Strona 1 z 3

GibbsCam, co jest grane?

: 17 gru 2008, 14:41
autor: wpwaldek
Witam!
Mam mały, a może i duży problem z uzyskaniem odpowiedniej jakości obróbki wykańczającej przez wierszowanie powierzchni zaokrąglonych, okrąkłych. Chodzi generalnie o to że wygląda to bardziej jak kartofel po obieraniu a nie jak gładka powierzchnia. Próbowałem już wielu sposobów i nic. Mało tego, firma która sprzedała oprogramowanie prawdopodobnie już nie istnieje i niewiem gdzie ewentualnie mógł bym zwrócić się o pomoc. I tu też prośba do forumowiczów!!!, proooszę uniżenie o zostawianie kontaktów (gg, skeyp, tu na forum, priv) w celu (może) wspólnych rozwiązań problemów związanych z tym właśnie oprogramowaniem. Choć obawiam się że nie ma nas tu zbyt wielu :( Na programie pracuję od kwietnia 2006 r, wersja 2007 w tej chwili.
Oprogramowania używam do projektowania form wtryskowych mieszanek gumowych.
Aaaaa , oczywiście frezowanie, pełne trzy osie.

Z góry dziękuje za odpowiedzi, mam nadzieję że się ktoś odezwie :???:

Ps. Chciałem dołączyć zdjecia problemu, ale jakoś nie mogłem zrobić print screena, gdy już z kimś uda się nawiązać kontakt ,mógł bym wysłać cały plik e-mailem

: 17 gru 2008, 14:56
autor: cinek_80
Z tego co słyszałem to Gibscam'a w Polsce jest wdrożonych i tu nie pamiętam czy 25 licencji czy w 25 firmach. W każdym bądź razie mało, bardzo mało. Może więc być problem z uzyskaniem jakiejś pomocy.

: 17 gru 2008, 22:21
autor: wpwaldek
Tak, to może być problem. A szkoda, bo program bardzo fajny, bardzo intuicyjny, wygodny, modelowanie brył bardzo łatwe. Ma swoje wady, albo po prostu tak jak w moim przypadku, brakuje mi wiedzy.
Tak czy inaczej, dzięki za info cinek_80 :roll:

: 18 gru 2008, 07:40
autor: kaleena
Nie wiem, jak to jest GibsCam'ie (choć zasada jest chyba podobna we wszystkich cam'ach); w moim EC mam do dyspozycji szerokość i głębokość warstwy skrawanej (tu wiadomo - im bardziej zagęścisz ścieżkę-tym lepiej), tolerancję kodu NC, chropowatość powierzchni (jeśli głębokość warstwy skrawanej jest za duża w jakimś miejscu, to program sam zagęszcza ścieżkę narzędzia), a być może jeszcze masz możliwość wygenerowania kodu w postaci interpolacji spline, a nie kołowej lub prostej.

: 18 gru 2008, 11:10
autor: wpwaldek
Niestety nie chodzi tu tylko o zadanie odpowiedniej chropowatości czy zadanie małego kroku. Mogę dać krok nawet 0.01 , problem w tym jak generuje się ścieżka. Zamiast ładnej krzywej dopasowanej do narysowanego kształtu, dostaję tak naprawdę zlepek lini prostych próbujących odzwierciedlić kształt. Przy dużych detalach nie rzuca się to tak w oczy, ale przy gniazdkach w formie nie przekraczających np. gabarytów 3cm na 3cm powierzchnie po wygenerowaniu wierszowania, czy też profilowania w ,,Z" wyglądają zarówno na sumulacji jak i po obróbce na maszynie niewystarczająco, żeby nie mówić fatalnie.
Cięsze się że jest jakiś odzew, może się jednak czegoś dowiem :wink: , pozdrawiam kaleena

: 18 gru 2008, 13:15
autor: kaleena
wpwaldek pisze:problem w tym jak generuje się ścieżka. Zamiast ładnej krzywej dopasowanej do narysowanego kształtu, dostaję tak naprawdę zlepek lini prostych próbujących odzwierciedlić kształt
Wiem, że mamy inne cam'y ale masz może możliwość wpłynięcia na dokładność, najmniejszy odcinek, jaki postprocesor wygeneruje w kodzie NC - w EC jest to pole 'Tolerancja'. Najlepiej zrób zrzut ekranu z parametrami obróbki (okno dialogowe) lub zapisania ich w pliku tekstowym.

