Pomoc w doborze softu do tokarki 2 osiowej do drewna


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

Pomoc w doborze softu do tokarki 2 osiowej do drewna

#1

Post napisał: ambrosius » 27 paź 2009, 20:17

witam.

Od kilku dni walczę jak wygenerować ścieżkę narzędzia.

Używam macha 2 mill, szukam softu (niekoniecznie freeware, ale takiego aby można bo bez większych problemów zdobyć) intuicyjnego jak Artcam, aby wygenerować ścieżkę zapisać, załadować do macha, i aby działało. Tak jak to jest z artcamem.

Chcę sterować osią X i Z , aby toczyć na tokarce do drewna.

Potrzebuję program który wytoczy mi najpierw cykl zgrubny a później wykańczający.

Próbowałem z mastercam'em ale eksportowany plik nie działa pod machem, a może coś z samym softem... nie wiem.

a może są specjalne programy do drewna??? proszę o pomoc jaki wybrać, aby był intuicyjny.....

z góry dziękuje.



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 28 paź 2009, 06:54

Polecam mojego eduCADa. Link do wersji demo w moim podpisie.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

artmachining
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 331
Rejestracja: 20 sty 2007, 12:27
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

#3

Post napisał: artmachining » 28 paź 2009, 12:09

To możesz spróbować z artcamem. wystarczy zmienić w postprocesorze oś Y na Z i potem profil narysowany w artcamie bedzie profilem wytoczonym. Możesz też sobie narysować dojazdy i bezpieczny Z.
Pozdro

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: Piotr Rakowski » 28 paź 2009, 18:09

Można także zamienić piny Z z Y w sterowniku, albo programie sterującym - i będzie to samo :smile:
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#5

Post napisał: skoti » 28 paź 2009, 20:25

Panowie z tymi programami do frezowania to nie jest tak chop siup . Po pierwsze obie osie inaczej się nazywają ale to akurat jest tylko kwestia przyzwyczajenia i do zmiany w postprocesorze lub zwykłej podmiany literek w notatniku . Prawdziwy problem zacznie się przy rysowaniu , ponieważ tokarkę programuje się średnicami . Z rysunku detalu do toczenia program do frezowania wypluje wartości X jako promienie , i co dalej ? Kolega chce toczyć jakieś elementy z drewna wiec o skomplikowanych kształtach wiec nie ma mowy o jakiś kombinacjach . Tu w gre wchodzi tylko Cam do toczenia .

Ja bym zaproponował Ci AlphaCam . Nie znam Artcama wiec nie powiem na ile AC jest intuicyjny :) Opanowanie go tak żeby można było robić proste programy zajęło mi kilka godzin bez samouczków , czytania instrukcji i podobnych bzdetów :)


RAJMUND
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2007, 14:26
Lokalizacja: warszawa

#6

Post napisał: RAJMUND » 28 paź 2009, 20:30

Próbowałem z mastercam'em ale eksportowany plik nie działa pod machem, a może coś z samym softem... nie wiem.

programów do tokarki i do tego płatnych jest multum.
nie wiem tylko czy oby na pewno warto wydawać pieniądze na 2 osie, ale jeśli uznasz że tak to przetestuj sobie chociażby ze trzy.

co do mastercama to po prostu nie masz ustawionego pewnie postprocesora, ale jak się zdecydujesz na płatny program to ci wszystko zrobi firma od której kupujesz program.

Kwestia tylko czy może nie znajdziesz sobie czegoś bezpłatnego, może o mniejszych możliwościach ale wystarczających.


Autor tematu
ambrosius
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 205
Rejestracja: 01 paź 2008, 20:47
Lokalizacja: Wielkopolska

#7

Post napisał: ambrosius » 29 paź 2009, 20:09

witam, serdecznie dziękuje za odpowiedzi, na chwile obecną narysowałem w artcamie prostokąty gdzie 2 siany to profil modelu do toczenia, skopiowałem takich kilka osok siebie , o wyznaczyłem wyciananie frezem 0,5 mm, w ten sposób na przejazd mam 1mm, trochę to było żmudne ze względu na małe odległosci ale jakoś sensownie działa.

ale nadal poszukuję czego lepszego... aby moc zrobić symulacje od razu...

znalazłem np. CIMCO Edit V5, ma ktoś jakiś kurs do tego programu???? może być po angielsku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”