Pytanie do znawców: jaki CAM do 3D Catii i frezarki 5 osi?


Autor tematu
topsil
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 14 wrz 2009, 19:28
Lokalizacja: Mazowieckie

Pytanie do znawców: jaki CAM do 3D Catii i frezarki 5 osi?

#1

Post napisał: topsil » 14 wrz 2009, 21:19

Witam,
przeszukałem trochę tematów ale nie do końca znalazłem interesujące mnie treści więc postanowiłem podrzucić nowy:
Używamy od wielu lat Catię i choćby ze względu na klientów nie możemy się przesiąść na inny program.
Ale jeżeli chodzi o CAM to inna sprawa. Z tego co słyszałem do tej pory (niestety większość od sprzedawców):
CATIA ok ale do 3 osi. Potem zaczynają być problemy. "Brak zaznaczonego gdzieś parametru i program się przerywa..." Dodatkowa opłata za 4-osiową elektrodrążarkę drutową to granda. Natomiast genialną sprawą jest tylko przenoszenie sparametryzowanych modeli z Catii i ten sam interfejs.
MASTERCAM X4 "super program", "w pełni automatyczny" (znowu info od sprzedawcy jak się później okazało) ale do pełnej weryfikacji kodu polecają w zestawie z ICAM (emulator maszyny z postprocesorem) żeby być pewnym.
WORKNC- podobno "światowy lider", dużo automatyki i dobra weryfikacja (symulacja z maszyną a min. z oprawką) ale jakoś nie mogę się o nim nic doszukać na Waszym ani innym forum.
NX podobno niezły ale chyba za bardzo gryzie się z Catią.

Zwracam się do Was o pomoc bo o ile w konstruowaniu mamy bardzo duże doświadczenie oraz mamy w firmie niezłych fachowców od klasycznej obróbki metali to nasza wiedza na temat CNC jest dość pobieżna. Jak do tej pory trochę zasłyszanych opinii na przełomie paru lat i obiecywane "cuda i wianki" od dealerów.

Z góry THNX za pomoc


Click OK to terminate!

Tagi:


pkar
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 45
Rejestracja: 04 lip 2008, 09:46
Lokalizacja: Mazowieckie

#2

Post napisał: pkar » 21 wrz 2009, 09:59

Jeśli chodzi programy CAMowskie to praktycznie wszystkie profesjonalne pozwalają na wczytywanie CATI, chociaż wiąże się to prawie zawsze z dokupieniem translatora.

Co do konkretnego rozwiązania to ja osobiście do 5 osi używam AlphaCAM, bryłki wczytuje elegancko tylko o parametrycznym powiązaniu można zapomnieć. U mnie to nie problem, praktycznie zawsze robimy co innego, a drobne zmiany mogę sobie dodać bezpośrednio(i szybko) w AC bez konieczności zmiany bryły i to najbardziej lubię w tym sofcie.

Mamy też w firmie SURFCAMa, program całkiem ciekawy. Czasami wykorzystuję go z bryłkami w 3 osiach. niby ma możliwość generowania obróbek 5 osiowych ale jakoś nigdy nie chciało mi się sprawdzać jak to działa. Choć muszę powiedzie, że z obróbką brył radzi sobie lepiej niż AC.
Na pochyłe drzewo i Salomon nie naleje


tumanek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 23 lis 2005, 09:25
Lokalizacja: Rzeszow

#3

Post napisał: tumanek » 21 wrz 2009, 15:46

ja bym stawial na nx - powienienes dostas dobre wsparcie. - a wspolpraca z catia nie wyglada zle - i obejdzie sie bez translatorow (format step daje rade)
pozdrawiam

Awatar użytkownika

cinek_80
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 245
Rejestracja: 03 gru 2008, 19:12
Lokalizacja: Przemyśl to sobie...

#4

Post napisał: cinek_80 » 22 wrz 2009, 08:47

Jeśli można wiedzieć to od jakiej firmy w kraju można oczekiwać dobrego wsparcia z NX wykluczając frezowanie 3 osiowe, a biorąc pod uwagę obróbki 5-osiowe, toczenie nie wspominając nawet o toczeniu zaawansowanym CYB?


Autor tematu
topsil
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 14 wrz 2009, 19:28
Lokalizacja: Mazowieckie

#5

Post napisał: topsil » 02 paź 2009, 23:39

Witam,

po ponad tygodniu testów (jeden konkretny model z Catii - 6x CAM)
Catia CAM - fajne parametryczne przejście z CAD do CAM ale nie najlepszy interfejs i długie szukanie błędów. Szybko liczy ścieżki. Ale na koniec zabawy wyfrezowała mi pół klocka nie z tej strony. Na szczęście tylko wirtualnie.
Mastercam - niezły ale subiektywnie oceniając to nie to. Długo przelicza. Brak weryfikacji kodów NC
Delcam - fajne narzędzie. Szybko i bardzo intuicyjnie wybiera się bryły, stock, powierzchnie do obróbki. Minus za cenę. Jeden z faworytów.
Work NC - po paru dniach walki dałem sobie spokój. Bardzo trudno przejść z Catii na ich interfejs. Wybrać bryłę jako Stock która nie jest prostopadłościanem to porażka. Długo liczy.
NX CAM - drugi z faworytów. Szybko liczy, super synchronus design. Dobra cena.
TEBIS - podobno świetny ale cena zabójcza i brak wsparcia w polsce.

Co do NX natrafiłem na firmę Camdivision - człowiek który przyjechał na pokaz napisał książkę do CAM NX więc chyba coś wie na ten temat. Helion wyda ją już niedługo.

Pozdrawiam
Click OK to terminate!


radanboy
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 28 sie 2009, 09:12
Lokalizacja: INFO
Kontakt:

#6

Post napisał: radanboy » 03 paź 2009, 10:22

Witam

Kolego może przetestujesz jeszcze www.edgecam.pl , chłopaki organizują właśnie cykl seminariów www.edgecam.pl/news/latest_news.php więc pewnie znajdziesz miasto blisko siebie gdzie będziesz mógł się spotkać, zobaczyć i porozmawiać.

Pozdrawiam i powodzenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”