Re:

: 18 gru 2008, 14:59
autor: aspem
Cześć,

Z tego co kojarzę jeden z gości, który pracował w GibbsCamie obecnie pracuje w Mazak-u: http://www.mazak.pl/firma.html miał chyba na imię Paweł. Zadzwoń do nich może jakoś Ci przy tym pomogą.

Aspem

: 19 gru 2008, 09:47
autor: wpwaldek
Witam! Więc jest tak, faktycznie trzeba ustawić parametry obróbki ( dla użytkowników gibbsa) nie w głównej karcie obróbki, tylko w ,,ustawieniach zaawansowanych" nadpisując ustawienia globalne. Normalnie ( przynajmniej u mnie ) ustawione jest automatycznie(?) wartość 0.127 , teraz wpisałem w tolerancji skrawania i naddatek 0.01
Pomogło :smile: , może dalej nie jest to super, ale jest znaczna poprawa. Przynajmniej oglądając wygenerowane ścieżki ( w symulacji jest mniejsza poprawa, a patrząc na ścieżki powinno być lepiej)
Szkoda że w tej chwili nie mogę zrzucić widoku z ekranu, bo na pewno fajnie było by to porównać z innymi camami. Zrobię to jak tylko będę mógł. Warto by było dalej ciągnąć temat. Szczerze, ciekaw jestem jak to wygląda w innych programach, bo jeśli chodzi o formy,to jakość powierzchni jest bardzo ważna.
kaleena , klikam pomógł bo naprowadziłeś mnie na właściwy tor, dzięki :wink:

Jeśli chodzi o pomoc techniczną dla gibbsa, to faktycznie można ją uzyskać w firmie MetalTeam handlującej właśnie mazakami, tyko że jeśli przez firmę to opieka techniczna kosztuje około 14% wartości programu. Trochę za dużo, a prywatnie to nie wiem czy ktoś pomoże :???:
Tak więc liczę, że na forum znajdą się jeszcze użytkownicy Gibbscama!
GIBSY wszystkich Firm łączcie się! :mrgreen:


przykłady obróbki, przykład1- zdjęcie pokazuje problem powierzchni, przykład2 - to wszystko co się da wycisnąc.

[ Dodano: 2009-01-21, 06:53 ]
qrcze , naprawdę nie ma nikogo na forum kto pracował by na gibbscamie? :cry: :cry:

: 24 sty 2009, 08:00
autor: Seph
Hej hej ja ostatniego czasu bawie sie gibbsem '07 jest niezły lecz ma pare ograniczeń takich jak brak dostepnych postprocesorów :P mi na chwile obacna potrzebne jest na maszyne Fanuc 4 i 5 axis jesli ktos ma chetnie wymieni sie za posty na frezarke i tokarek Fanuc-a :P

: 24 sty 2009, 09:03
autor: wpwaldek
No tak, brak postów to wada tego programu..... Jest nakładka ( czy też osobny programik) do tworzenia postprocesorów, ale za dodatkową kaskę :mad:

[ Dodano: 2009-01-26, 09:23 ]
A teraz taki głupi problemik, mianowicie chcąc narysowac ,,fasolkę" tj. rysuję dwa takie same okręgi dwie proste i łącze. Prawie zawsze jeden z łączonych okręgów daje mi łuk, zaokrąglenie po niewłaściwej stronie :roll:
Qrcze, znacznie bardziej skomplikowane rzeczy rys. się prosto , a tu coś takiego.
Nie bardzo wiem jak sobie z tym poradzić. Zaczy radzę sobie ,ale nie tędy droga. Z tego co mi wychodzi wyciągam bryłe dodaje wyciągnietą bryłę z okręgu i wyciągam dopiero geometrie z bryły ,,fasolki" :sad: