Grawerowanie 3d na wycinarce cnc magic 30


Autor tematu
lukas1144
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2021, 10:01

Grawerowanie 3d na wycinarce cnc magic 30

#1

Post napisał: lukas1144 » 03 mar 2021, 10:14

Dzień dobry. Będę kupował grawerko- wycinarkę firmy red technology magic 30 do zastosowań jubilerskich w atrakcyjnej cenie i widziałem na youtube, że wiele maszyn cnc ma możliwość grawerowania w 3d jakiś płaskorzeźb itp. Czy jesteście mi państwo w stanie powiedzieć czy ta maszyna też będzie w stanie w ten sposób grawerować? Czy tego typu rzeźbienie przez cnc zależy od używanego programu czy też od używanego sprzętu? Do tej pory pracowałem z drukarkami 3d, ale z cnc nie miałem nic wspólnego, a bardzo mi zależy żeby moje cnc mogło wykonywać również tego typu projekty. Będę wdzięczny za odpowiedzi, bo troszkę mi się już pali z tą maszyną, a mógłbym ją już jutro mieć u siebie. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Grawerowanie 3d na wycinarce cnc magic 30

#2

Post napisał: kubus838 » 04 mar 2021, 16:46

Witam
lukas1144 pisze:
03 mar 2021, 10:14
Dzień dobry. Będę kupował grawerko- wycinarkę firmy red technology magic 30 do zastosowań jubilerskich w atrakcyjnej cenie i widziałem na youtube, że wiele maszyn cnc ma możliwość grawerowania w 3d jakiś płaskorzeźb itp.
Nie znam możliwości tej maszyny ale jeżeli jest to frezarka 3d to na pewno można na niej grawerować lub frezować płaskorzeźby. I od razu wyjaśnijmy jedną rzecz. Grawerowanie jest to mówiąc prosto rysowanie wirującym frezem na płaskiej powierzchni. Z kolei frezowanie płaskorzeźb jest to obróbka 3d w danym materiale tzn maszyna frezuje trzema osiami na powierzchni płaskiej. Efektem takiej pracy są górki i dołki jak np w ludzkiej twarzy.
lukas1144 pisze:
03 mar 2021, 10:14
Czy jesteście mi państwo w stanie powiedzieć czy ta maszyna też będzie w stanie w ten sposób grawerować?
Możesz to sam stwierdzić i po kolei ręcznie spróbować przesuwać osiami czy "x" , "y" i "z" lub przeczytać instrukcje specyfikacje maszyny. Ręcznie to nie znaczy, że złapiesz ręką za wrzeciono i będziesz go przesuwał lewo prawo czy góra dół. Ręcznie to znaczy, że odpalisz maszynę i z poziomu programu sterującego za pomocą odpowiednich klawiszy będziesz przesuwał wrzeciono.
lukas1144 pisze:
03 mar 2021, 10:14
Czy tego typu rzeźbienie przez cnc zależy od używanego programu czy też od używanego sprzętu?
Tego typu rzeźbienie zależy od maszyny, programu sterującego, oprogramowaniu CAD/CAM oraz umiejętności programisty. A wygląda to tak:
Na początek tworzysz płaskorzeźbę na ekranie komputera np. ze zdjęcia w oprogramowaniu CAD. Później tworzysz plik obróbkowy w oprogramowaniu CAM. Plik obróbkowy to jest plik tekstowy w którym zapisana jest trasa po której będzie się przemieszczał wirujący frez na podstawie tzw postprocesora programu sterującego maszyną. Oczywiście trasa wirującego freza będzie zapisana w trzech osiach - dlatego jest to obróbka 3d
lukas1144 pisze:
03 mar 2021, 10:14
Do tej pory pracowałem z drukarkami 3d, ale z cnc nie miałem nic wspólnego, a bardzo mi zależy żeby moje cnc mogło wykonywać również tego typu projekty. Będę wdzięczny za odpowiedzi, bo troszkę mi się już pali z tą maszyną, a mógłbym ją już jutro mieć u siebie. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam
Jeżeli pracowałeś z drukarkami 3d to już wiesz, że drukarka z tworzywa układa bryłę od dołu i idzie w górę. W przypadku frezarki cnc jest odwrotnie. Frezarka zaczyna obróbkę materiału od góry aż dojdzie do samego dołu. I to jest logiczne. Drukarka układa z tworzywa a frezarka wycina z materiału.

