PLM Software

Awatar użytkownika

Autor tematu
easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

PLM Software

#1

Post napisał: easy2002 » 08 sie 2010, 22:25

Witam
Chciałbym zapoczątkować dyskusję na temat Systemów PLM
Czy któryś z kolegów miał - ma do czynienia z tym rozwiązaniem
Jakich programów CRM ; SCM ; SDLC koledzy używają i oczywiście jakich programów ERP i PDM bo te mnie najbardziej interesują
Mam nadzieję iż wywiąże się ciekawa rozmowa wnosząca kilka istotnych informacji na to forum w temacie PLM


... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281

Tagi:


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#2

Post napisał: SACZI » 10 sie 2010, 20:54

PLM to w zasadzie jedynym słusznym jest Siemens TeamCenter, ale pod warunkiem, że współpracuje z softem siemensa, czyli nx i solidedge.
Jak chcesz pospinać inne oprogramowanie, pojawiaja się schody.

Bardzo ciekawie wygląda Smart Team Dassault Systemes - bolączki identyczne jak w przypadku TC.


Ciekawostką jest, że w Polsce niewiele jest osób, które potrafią w pełni wdrożyć PLM'a w firmie, a jeszcze mniejsze jest zapotrzebowanie na taki soft.

Awatar użytkownika

Autor tematu
easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#3

Post napisał: easy2002 » 10 sie 2010, 21:48

Witaj
Dzięki za odp. bo już straciłem nadzieję , że ktokolwiek się odezwie
Jeśli chodzi o mnie to ja nie mam wyjścia i PLM albo jakiś zalążek tego muszę tego wdrożyć
Wiem jak dobry jest TC z softem Siemensa ale ja mam problem bo już PDM i ERP mam narzuconym z korporacji i tu zaczynają się schody
Osobiście twierdzę iż mając dobry system PDM i ERP to PLM jest tylko dodatkiem spinającym to wszystko ale czy koniecznym ??
Może kolega ma jakieś doświadczenie w tym temacie jakieś dobre programy testował lub wie kto tym się zajmuje tylko nie chodzi mi tu o firmy produkujące soft bo jak to z firmami bywa ICH soft jest najlepszy :wink:
Chodzi mi głównie o recenzje spostrzeżenia, uwagi
I głównie o to czy posiadając ERP i PDM muszę mieć PLM
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#4

Post napisał: SACZI » 11 sie 2010, 22:24

easy2002 pisze:Witaj
Dzięki za odp. bo już straciłem nadzieję , że ktokolwiek się odezwie
Jeśli chodzi o mnie to ja nie mam wyjścia i PLM albo jakiś zalążek tego muszę tego wdrożyć
Wiem jak dobry jest TC z softem Siemensa ale ja mam problem bo już PDM i ERP mam narzuconym z korporacji i tu zaczynają się schody
Osobiście twierdzę iż mając dobry system PDM i ERP to PLM jest tylko dodatkiem spinającym to wszystko ale czy koniecznym ??
Może kolega ma jakieś doświadczenie w tym temacie jakieś dobre programy testował lub wie kto tym się zajmuje tylko nie chodzi mi tu o firmy produkujące soft bo jak to z firmami bywa ICH soft jest najlepszy :wink:
Chodzi mi głównie o recenzje spostrzeżenia, uwagi
I głównie o to czy posiadając ERP i PDM muszę mieć PLM
Słuchaj, ja nie jestem ekspertem, ale PLM to na chłopski rozum, oprogramowanie, które robi porządek z dokumentacją i projektami w firmie.
Efektem "ubocznym" jest współpraca z ERP.
Rewelacyjnym zagadnieniem jest workflow, czyli "zarządzanie" zadaniami w zespole/dziale/między działami.
Do PLM'a musi być admin i zarządzać tym całym ustrojstwem, dbać o utrzymanie porządku i aktualizować bazy komponentów/materiałów, bo w innym praypadku nie ma to wszystko sensu.

Odnosnie wdrożenia, to ja Ci nie pomogę.
W zasadzie masz do wyboru TC lub TeamCenter :mrgreen:

Jak masz w firmie Catię lub Solid Worksa, to Smart Team się kłania.

Zgłoś się do CamDIVISION w przypadku NX/SE i do Koltechu w przypadku Catii/SW.
Wiem również, że Koltach integruje PLM’y z ERP.
Prawie z każdym, na pewno z SAP’em.

