Strona 1 z 2

skrzydło SZYBOWCA - jaki program

: 15 gru 2009, 19:30
autor: pol6455
Witam kolegów serdecznie (-:

Jestem modelarzem, buduję modele szybowców termicznych RC (zdalnie sterowane). Oto jeden z moich modeli, skrzydło jest zrobione metodą tradycyjną żeberkową pokryte skorupą balsową.

Obrazek

Ostatnio z kolegami podjęliśmy się razem projektu wykonania szybowca całolaminatowego czyli takiego, który jest odlewany z form w całości (skrzydła, kadłub, statecznik). Rozpiętość skrzydeł 3,5metra. Zaletą odlewania szybowców z form jest ich wysoka wytrzymałość (np. używa się kompozytów węglowych i aramidowych) oraz dokładność odwzorowania. Chodzi mi głównie o wykonanie form skrzydła, które miały by być frezowane na frezarce CNC 3-osiowej. Specjalnie dla tego zabiegu kolega robi amatorską frezarkę CNC (i skończy z sukcesem). Więc maszyna nie będzie już dla nas problemem. Jednak by nasza CNC mogła coś wykonać potrzebuje modelu 3D zamienionego na kod maszynowy. Do frezarki mamy program Mach 3.

Może najpierw opiszę jak ma wyglądać proces produkcji płata żebyście mogli mnie dobrze zrozumieć. Otóż najpierw trzeba zrobić na komputerze bryłę 3D formy skrzydła w postaci pozytywu (wypukłe) chodzi tu o wypukły na zewnątrz przekrój profilu lotniczego.
Obrazek

Obrazek

Frezarka CNC ma wyżłobić z dużą dokładnością ten pozytyw w drewnianej płycie MDF.

Obrazek

Obrazek

Potem ja za pomocą odpowiednich metod doprowadzę powierzchnię wyfrezowanego mdf’u na twarde-lśniące lustro. Gdy pozytyw będzie gotowy zostanie od niego odbita forma z żywic poliestrowych, włókien szklanych, żelkotów i innych substancji na formy.
Obrazek

Gdy forma będzie gotowa będzie można z niej odlewać skrzydła szybowca w dowolnej ilości.

Obrazek

Mój problem polega na tym że nie wiem na jakim programie zrobić model 3D takiej formy. Nie zajmowałem się nigdy modelingiem, jestem zielony w tej sprawie. Chodzi o zrobienie bryły 3D formy tak by maszyna wiedziała jak ją wyfrezować (czyli poprowadzi narzędzie-frez).
Przeglądałem programy Catia 5 (polecił mi ją mój wykładowca z maszynoznawstwa) Solid Edge, Solid Works, Rhinoceros... itp. Wiem że muszę sobie kupić książkę od jakiegoś programu i chociaż częściowo się go nauczyć by móc zrobić taki model formy 3d. Jednak każdy z tych programów jest tak złożony... książki grube... nie wiem który wybrać.
Chcę powiedzieć że po to robimy te pozytywy na CNC bo będą dokładniejsze (większa zgodność przekroju skrzydła z profilem lotniczym) a poza tym skrzydło będzie eliptyczne co metodami ręcznymi bardzo trudno osiągnąć.
Profil skrzydła mam dostępny w wersji pliku DXF oraz jako współrzędne. Myślę że da się to wyexportować bez problemu do jakiegoś programu CAD od modelingu dla CNC.

Obrazek

Najłatwiej myślę było by najpierw w programie zrobić rysunek skrzydła z góry (eliptyczny kształt) a potem jakoś zrobić żeby w każdym miejscy skrzydła jako przekrój był ten profil lotniczy. Potem by się wsadziło to skrzydło jakoś w prostopadłościenną długą bryłę, i tak by powstała forma-pozytyw skrzydła. Tak sobie to wyobrażam.

Obrazek

Obrazek

Ale który program narysuje to najładniej, najprościej i najszybciej??? I żebym mógł się tego szybko nauczyć. Bo wątpię by ktoś pomógł zrobić mi te modele 3D...Więc muszę sam to zrobić o ile wogóle mi się uda. Ja się JESZCZE kompletnie na tym nie znam ):
Proszę o pomoc i dobrą radę! A no i znacie jakieś źródła które mogły by mi pomóc w wymodelowaniu form w <jakimś> programie?
Bardzo proszę o pomoc

: 15 gru 2009, 21:38
autor: Bbuli
Witam kolegę modelarza.Te formy zrobisz-zaprojektujesz w Rhinocerosie.Oczywiście nie na drugi dzień po uruchomieniu programu.Książki nie szukaj-tylko ćwiczenia i rysowanie dadzą wprawę.Ten program jest naprawdę łatwy-akurat w tym przypadku,gdy musisz wyciągać przekroje wzdłuż prowadnicy,która jest w tym przypadku dzwigarem.
Narysowanie całego skrzydła o odpowiednim profilu i ew zwichrzeniu to pierwszy krok.I pierwszy program do opanowania.Tak naprawdę to drugi bo pierwszy to Mach.
Potem zapuszczasz program,który wygeneruje kod.W nim ustalasz położenie materiału,rodzaj freza(frezów),rodzaj obróbki i prędkości.I jeszcze parę takich...
Na koniec prosisz o wygenerowanie kodu w formie akceptowalnej przez posiadaną obrabiarkę.Kod zapodajesz do frezarki,zakładasz pierwszy frez,zapalasz peta ,naciskasz start i siedzisz obok z odkurzaczem między nogami.
Nie jest to straszne-narysować i wygenerować kod-możesz dojść do tego sam.Na początek mogę Ci pomóc-szczególnie,ze sam latam RC.Złap mnie na gg lub pw. Zostaniesz kolejnym maniakiem CNC...

: 15 gru 2009, 21:42
autor: kamil1986
według mnie do modelowania w miare prosty jest solidworks w wersji 2008 jest obszerna pomoc jak modelować oczywiście wersja pl do generowania programu na maszyne możesz uzyć rhinocama jest dość prosty solidworks ma możliwość robienia form

: 15 gru 2009, 21:49
autor: artmachining
Jeżeli masz już przekrój poprzeczny w formie dxf, to polowa roboty za tobą jeśli chodzi o projektowanie :) Prawie wszystkie programy cadowskie 3D mają możliwość wyciągania przekrojów po krzywych, więc potrzebny ci tylko obrys skrzydła i po nim będziesz mógł wyciągnąć profil. Jeśli chodzi o obróbkę to sprawa wygląda trochę bardziej skomplikowanie, ale wszystko jest do przejścia. Ponieważ nie będzie to frezowanie w jakimś twardym materiale, nie trzeba tak bardzo uważać na parametry narzędzia etc. (część 'technologiczną' wytwarzania) Trzeba tylko pomysleć o linii podziału dla formy tak, aby nie było podcięć.
Pozdr
Adam

: 17 gru 2009, 00:36
autor: pol6455
Dziękuję za odpowiedzi, szczególnie Bbuli. W takim razie będę robił to na nosorożcu. Jutro idę na miasto do księgarni poszukać jakiejś książki z ćwiczeniami praktycznymi z modelingu. Niestety u nas na politechnice nie ma w bibliorece ani jednej książki o tym programie. Będę tutaj wklejał screeny ze swojej pracy. W razie problemów będę potrzebował Waszej pomocy. Pozdrawiam! :wink:

: 17 gru 2009, 14:39
autor: grawergift
myślę ze metoda wyciaganie po sciezce tu się nie sprawdzi
nie znam się totalnie na szybowcach ale widząc ten rysunek skrzydła to tak z pobieznej obserwacji wynika ze ten przekrój w kazdym miejscy bedzie inny
pomijajac sprawy aerodynamiki ( i stąd moze byc rózny ) to juz widok z góry pokazuje ze
JEST rózny

ja bym sugerował zastosowanie takiego rozwiązania ( przy rysowanieu modelu ) jak sie robi model żeberkowy ( czy moze inne określenie bedzie bardziej fachowe )

czyli ustawiamy wirtualne ,,żeberka " o przekroju dokładnie takim jaki jest wymagany w kazdym miejscu
na koncach skrzydeł przekrój jest i krótszy ( bo to widac na rzucie z góry - zdjeciu )
no i mozna sie jedynie domyslac ze cienszy ( domyslam sie bo nie mam wiedzy na temat lotnictawa a patrzę jedynie z punktu widzenia modelowania 3d a nie modelarstwa lotniczego )
w srodku przekrój jest szerszy i grubszy ( ze względu na wytzymałośc )
a jak z miejscem stykającym się z kadłubem ?
pewnie tez bedzie trochę szerzej i moze grubiej ?

wiec idealnie aby wymodelowac w 3d to chyba samo wyciaganie po ściezce sie nie sprawdzi
lepiej stworzyć takie wirtualne przekroje i dopiero pokryć je fasetami
( jeśli komuś się to skojarzy z pokrywaniem przekroju facetami to ,,kojara " wyłącznie na własne ryzyko i odpowiedzialność )

zaznaczm - nie wiem jakie są te przekroje , czy na 100% są stałe czy rózne - stawiam ze rózne
ale metoda ,,żeberek " i pokrywania sprawdzi się w kazdym przypadku

: 17 gru 2009, 15:22
autor: pukury
witam.
zależy od koncepcji - są różne lub nie .
to znaczy chodzi o to czy to ten sam profil czy na długości skrzydła przechodzi w inny - bo i tak się robi.
metoda " żeberek " jest skuteczna i właściwi pewna .
sam tak robiłem skrzydła dawnymi czasy .
oczywiście z balsy i pilnikiem/papierem ( ściernym ) .
pozdrawiam .

: 17 gru 2009, 18:29
autor: Bbuli
Witam.Nie szukaj książki tylko video tutoriali.Znacznie szybciej i prościej. Kilka godzin i ruszysz z projektem.Program jest przyjemny,przyjazny i wciagający.Przynajmniej mnie wciągnął.Początki są zawsze oporowe,ale potem to czysta zabawa. A co do skrzydełka-rysujesz krzywe prowadzące i jak najwięcej przekrojów poprzecznych z istniejących danych.
Chyba jednak łatwiej to narysować niż wytłumaczyć jak to zrobić :roll:

: 18 gru 2009, 19:50
autor: pol6455
Dziękuję Wam wszystkim za podpowiedzi. Nie ma książek do rhinocerosa u mnie w mieście więc tak jak radzicie skożystam z jakiś tutoriali. Ćwiczę na razie modelowanie brył. Jestem na takim etapie:
Obrazek
Wymodelowana przeze mnie bryła ma niewiadome wymiary, niewiadome położenie, a skrzydło ma prostokątny kształt. Ale muszę jeszcze stwierdzić że to modelowanie bardzo mnie wciągnęło. Jak jakaś gra komputerowa :mrgreen: Tylko szkoda że mam taką małą wiedzę na ten temat. Czy znacie jakieś tutoriale godne polecenia dla początkującego? Ja wyszukałem sobie coś takiego http://forum.rhino3d.pl/index.php/board,14.0.html ale może ktoś z Was zna lepsze? W rhino jest szkolenie niestety tylko po angielsku co trochę spowolni mi naukę. Czy znacie jakieś źródło gdzie można zdobyć tą instrukcję po polsku?

Tak jak napisaliście metoda z żeberkami jest do tego celu chyba niezbędna. Skrzydło musi mieć w każdym miejscu DOKŁADNIE profil lotniczy. Nie może być zniekształcony (!!!) Ewentualne sama końcówka skrzydła (winglet) może być troszkę zniekształcona ale to z punktu aerodynamicznego też nie jest najlepsze. Mniej więcej tak powinny być ułożone profile skrzydła. Oczywiście im gęściej tym lepiej.
Obrazek
Grawergift, profile w skrzydle mają wyglądać tak jak się domyślasz czyli tak:
Obrazek
Im krótsza cięciwa płata tym mniejszy profil. Czyli końcówka skrzydła ma profil taki sam jak środek skrzydła tylko pomniejszony kilkakrotnie.
A tak powinno wyglądać skrzydło od góry:
Obrazek

: 18 gru 2009, 22:22
autor: kamil1986
pracowałem na rino oraz na solidworks według mnie solidworks jest prostszy w modelowaniu w programie jest pomoc jak modelowac na internecie jest bardzo dużo tutoriali jak modelować program jest bardzo intuicujny niech kolega napisze na pw do mnie w sprawie tego skrzydła w solidworksie jest też pomoc jak robic formy na podstawie modelu