robert


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Grawerowanie 3d na wycinarce cnc magic 30

#3

Post napisał: oprawcafotografii » 04 mar 2021, 19:14

Aleś się rozpisał :) Poszukaj sobie po nazwie co to za maszynka...

Dodane 1 minuta 27 sekundy:
kubus838 pisze:
04 mar 2021, 16:46
...I od razu wyjaśnijmy jedną rzecz. Grawerowanie jest to mówiąc prosto rysowanie wirującym frezem na płaskiej powierzchni.
"wyjaśnijmy jedną rzecz" - nie TO nie jest grawerowanie ;)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grawerstwo

Dodane 2 minuty 58 sekundy:
lukas1144 pisze:
03 mar 2021, 10:14
Dzień dobry. Będę kupował grawerko- wycinarkę firmy red technology magic 30 do zastosowań jubilerskich ...czy ta maszyna też będzie w stanie w ten sposób grawerować?
Kupujesz ją kradzioną, że sprzedawca nie wie co sprzedaje? Przecież to jego powinieneś zapytać.
A w ogóle to chyba powinieneś najpierw wiedzieć co to za maszyna, a potem podejmować
decyzję o zakupie ;)

Po tym co znalazłem wygląda mi ona na znacznie przepłaconą maszynkę dedykowaną konkretnej
grupie klientów... Coś jak zestaw wkrętaków "dla dentystów" droższy 10x niż normalnie ;)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7853
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Grawerowanie 3d na wycinarce cnc magic 30

#4

Post napisał: tuxcnc » 04 mar 2021, 19:58

lukas1144 pisze:
03 mar 2021, 10:14
do zastosowań jubilerskich
Jeśli do zastosowań jubilerskich, to potrzebujesz frezarki 5d i specjalistycznego oprogramowania, a o cenie to strach mówić ...
Natomiast płaskorzeźbę wygrawerujesz na praktycznie dowolnej frezarce, ale zastanów się dobrze nad znaczeniem członu płasko- ...


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Grawerowanie 3d na wycinarce cnc magic 30

#5

Post napisał: kubus838 » 04 mar 2021, 20:00

Kol. oprawcafotografii nie spinaj się tak. Autor tematu jak sam wyjaśnił jest świeżym użytkownikiem frezarki cnc i wypada mu wytłumaczyć w sposób najprostszy i zrozumiały co to jest grawerowanie. Przecież nie napiszę o "rytowaniu" w materiale. Jak się wdroży to na pewno pozna co to jest grawerowanie i na czym polega. Ale na pewno nie będzie szukał tego w wikipedii.

robert


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Grawerowanie 3d na wycinarce cnc magic 30

#6

Post napisał: oprawcafotografii » 05 mar 2021, 06:56

Jeśli ktoś kupuje maszynkę do zastosowań jubilerskich to przypuszczam, że wie znacznie lepiej niż Ty co to jest grawerowanie :)

Chyba, że nie wie nic ani o jubilerstwie, ani grawerowaniu, ani maszynkach CNC. W sumie też możliwe ;)
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Autor tematu
lukas1144
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2021, 10:01

Re: Grawerowanie 3d na wycinarce cnc magic 30

#7

Post napisał: lukas1144 » 10 mar 2021, 18:13

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, jednak rezygnuję z niej bo dostałem ofertę na inną i chciałbym o nią zapytać, czy bylibyście w stanie mi powiedzieć ile może być warta, żeby nie przepłacić. Bardzo mi przykro że nie do końca rozumiem fachową terminologię związaną z cnc, ale obiecuję że będę się wdrażał :)

osoba, która sprzedawała tamtą maszynę cnc wzięła to z dotacji przy otwieraniu firmy a nie potrzebowała tego i maszyna stoi, bo robią na laserach. Tutaj już wszystkiego się dowiedziałem co i jak, chciałbym tylko jeszcze prosić o wycenę.