Awatar użytkownika

Autor tematu
easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#5

Post napisał: easy2002 » 11 sie 2010, 22:44

Witaj
Dzięki
W ERP mam Workflow (jeszcze nie dział :sad: ) ale jest
I uważam iż do zarządzania przepływem informacji w firmie to stanowczo wystarczy
W PDM mam interfejs na Przeglądarkę internetową gdzie operatorzy po zalogowaniu maja ( znaczy mogą mieć bo na razie nie działa :cry: ) będą posiadać dostęp tylko do plików które są w danej chwili mu potrzebne
Tak więc zastanawiam się w czym może mi pomóc tu PLM ???
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281


3dexpert
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 36
Rejestracja: 13 sty 2010, 20:19
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#6

Post napisał: 3dexpert » 13 sie 2010, 18:31

Witam,

Myślę, że pojęcie PLM ma szerszy zakres i nie powinno się go sprowadzać tylko do użycia konkretnego softu.

Znalazłem dobrą definicję PLM:

Product Lifecycle Management (PLM) to łączna nazwa rozwiązań informatycznych, które wspierają procesy występujące w trakcie całego cyklu życia produktu. Rozwiązanie informatyczne klasy PLM umożliwia wspomaganie prac i współpracę inżynierów, konstruktorów, technologów i menedżerów już od etapu pierwotnej koncepcji produktu, poprzez jego projektowanie, zarządzanie zmianą, fazę produkcji i kontrolę jakości produktu, a następnie obsługę i konserwację, aż do wycofania z użycia.

Z doświadczenia wiem, że PLM (czy też ERP, PDM) to również albo przede wszystkim zmiana mentalności pracowników danej firmy. Wiele wdrożeń nie powiodło się w 100% właśnie dlatego, że ludzie traktują prace w takich systemach jako dodatkowy kłopot nie widzą bezpośrednio korzyści.


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#7

Post napisał: SACZI » 14 sie 2010, 13:18

3dexpert pisze:Witam,

Myślę, że pojęcie PLM ma szerszy zakres i nie powinno się go sprowadzać tylko do użycia konkretnego softu.
Bzdura, totalna bzdura!
W założeniach teoretycznych może i tak jest. W praktyce tak się nie da. Musisz związać się z softem danego producenta o czym pisałem juz wcześniej.

Spróbuj zintegrować NX'a z SmartTeam i uzyskać taka funkcjonalność jak w przypadku Catii i Solid Worksa.
Spróbuj zintegrować Catię z Teamcenter i uzyskac taką funkcjonalność jak w przypadku NX'a i Solid Worksa.
Do tego wszystkiego próbuj na bieżąco aktualizować oprogramowanie.
Życzę powodzenia.

Wszystko powyższe bierze się z polityki producentów oprogramowania.
Dokładnie to samo jest w przypadku softu CADowskiego - spróbuj rozwinąć współpracę między firmami, gdzie kazda ma jeden z trzech programów, np Catia, NX, ProE.
Nie twierdzę, że się nie da, bo ja tak współpracuję, ale zanim się "dogadamy", chwile to potrwać musi.
Translatory formatów pośrednich i/lub natywnych to często 50-100% ceny licencji programu!


3dexpert
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 36
Rejestracja: 13 sty 2010, 20:19
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#8

Post napisał: 3dexpert » 15 sie 2010, 10:07

Oczywiście zgadzam się, że próby integracji rożnych softów od rożnych producentów to porażka na starcie. Miałem na myśli podejście ludzi, którzy potem mają używać takiego czy innego systemu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
easy2002
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1998
Rejestracja: 27 lis 2004, 19:40
Lokalizacja: Gniew
Kontakt:

#9

Post napisał: easy2002 » 15 sie 2010, 14:07

Witam
Dziękuje za odp.
I nie zależy mi to na definiowaniu czegokolwiek jak np. PLM
Jak wcześniej pisałem podstawowe oprogramowanie które powinniśmy posiadać już mamy czyli PDM i ERP
Zastanawiam się na systemem PLM czy jest taka potrzeba ?

i nie mogę znaleźć uzasadnienia dla takiego softu ?

nie projektujemy żadnych urządzeń tylko je wykonujemy (PLM służy głównie do badania życia produktu )

Zastanawiam się nad Workflow w czym może nam pomóc czy któryś z kolegów już używa Workflow ??
... z poważaniem ....pozdrawiam --- Doceń to że, poświęciłem Ci trochę czasu !!! wciśnij "pomógł" to nic nie kosztuje ;-) ---
Moja pierwsza i druga maszynka a trzecia w fazie testu http://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2281

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”