę nad programem sterującym przez LPT) zrobię dla Ciebie taką wersję, która będzie działała tak: każdy punkt będzie przerabiany na dojazd i wykonanie wiercenia do podanej głębokości. OK?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 7
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#27

Post napisał: numerek » 26 paź 2006, 20:34

Piotr Rakowski pisze:W kilka dni (bo teraz siedzę nad programem sterującym przez LPT) zrobię dla Ciebie taką wersję, która będzie działała tak: każdy punkt będzie przerabiany na dojazd i wykonanie wiercenia do podanej głębokości. OK?
no pewnie że ok :):)

normalnie super :]


pawelkaso
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 26 gru 2006, 18:17
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

import do eduCADA

#28

Post napisał: pawelkaso » 06 sty 2007, 12:25

witam

tak sobie testuje kilka programów i przyszedł czas na eduCADA

i na wstępie mam problem z otwieraniem plików zapisanych w Corelu a mianowicie

nie zgadzają się wymiary

rysunek kwadrat 50x50mm zapisany w Corelu w dxf,wmf,emf po otwarciu w edu ma następujące rozmiary

z rozszerzeniem dxf ma wymiar 1.9685x1.9685 mm
wmf ma wymiar 47x47 mm
emf ma wymiar 3994x3994 mm

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#29

Post napisał: Piotr Rakowski » 07 sty 2007, 00:20

Odpowiedziałem już koledze na maila, teraz odpowiadam na forum.
rysunek kwadrat 50x50mm zapisany w Corelu w dxf,wmf,emf po otwarciu w edu ma następuj±ce rozmiary

z rozszerzeniem dxf ma wymiar 1.9685x1.9685 mm
Bo widzicie koledzy Corel Draw, pomimo swojej popularności ma sporo błędów, których nie ustrzegli się jego programiści. W tym przypadku "popierniczyły" im się cale z milimetrami. Po przeliczeniu: 1.9685 x 2.54 = 50 mm. Tak więc zamiast zapisać w nagłówku cale - zapisują mm. Stąd różnica.
wmf ma wymiar 47x47 mm
emf ma wymiar 3994x3994 mm
W tych procedurach Corel przeszedł sam siebie. Jeśli narysuje się kwadrat w Corelu o wymiarach 50x50 i skopiuje do schowka, a następnie wklei go w eduCADzie otrzymauje się jeszcze inny wymiar: 49,75 x 41,75. Natomiast ten sam kwadrat 50x50 zrobiony w eduCADzie po skopiowaniu do schowka i wklejeniu do Corela ma 50x50 mm. Ja korzystam ze standardowych wywołań Windowsowych do zapisu i odczytu plików WMF. Z programistycznego punktu widzenia jest to nic innego, jak wywoływanie procedur jądra windowsowego. Jak robi to Corel nie wiem, ale z pewnością robi coś nie tak.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#30

Post napisał: APY » 03 paź 2007, 17:59

Witam! mam pełną wrsję eduCAD2.5 i nie wiem dlaczego program nie otwiera mi plików dxf.Wyświetla sie komunikat"brak wpisów definicji obiektów w pliku dxf".Pliki były tworzone w autocad 2007.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”