Jeżeli miałbym przesłać jeszcze jakieś dodatkowe info na jej temat to niezwłocznie będę uzupełniał dane. Jaka może być realna wartość tego sprzętu?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7853
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Grawerowanie 3d na wycinarce cnc magic 30

#8

Post napisał: tuxcnc » 10 mar 2021, 18:35

oprawcafotografii pisze:
05 mar 2021, 06:56
Chyba, że nie wie nic ani o jubilerstwie, ani grawerowaniu, ani maszynkach CNC. W sumie też możliwe ;)
Chyba trafiłeś w dziesiątkę.


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 6105
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Grawerowanie 3d na wycinarce cnc magic 30

#9

Post napisał: oprawcafotografii » 10 mar 2021, 18:40

lukas1144 pisze:
10 mar 2021, 18:13
...
osoba, która sprzedawała tamtą maszynę cnc wzięła to z dotacji przy otwieraniu firmy a nie potrzebowała tego i maszyna stoi...
Niech mi ktoś powie, że z przynależności do eurokołchozu wynika cokolwiek pozytywnego...

Tak wiem, wyjazdy bez paszportu ;)

q

Dodane 1 minuta 19 sekundy:
lukas1144 pisze:
10 mar 2021, 18:13
...Jaka może być realna wartość tego sprzętu?
10zł/kg pod warunkiem, że wrzeciono działa.

q


Autor tematu
lukas1144
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2021, 10:01

Re: Grawerowanie 3d na wycinarce cnc magic 30

#10

Post napisał: lukas1144 » 11 mar 2021, 14:00

Panowie, no bardzo mi przykro, ale nie urodziłem się z wiedzą o cnc, wchodzę w temat dopiero, mogę wam coś podpowiedzieć w temacie druku 3D, bo w tym siedzę od lat, ale o cnc dopiero się uczę i dlatego pytam, a muszę zacząć od zakupu maszyny, bo mam zlecenia na to, a wiem ze obsługę ogarnę no bo mniej więcej wiem o co chodzi, ale na sprzęcie totalnie się nie znam i naprawdę nie rozumiem skąd tyle nieuprzejmości w moim kierunku.
oprawcafotografii pisze:
10 mar 2021, 18:40
lukas1144 pisze:
10 mar 2021, 18:13
...
osoba, która sprzedawała tamtą maszynę cnc wzięła to z dotacji przy otwieraniu firmy a nie potrzebowała tego i maszyna stoi...
Niech mi ktoś powie, że z przynależności do eurokołchozu wynika cokolwiek pozytywnego...

Tak wiem, wyjazdy bez paszportu ;)

q

Dodane 1 minuta 19 sekundy:
lukas1144 pisze:
10 mar 2021, 18:13
...Jaka może być realna wartość tego sprzętu?
10zł/kg pod warunkiem, że wrzeciono działa.

q
Totalnie się z tobą zgadzam w temacie dotacji, bo sam ani grosza od nich nie wziąłem, a widziałem ile firm brało i zmarnowało te pieniądze i tylko żeby wytrzymać 2 lata. Socjalistyczne rozdawnictwo, ale nie o tym chciałem teraz mówić.

Czyli mówisz, że ten sprzęt ze zdjęć to totalny złom? Byłbyś w stanie polecić mi coś z dużą dokładnością w cenie najlepiej do 5k, chociaż jak by było coś lepszego i droższego to też z chęcią bym się zastanowił. Do cięcia i grawerowania w metalach takich jak złoto i srebro, a jak by dało radę to może i w nierdzewce. A to ze zdjęcia, już tak bez ironii, ile może być warte? tysia? czy nawet nie? Z góry dzięki za odpowiedź, jeżeli znajdziesz chwilę żeby mi co nieco podpowiedzieć :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM”